Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Kochaj mnie tato! Medytacje o ojcostwie

Józef Augustyn SJ

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2011
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7505-978-6
Czas trwania: 05:06
Czyta:
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Ojcostwo jest wspaniałym darem, który rodzi się z wzajemnej miłości i poszanowania współmałżonków. Zawarcie związku małżeńskiego jest naturalną drogą realizacji powołania do ojcostwa. Potrzeba jednak właściwej formacji oraz dojrzałości mężczyzny, by mógł on w sposób odpowiedzialny wywiązać się z powierzonej sobie roli. Książka „Kochaj mnie Tato!” jest zbiorem kilkunastu medytacji o ojcostwie, poprzez które Józef Augustyn dowodzi, jak bardzo ważne jest zrozumienie, na czym polega rola ojca, uwrażliwienie na specyficzne wyzwania współczesnych czasów oraz zupełnie świadome podjęcie przydzielonych obowiązków.

Wychodząc od ukazanego w Biblii obrazu Boga-Ojca, autor koncentruje się na potrzebie budowania więzi z dzieckiem od pierwszej chwili jego życia. Poświęcając mu czas i uwagę oraz dzieląc się z nim osobistym doświadczeniem, ojciec wzbudza jego zaufanie, zapewniając mu tym samym głębokie poczucie bezpieczeństwa. Dzięki takim działaniom ukazuje dziecku cel i sens życia.

Elementy, których nie może zabraknąć w relacji ojciec-dziecko to: respektowanie uczuć, rozumienie zachowań, liczenie się z różnorakimi emocjami, a także okazywanie współczucia, zainteresowania, szacunku i cierpliwości. Potrzeba również wyczucia, delikatności i dyskrecji. Wszystko to sprawi, że dziecko uzna ojca za swego mistrza i autorytet, co z kolei ułatwi wychowanie do wolności, radości, twórczej pracy i życia duchowego, a w konsekwencji do życia w założonej przez dziecko rodzinie. Do tego jednak konieczna jest wzajemna miłość rodziców oraz emocjonalny z nimi kontakt, modlitwa za siebie nawzajem i poszanowanie rodzinnej tradycji.

Lektura wzbogacona jest o nawiązujący do przeszłości zbiór „W hołdzie naszym ojcom”. Znalazły się w nim wiersze znanych poetów: Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza, Czesława Miłosza, Jana Brzechwy, a także Johanna Wolfganga Goethego. Wszyscy oni dostrzegając i doceniając to, co zawdzięczają swoim ojcom, zachęcają do okazywania szacunku, przywiązania i miłości.

Opublikowana nakładem Wydawnictwa WAM książka „Kochaj mnie Tato!” skierowana jest przede wszystkim do mężczyzn będących ojcami (aktualnie lub w przyszłości), a także do kobiet (żon i matek), mających służyć swoim współmałżonkom radą i pomocą. Powtarzające się na każdej stronie delikatne elementy graficzne czynią lekturę przejrzystą. Podane treści przeznaczone są do natychmiastowego zastosowania w praktyce, dzięki czemu sięgający po lekturę nauczą się spełniać powierzoną sobie rolę ojców w sposób świadomy, autentyczny i odpowiedzialny.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
karin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Kochaj mnie tato! Medytacje o ojcostwie Pierwszy Murzyn RP. Brian Scott o Polsce, mediach i polityce
Brian Scott, Maria Mazurek
Okładka - Kochaj mnie tato! Medytacje o ojcostwie Przewodnik po kognitywistyce
Redakcja Józef Bremer SJ
Okładka - Kochaj mnie tato! Medytacje o ojcostwie Piękno zbawi świat?
Jan Paweł Strumiłowski OCist
Okładka - Kochaj mnie tato! Medytacje o ojcostwie Idol i dystans
Jean-Luc Marion
Okładka - Kochaj mnie tato! Medytacje o ojcostwie O herezjach
Teodoret z Cyru
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów