Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Kindziombal atakuje
Kup Teraz

Kindziombal atakuje

Ewa Ostrowska

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2008
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-74-37299-2
Liczba stron: 24
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Myślałam, że supełkowa seria Skrzata (kształtem troszkę nawiązująca do dawnego cyklu „Poczytaj mi mamo”) będzie prezentować tylko i wyłącznie historie mocno dydaktyczne, z wyrazistymi morałami, przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym.

 

Ewa Ostrowska buduje te malutkie historyjki według konkretnego schematu: najpierw pokazuje parę scenek z życia codziennego, w których nakreśla problem wybranego dziecka (problem, który bez trudu da się rozciągnąć na większą grupę maluchów), potem wprowadza swojego kilkuletniego bohatera, pozbawionego pomocy ze strony opiekuńczych rodziców, do świata bajkowego, w którym mieszczą się przetransponowane z realiów reguły.

 

W tym świecie, ni to onirycznym, ni to wyobraźniowym, dziecko dostaje nauczkę, którą dobrze zapamięta – głównie dzięki temu, że nikt go nie wyręczy w myśleniu. Maluch musi sam wyciągać wnioski z doświadczenia, które staje się jego udziałem – i jeśli to zrobi, uda mu się przezwyciężyć swoje wady. Tak wygląda większość pozycji z tego cyklu. Ale w książce „Kindziombal atakuje” historia przedstawia się zupełnie inaczej. Bohaterka – Kaśka – ma bujną wyobraźnię i do wspólnej zabawy zaprasza mamę (która, w odróżnieniu od stereotypowych książkowych rodziców, podejmuje wyzwanie i porzuca swoje obowiązki czy sprawy, by uczestniczyć w pomysłach córki). Może ta historyjka wywołać tęsknotę w tych maluchach, których rodzice nie mają czasu na wspólne wybryki – mama bohaterki nie denerwuje się niczym i ze spokojem przyjmuje kolejne pomysły i propozycje dziecka, mało tego – nawet wiecznie zapracowany tatuś znajduje chwilę na to, by poszaleć z rodziną.

 

Nie ma tym razem wyraźnego przesłania (może poza tym, by spędzać czas z dziećmi), nie ma żadnych pouczeń dla dzieci – ot pokazanie, że równie ważne jak obowiązki są zabawy. Ewa Ostrowska tym razem nie przeprowadza swoich postaci z rzeczywistości do bajki – łączy te dwie płaszczyzny, filtruje realia przez fantazję. Dzięki temu historyjka o wojowniczym Kindziombalu cieszy – i na pewno spodoba się maluchom.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Wyzwanie - książki dla dzieci 2016,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów