Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Kobiety bez mężczyzn
Kup Teraz

Kobiety bez mężczyzn

Shahrnush Parsipur

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Claroscuro
Data wydania: 2010
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-62498-02-4
Liczba stron: 142
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul
Kobiety po irańsku

Niekiedy na rynku pojawiają się książki, wobec których niezmiernie trudno jest zająć stanowisko i jednoznacznie opowiedzieć się za lub przeciw. Dla mnie taką pozycją jest powieść „Kobiety bez mężczyzn” Shahrnush Parsipur, jednej z najważniejszych przedstawicielek współczesnej literatury irańskiej.

Z powodu tematów, jakie autorka porusza, powieść do dziś nie pojawiła się w Iranie w oficjalnym obiegu, lecz mimo to znana jest szerokiemu gronu odbiorców. Co zatem takiego obrazoburczego może być w historii o kobietach w różnym wieku, które połączył pewien ogród w Karadż, na przedmieściach Teheranu? Przede wszystkim - bulwersujący dla świata islamu jest już sam tytuł, opisujący rzecz nie do zaakceptowania. Według wyznawców: „Kobieta nie powinna wychodzić z domu. Dom jest dla kobiet, świat zewnętrzny należy do mężczyzn” Tak twierdzi Amir Chan, jeden z bohaterów powieści.

Mamy zatem twardych mężczyzn, wyznających zasadę, że kobieta jest istotą gorszego gatunku, a jej miejsce jest wyłącznie przy swoim panu. Inaczej bowiem jest ladacznicą, dziwką, nie zasługującą na szacunek. Kobiety Parsipur przede wszystkim chcą być wolne, nieważne, za jaką cenę i choć ta wolność dla każdej oznacza coś innego, to jednak znajdują wspólną płaszczyznę, przystań w Teheranie.

Życie kobiet, sportretowanych przez autorkę, zdeterminowane jest ich sytuacją materialną i stanem cywilnym. Cztery bohaterki są ograniczane przez konwenanse, narzucone zasady i reguły, a nawet - skrzętnie otulone czadorem, jak Faezeh, wciąż upominana przez babkę. Tylko Zarrinkolah - prostytutka, pracująca w Sahr-e Nou, w przybytku Złotej Akram, jest ich przeciwieństwem. Poniewierana przez życie, straciła już swoją godność, szaram, dlatego nie musi obawiać się plotek i pomówień. Tyle tylko, że brud, jaki zostawiają na niej kolejni klienci, zaczyna oblepiać jej duszę, a ona sama powoli popada w szaleństwo. Karadż jest jej ocaleniem przed bezgłowymi mężczyznami, podobnie jak dla innych bohaterek, które w tym rajskim niemal ogrodzie uczą się żyć bez piętna władcy-właściciela.  Tylko tam mogą rozwinąć skrzydła i zamiast bać się o swoją „zasłonę dziewictwa”, mogą oddawać się lekturze książki o tajemnicach satysfakcji seksualnej.

Shahrnush Parsipur posługuje się bezpretensjonalnym, choć momentami ostrym językiem, a balansując na granicy magii i rzeczywistości, odkrywa przed czytelnikiem sekrety kobiecej duszy i umysłu. Niezależnie od tego, czy taka konwencja do nas przemawia, czy też nie, „Kobiety bez mężczyzn” są z pewnością książką godną uwagi… Także... mężczyzn!

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ShirinKa Linia koment
Przeczytane:2013-10-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Kobiety bez mężczyzn Barcelona noir
praca zbiorowa
Okładka - Kobiety bez mężczyzn Urodzony w ZSRR
Vasile Ernu
Okładka - Kobiety bez mężczyzn Jak się ma twój ból?
Pascal Garnier
Okładka - Kobiety bez mężczyzn Problemski Hotel
Dimitri Verhulst
Okładka - Kobiety bez mężczyzn Meksyk Noir
Taibo II Paco Ignacio
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów