Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Kochanie, zabiłam nasze koty

Dorota Masłowska

Ocena ( 15 osób )
4.4
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania: 2012-10-15
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7392-393-5
Liczba stron: 160
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Sławomir Krempa

Dorotę Masłowską jako „jedną z najbardziej obiecujących autorek młodego pokolenia” pytano już chyba o wszystko, co dotyczy współczesnego świata – od przepisu na idealny omlet po przyczyny katastrofy smoleńskiej. W nowej powieści Kochanie, zabiłam nasze koty ona sama postanowiła opowiedzieć nam co nieco o współczesnym świecie. I chyba po raz pierwszy udowadnia, że nie tylko opowiadać potrafi, ale i ma nam co nieco do powiedzenia. 


Fabuła książki jest wyjątkowo prosta. Poznajemy dwie przyjaciółki – Farah i Joanne. Farah – prawdopodobnie imigrantka z któregoś krajów arabskich, jest boleśnie brzydka, a ponadto dotknięta setką różnego rodzaju natręctw. Wszystko to sprawia, że ludzie raczej jej unikają. Unika jej też pewien student hungarystyki. Gdy jego znajomość z Joanne staje się coraz bardziej zażyła, obie młode kobiety coraz bardziej oddalają się od siebie. Farah głęboko skrywa pożądanie – trudno powiedzieć, czy bardziej kierowane w stronę dawnej przyjaciółki, czy też jej partnera – przykrywając je pogardą wobec obojga. Gdy przypadkowo trafia na wernisaż jednej z offowych wystaw, poznaje Go, która wydaje się zupełnym jej przeciwieństwem. Paradoksalnie jednak kobieta ta ma szansę odmienić jej życie. Ale czy rzeczywiście jest to możliwe? 


Totalnie po polsku

Pod jednym względem nowa powieść Masłowskiej jest bez wątpienia wybitna – pod względem języka. Słuchu językowego autorce mogliby pozazdrościć najwybitniejsi polscy profesorowie-filolodzy. Rada Języka Polskiego mogłaby zamiast setek badaczy poszukujących kalek językowych we współczesnej polszczyźnie zatrudnić jedną tylko Masłowską, a efektywność i jakość badań wcale by na tym nie ucierpiały. Kalek (dwuznaczność jak najbardziej zamierzona) są w jej powieści setki – jeśli nie tysiące. „Aktualnie więc mam nadzieję, że będą Państwo lubili moją nową książkę. I że zrobi ona Państwa dzień” – zapowiada sama autorka swą powieść. A po otwarciu książki jest jeszcze lepiej. „Totalnie”, „Zupełnie specjalnie”, „Aktualnie” - i setki podobnych językowych „potworków” gromadzą się na stronach jej powieści, wzbudzając uśmiech czytelnika lub… pozostając dla niego zupełnie obojętnymi. Bowiem – niestety – ten współczesny, raczej paskudny, poddany globalizacji język, staje się już dla nas zupełnie przezroczysty. Wszyscy tak często przecież „mówimy kalkami (kalekami?) językowymi”, choć często jesteśmy tego najzupełniej nieświadomi. Coś, co raziło nas wczoraj, jest już dzisiaj zupełnie normalne. A będzie jeszcze gorzej (czyli – lepiej, oczywiście). 

 

W krainie Google Translate…

 W języku zresztą jedynie odbija się świat, w którym współcześnie żyjemy. Świat boleśnie homogeniczny, zupełnie pozbawiony granic czy cech jakiejkolwiek tożsamości. Tu „mową ojczystą jest Google Translator”. Choć jedna z głównych bohaterek – Farah – nosi imię arabskie, równie dobrze mogłaby ona pochodzić właściwie z dowolnego kraju i być imigrantką w dowolnym mieście dowolnego państwa świata. Choć nazwy dzielnic czy ulic ujęte w powieści wydają się anglojęzyczne, autorka równie dobrze mogłaby pisać o Warszawie, Londynie, Nowym Jorku czy Brukseli. Dziś na całym świecie żyje się tak samo. Dziś każde miasto, każdy kraj traci swe cechy wyróżniające na rzecz homogenicznej architektury, kultury. Homogeniczny staje się też styl życia, identyczny we wszystkich miastach całego świata. Homogeniczna jest zarówno popkultura, jak i kontrkultura na całym świecie. Kontrkultura wydaje się zresztą w powieści Masłowskiej przede wszystkim pozą, sposobem na poszukiwanie własnego miejsca, własnej tożsamości i własnego szczęścia. Widać to szczególnie mocno na przykładzie jednej z bohaterek. Margo każe nazywać się „Go” (od Gosi, czy raczej „Goszy”), twierdząc, że pochodzi z Polski (kraju w „byłej Jugosławii”), a dorastała w cieniu muru berlińskiego, który był zbyt wysoki, aby go przeskoczyć i w dzieciństwie brała udział w wojnie, zajmując się kolportowaniem ulotek. „Bycie” z Jugosławii (lub Polski) jest oczywiście jedynie pozą, a Margo przybiera ją, ponieważ jest to modne, „słodkie” – to zresztą kolejna językowa kalka, która kompletnie nie wydaje nam się już nie ma miejscu. „Słodkie” (sweet, słitaśne) jest też pozostawanie w opozycji do globalizacji – ta sama Go zarazem drwi z jednej spośród sieci marketów i wykpiwa popkulturę, z drugiej zaś– sama korzysta z nowego modelu iPhone’a, po którego być może stała w starannie wyreżyserowanej przez marketingowców kolejce. 


Happiness po nowemu

Po co zaś to wszystko? Po co wszystkie te pozy, po co próba nadążania za nowinkami, po co też świadome ich unikanie? Po to, by być szczęśliwym. W poszukiwaniu szczęścia jedni bohaterowie próbują wtopić się w tłum, inni szukają ukojenia w jodze, jeszcze inni – w „artystowskich” popijawach. W poszukiwaniu szczęścia wszyscy wybierają któryś z proponowanych im przez współczesny świat „stylów życia” (lifestyle), w nadziei, że przyniesie on nie tylko pewną formę wyrażania siebie, ale – przede wszystkim – radość i spełnienie. W konkretnym stylu życia każdy poszukuje tu szczęścia, by w końcu z bólem odkryć, że tego szczęścia w nim nie znajdzie. Forma nie niesie tu z sobą żadnej treści. Treść bezpowrotnie gdzieś utraciliśmy w całej otaczającej nas homogeniczności i postępującej globalizacji. Ostatecznie okazuje się, że ani Go, ani Jo nie są bardziej szczęśliwe od outsiderki Farah, która nie ma nawet odwagi, by w poczuciu bezsensu popełnić samobójstwo. 


Grzęźniemy w postmodernizmie

Masłowska z jednej strony z lekkim współczuciem patrzy na problemy swoich bohaterów, z drugiej jednak – bezlitośnie ze swoich bohaterów drwi. Drwiną jest już samo imię głównej bohaterki. Farah znaczy podobno tyle, co „radość” czy „szczęście” – a więc to, czego dziewczynie noszącej to imię najbardziej brakuje. Pisarka drwi zresztą ze wszystkich. Z tych, którzy starają się wciąż być „na topie”, prowadząc zdrowy tryb życia, kupując najnowsze kremy antybakteryjne, biegając po pracy na kursy jogi, chodząc do IMAXów i czytając gazety poświęcone filozofii Wschodu. I z tych, którzy – manifestacyjne omijając multipleksy – regularnie za to odwiedzają kina studyjne, śledząc nowe, koszmarnie nudne „arcydzieła” wybitnych filmowców z krajów byłej Jugosławii. Drwi ze współczesnych biegunów i z nowoczesnych konserwatystów. Z tych, którzy chodzą do kościoła, bo tak nakazuje im wiara czy tradycje rodzinne, ale też z tych, którzy religię wybierają jako kolejną odmianę współczesnego stylu życia. Wszyscy ugrzęźliśmy w totalnym postmodernizmie, w homogenicznej kulturze multikulturowości, a każdy nasz wybór jest przede wszystkim kolejnym tylko manifestem, który skrywa bolesną pustkę życia – zdaje się twierdzić autorka. A Masłowska kpi z manifestów (i manifestacji). Kpi nawet z ludzi, którzy manifestacyjnie obnosić się będą z naprawdę dobrą powieścią Kochanie, zabiłam nasze koty jako z "genialnym manifestem nowego pokolenia” zresztą. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Sadu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Można mówić o niej źle, bo to książka o niczym. Krótka, choć wcale tak szybko się nie czyta. Ma w sobie coś depresyjnego. O czym? O pustce, nieszczęściu, alkoholu, złej przyjaźni, braku seksu a jednak z wielkim poczuciem humoru. Czasem miałam ochotę ją odłożyć a jednak nie mogę powiedzieć, że jet zła. Niesie ze sobą duże przesłanie. Tak bezsensowna a jednak z sensem.
pokooj36 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Zwariowana nieco wizja amerykańskiej rzeczywistości, w której dobrze się sprzedaje inność, a polskość może być powodem do dumy czy wręcz szpanu. W tym wszystkim jest Farah i jej problemy ze sobą, z innymi, ze skierowaniem na terapię, a wszystko to okraszone wizją krwawych morderstw z powodu i bez powodu. Nieco zakręcona opowieść o tym, na co każdy z nas jest chory - o codzienności w świecie wirtualnym, która przekłada się na realne sytuacje choćby w metrze.
benioff plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
,,Na ulicy przed domem leżał kot z białym kołnierzykiem, ni to grzejąc się w słońcu, ni to raczej jednak nie żyjąc." Tak zaczyna się ostatnia powieść Masłowskiej, którą od fantastycznej debiutanckiej ,,Wojny polsko-ruskie" niezmiennie uwielbiam czytać, bawiąc się, jak kiedyś przy lekturze Gombrowicza, kapitalną łamaną frazą, stylem bliskim mowie ojczystej zasłyszanej w knajpie, na ulicy, czy przysłowiowym tramwaju, ale dodatkowo wspaniale jeszcze podkręconym, inkrustowanym neologizmami i łamańcami bezwstydnymi. Tym razem mamy podobnie, bardziej jednak dojrzale, cokolwiek to oznacza, może swobodę większą wynikającą z doświadczenia, ale też okupioną większą samoświadomością przesycona goryczą. Zmęczeniem materiału, które przebija we fragmentach, w który pojawia się Masłowska pisarka, niemal celebrytka. Główną osią dramaturgiczną są losy i perypetie niejakiej Fary, klasycznej współczesnej młodej siksy, skołowanej przez medialną papkę, intelektualnie wyjałowioną pornograficzną niby kulturę czerpiącą inspirację z quizów w yogalife, w istocie skrajnie zagubioną i tęskniącą za akceptację za wszelką cenę. To nie jest przyjemna lektura, choć z drogiej strony, dająca wiele frajdy każdemu, kto ceni sobie inteligentną zabawę z słowem, stylem i konwencją.
mama_kazala plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Czytam,
Inaczej niż zwykle, inaczej niż wcześniej..
Jak zwykle zaskakująco..
Olena plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Masłowska? Wiadomo, grafomanka i dresiara, beztalencie z blokowisk, toż ona zdania porządnego sklecić nie potrafi, wszystko to licha, literacka prowizorka, i za co to niby taką nagradzać? - syczał z nienawiścią niejeden, co to przekonująco udawał, że czyta Sartre'a w oryginale od tyłu do góry nogami za moich trzech minionych studenckich żywotów, a w rzeczywistości czytał na ogół soczyste i okrągłe nic, tudzież ciut mniej soczyste i lekko zaokrąglone bardzo niewiele. Za wartościową literaturę się lepiej weź, kwiaty zła hoduj, egzystencjalnie się nastrajaj, a nie na jakieś wojny polsko-ruskie się przez efekciarską gówniarę zaciągasz. Królewskiego pawia można od tego jej bełkotliwego pustosłowia puścić. Miedzy nią a nami, inteligentami z doktoranckimi ciągotami, nigdy dobrze nie jest, nachalnie się tylko szwęda porządnym ludziom po ich polu widzenia - teatralnie zniesmaczali się Ci z klasyką filozofii pod pachą, tomiki Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej na środku korytarza w kucki usadowieni równie teatralnie czytając. Bo Masłowską w pewnych kręgach bojkotuje się dla zasady, polemizuje się z jej poglądami, choćby mówiła ,,to jest chodnik" wskazując na chodnik, programowo nie śmieje się z jej dowcipów, wymownie unosi się brwi i w milczeniu przygląda się tym niepełnowartościowym, co na łeb upadli i z jej książką się publicznie pokazali. Żadna z niej pisarka, każdy przecież tak jak ona potrafi, tyle że wspomnianemu każdemu się akurat nie chce, bo zajęty ważniejszymi sprawami, Kant się sam nie przekartkuje, a testy psychologiczne z magazynów o jodze się same nie porozwiązują.

Własnego upadku na łeb chwilowo sobie nie przypominam, ale zaistnieć musiał, gdyż mam zamiar przyznać głośno (choć przecież ojjakbardzoniewypada), że Masłowska do mnie trafia, że nie brak jej talentu, dowcipu i zmysłu obserwacji, że pisze wartko, dobrze i z takim polotem, że można jej wybaczyć nawet i ten trup (syreni bardziej niźli koci), co to się przez nią czasem ściele. Czy to familoki na Śląsku, Wałbrzych, Litwa czy Ameryka, czy to Andżela, Metalowa Dziewczynka, Joanne i Farah, mówiący po polsku Rumuni, czy ślepa i głucha Monika, jest w tym pisarstwie coś mocnego: nie tylko dobrze zarysowana fabuła i ciekawie skonstruowani, wyraziści bohaterowie, ale przede wszystkim wiele prawdy o nas samych - do tego prawdy łatwej do przełknięcia, gdyż serwowanej w przewybornym, humorystycznym sosie.

Sięgnąć warto, programowo zlekceważyć (w myśl zasady "nie znam, ale nie cenię") oczywiście można, o ile chce się stracić sposobność przeczytania ciekawego tekstu, chować książki w zawstydzeniu nie trzeba.
greenlady plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Książkę Masłowskiej czytało się bardzo szybko, często z uśmiechem- "Naprawdę szklana pułapka", "Śmiertelna biegunka". Co niekoniecznie znaczy, ze łatwo. Absurd goni absurd, postaci bywają urzekające i irytujące. Trudno być wobec nich obojętnym, do końca książki nie wiedziałam, czy lubię, czy nie lubię tej Joanne. Wątki się przeplatają, czasem granice między nimi mocno się zacierają, także można się zgubić.
edith013 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Obraz nas współczesnych - warto odbiec od normy szablonowej literatury.Fajnie opowiedziana, z poczuciem humoru.
dalekiezblizenia plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
,,Jak mogła wziąć jej nagie serce i spuścić w kiblu,jeszcze ciepłe,bijące?!''

Podobała mi się,polecam:)
Wraz z autorem dojrzewa jego twórczość.
slk plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-10-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
michalina25s Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
klaudia92 Linia koment
Przeczytane:2014-11-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
lady_foe Linia koment
Przeczytane:2014-03-30, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
lindi Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane 2013 rok,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
grzeniuJee Linia koment
Przeczytane:2013-07-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Zawolka Linia koment
Przeczytane:2013-09-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwaka Linia koment
Przeczytane:2013-06-08, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Przeczytane,
agni79 Linia koment
Przeczytane:2013-05-17, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Nigdy więcej!,Posiadam,
break
Okładka - Kochanie, zabiłam nasze koty Słoń
Sławomir Mrożek
Okładka - Kochanie, zabiłam nasze koty Listonosz
Charles Bukowski
Okładka - Kochanie, zabiłam nasze koty Śmierć detektywa
Rhys Bowen
Okładka - Kochanie, zabiłam nasze koty Cała radość życia. Na Wołyniu, w Kazachstanie, w Polsce
Franceska Michalska
Okładka - Kochanie, zabiłam nasze koty Oszust
Javier Cercas
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów