Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Kino i reszta świata

Andrzej Wajda

Ocena ( 2 osoby )
6.0
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-09-26
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-2051-5
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Biografia mistrza

 

Życie jest jak nudna sztuka w teatrze, ale nie warto się spieszyć z wychodzeniem przed nieuniknionym końcem spektaklu - pisze Andrzej Wajda, człowiek-legenda nie tylko na rodzimym rynku filmowym, ale i na całym świecie. Jeden z największych reżyserów filmowych i teatralnych XX wieku, współtwórca Polskiej Szkoły Filmowej, autor takich ekranizacji, jak „Kanał”, „Popiół i Diament”, w których dokonywał rozrachunku z II wojną światową, a także „Człowiek z Marmuru” i jego kontynuacja „Człowiek z żelaza”, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, „Korczak”, „Panny z Wilka” czy współczesny, martyrologiczny „Katyń”. To u niego grywają najlepsi, a w obsadzie filmów pojawiają się takie nazwiska, jak Daniel Olbrychski, Olgierd Łukaszewicz, Wojciech Pszoniak czy Krystyna Janda.

 

Teraz mamy możliwość wniknąć w wyjątkowy świat Wajdy, w świat filmu, ale też i codzienności dzięki autobiografii opublikowanej nakładem wydawnictwa Znak. Publikacja to rozszerzone wydanie wznowionej po trzynastu latach książki, uzupełnione przez Andrzeja Wajdę o wiele szczegółów z przeszłości, a także o wydarzenia mające miejsce po publikacji poprzedniej autobiografii. Otrzymujemy tym samym wspaniały prezent, opisujący lata historii i iskrę geniuszu autora. Kino i reszta świata. Autobiografia w przepięknej twardej oprawie, wzbogacona licznymi zdjęciami z prywatnych zbiorów autora oraz kadrami z poszczególnych filmów, to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników polskiego kina ale dla wszystkich poszukujących lektury niebanalnej, traktującej o nieszablonowych ludziach. W autobiografii znajdziemy również fragmenty notatnika, od lat prowadzonego przez Wajdę, w którym opisanych zostaje wiele spraw dotyczących autora i wydarzeń rozgrywających się wokół niego.

 

Już kilkakrotnie trafiałem swoimi filmami w zainteresowanie widza, obudziłem jego uśpione potrzeby i uczucia, stało się tak dlatego, ze sam także żyłem życiem otaczającego mnie świat - pisze Wajda. Teraz to filmowe zainteresowanie przekłada się również na całokształt twórczości autora, również tej na literackim polu. Tym samym autobiografia jest pozycją wyjątkową i jedną z największych perełek wydawniczych 2013 roku. Gdzie indziej bowiem znajdziemy dowód słabości autora - łzy płynące w trakcie oglądania zakończenia „Trzech sióstr”. Gdzie indziej mógłby się przyznać do żenujących odpowiedzi na pytania komisji egzaminacyjnej podczas egzaminu do korpusu kadetów? Gdzie indziej autor wyjawi, że do dziś żałuje, iż nie podjął się reżyserii Króla Leara, pomimo próśb Łomnickiego?

 

W autobiografii znajdziemy nie tylko szereg informacji o samym autorze, o jego dorastaniu w Suwałkach i zajęciach na placu ćwiczeń 41. Pułku Piechoty, w którym służył jego ojciec, ale również cenne fakty o reżyserowanych przez niego filmach, towarzyszących pracy nad nimi okolicznościach oraz anegdoty o aktorach oraz innych wielkich postaciach, z którymi Wajda miał do czynienia.

 

Wajda pisze również o upadku muru berlińskiego jak o najpiękniejszej chwili w swoim życiu, zaś o odzyskaniu niepodległości przez Polskę – jak o uwolnieniu od obowiązku, który na siebie wziął. Próbuje również określić, czym było i czym jest kino polskie dla jego twórców, szuka odpowiedzi na pytanie o istotę różnicy pomiędzy filmami powstałymi w latach 1918 do 1939 roku a powojennymi produkcjami. Wspomina niezwykły wynalazek Kutza, odkrywa tajemnice sukcesu „Kanału”, zdradza swoją fascynację Biesami, a także opowiada o przyjęciu do grona „nieśmiertelnych”, pod kopułą Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu.

 

Kino i reszta świata. Autobiografia pełna jest takich cegiełek, z których zbudowane są życie i kariera Wajdy. W jego filmach znajdziemy odbicie rzeczywistości, podobnie jak jego autobiografia stanowi odbicie czasów, w których żyje oraz ludzi, którymi się otacza. Wajda przybliża genezę powstania swoich filmów, żałuje tych, które z różnych powodów nie powstały. Z każdej strony autobiografii przebija zaś pasja tworzenia, pasja życia i ogromne zaangażowanie we wszystko, co Wajda robi. Autobiografia mistrza staje się tym samym mistrzowską autobiografią.  

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
kalola plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Andrzej Wajda, to jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów; w swoich dziełach stara się oddać ducha czasów które dla nas ożywia. W swojej Autobiografii, wprowadza nas w świat nieznany dla postronnego obserwatora: świat kina i teatru ujawniając rąbek tajemnicy życia aktorów, reżyserów i producentów pokazując tym samym różnice jakie występowały w latach powojennej Polski gdy światem kina rządziła partia i cenzura oraz czasy ówczesne gdy filmy tworzy się dla wybranej grupy odbiorców, często poddając się nurtowi panującej mody odbiegającej od wizji czy wewnętrznej potrzebie reżysera. Andrzejowi Wajdzie zawdzięczamy nie tylko bogatą historię kinematografii, ale również jest on inicjatorem Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej w Łodzi, a dzięki grupie ,,X" debiutowali młodzi zdolni adepci szkół filmowych, powiększając tym samym dorobek polskiej kinematografii. Historia Wajdy , to nie tylko opowieść o jego życiu, to przede wszystkim część polskiej historii, czasów odrodzenia się z popiołów wojny i wkroczenia na nowe ścieżki.
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-12-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów