Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Klapsy polskie

Roman Kurkiewicz

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2009-04-30
Kategoria: Publicystyka
ISBN: 978-83-244-0096-6
Liczba stron: 280
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Roman Kurkiewicz rozdaje klapsy, ale w dobie mody na bezstresowe wychowanie i w obliczu odrzucenia kar cielesnych wyraźnie łagodzi siłę uderzeń, karci zaledwie, leciutko i z dystansem, a zaangażowanie w sprawy codzienne przejawia się u niego przede wszystkim w charakterystycznym, rozpoznawalnym stylu. Daleko mu do zadziorności znanych i uznanych publicystów, chętniej też niż oni sięga po płody własnej wyobraźni, a zamiast toczyć walkę na argumenty czy przynajmniej dawać erystyczne popisy – woli eksperymentować z formą felietonu, rozsadzając ją od środka i pozostawiając czytelnikom sporo miejsca na własne interpretacje.

 

Zwykle podstawowym problemem felietonów okazuje się ich efemeryczność, silne zakorzenienie we wspólnym nadawcy i odbiorcom tu i teraz oddala szansę na przedłużenie egzystencji agitacyjnego tekstu. Ale propozycje Kurkiewicza na razie wytrzymują próbę czasu, zebrane w „Klapsach polskich” nie wymagają raczej – i dopóki trwać będzie pamięć o ich czasem niechlubnych bohaterach – nie będą wymagać – dodatkowych wyjaśnień i komentarzy. Zacieranie się inspiracji do ich stworzenia daje „klapsom” Kurkiewicza drugie życie: teksty dzięki temu nie giną, a atrakcyjność aktualności zamieniają w szlachetność uniwersalizmu.

 

Roman Kurkiewicz określa siebie mianem „bazgracza cotygodniowego”, ale nie da się przeoczyć faktu, że z pisania felietonów próbuje uczynić sztukę. Służy temu ciągłe sprawdzanie formy, w efekcie ten autor co jakiś czas stara się zaskoczyć czytelników nieszablonowym podejściem do tematu – najbardziej chyba oryginalnym utworem będzie zestaw obelg, spuentowany najgorszym wyzwiskiem, jakie można sobie wyobrazić. Kurkiewicz celuje też w spisywaniu rzekomych rozmów dwóch Braci Bliźniaków (posługuje się przy tym na pierwszy rzut oka rozpoznawalnymi motywami, które umożliwiają odbiorcom zrozumienie kontekstu: w tych klapsach przemienia się chwilami z felietonisty w rasowego satyryka, szczególnie wtedy, gdy wieńczy dialogi nieprzewidywalną puentą. Poza tym proponuje i inne rozmowy – dowody na wybujałą wyobraźnię, niechęć do banału i trafne obserwacje: miseczka toczy dyskusję z mlekiem, kluczyki z kajdankami, a fakt z opinią. Sporo prawdy o nas samych przemyca w podobnych popisach Kurkiewicz, a odwołania do świata fantazji umożliwiają mu nadprogramowe przesycenie felietonów ironią.

 

W „Klapsach polskich” nie ma czynnika perswazji. Autor wyraża swoje zdanie, lecz nie próbuje pozyskać dla własnych idei jak największej liczby osób. Raczej śmieje się, podejmuje wyzwania, zachęca do myślenia i kpi sobie z tego, co oferuje społeczno-polityczna codzienność. Niekiedy ma się wrażenie, że uprawia sztukę dla sztuki, a nastawienie na odbiorcę zamienia na wartości estetyczne, nie odbiera to natomiast „Klapsom…” ich specyficznego uroku. Przy całym zawirowaniu formalnym język Kurkiewicza pozostaje możliwie jak najprostszy, to z reguły krótkie, niespecjalnie rozbudowane zdania, albo wręcz równoważniki zdań. Autor nie decyduje się na oratorskie popisy, jakby kwiecisty styl mógł zmniejszyć rangę poruszanych przez niego zagadnień. A tych pojawi się sporo – od kubicomanii (podoba mi się sposób myślenia Kurkiewicza, kiedy ten pisze, parafrazując Norwida, że „Polska to wielki zbiorowy kibic”), języka IV RP i porad jak żyć w Polsce i nie zwariować, przez tematy prawdy, książki (jest tu kilka okołorecenzenckich tekstów), historii, używek – aż po urzekający kwestionariusz dotyczący wizji raju. Znajdzie się garść zgrabnych żartów i trochę cennych spostrzeżeń; „Klapsy polskie” to lektura wymarzona dla wielbicieli cotygodniowych komentarzy publicystycznych.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów