Recenzja czytelnika granice.pl

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2010-09-22
ISBN: 978-83-61297-94-9
Dodał/a recenzję: Sabinka

Pytajnik, wykrzyknik czy kropka - który z tych znaków preferujecie?

Staram się jak najwięcej używać kropek, jednak czasem korzystam z pytajnika. Staram się omijać wykrzyknik, choć - niestety - nie zawsze mnie to wychodzi. Nasze emocje są różne w różnych okolicznościach... Nasuwa się pytanie: czy można przestać? Czy są ludzie, którzy nie okazują własnych emocji? Los czasem stawia na naszej drodze ludzi, którzy z pozoru do nas nie pasują. To jednak tylko pozory. Najwidoczniej spotykamy je po coś... Najwyraźniej los ma swoje  plany, choć nie zdajemy sobie z nich sprawy. (...) Wszystko w życiu człowieka ma cel i sens. Tylko czasami odkrywamy go dużo później"

Tak też było z głównymi bohaterkami książki Kod emocji. Poznały się, polubiły, ba, zaprzyjaźniły, by za jakiś czas odkryć, że los miał w stosunku do nich konkretne plany... Jolanta Kwiatkowska zaskakuje czytelników swoim stylem. Z pozoru to książka nieco naiwna, szalona, trochę mało wiarygodna, ale jednak sporo po jej lekturze pozostaje. Może sięgamy po nią, by zrozumieć wiele spraw? By się przekonać, że życie czasem bywa okrutne? Może by zauważyć, że los nie zawsze rzuca nam pod nogi róże, może czasem układa je kolcami do góry? Często w ten sposób zyskujemy doświadczenie, los uczy nas pokory, wytrwałości, zrozumienia drugiego człowieka, czasem - namawia do kłamstwa, ale generalnie wyznacza nam ścieżkę, po której dążymy lub z której zbaczamy. Wybór należy do nas... Choć może - tylko tak uważamy?

Kod emocji to powieść pouczająca, z pozoru nieskomplikowana, ale na tyle ciekawa, by ciężko było się z nią rozstać. Porusza wiele ciekawych tematów - od różnic pokoleniowych, poprzez "chore" związki, po problemy życia codziennego. Mnie Jolanta Kwiatkowska zdecydowanie przekonała do siebie. Ta powieść była moją pierwszą, lecz z pewnością nie ostatnią książką autorki, jaką przeczytałam. Rzecz z pewnością godna polecenia, idealna na jesienne, pochmurne dni... Polecam!

Anna_J plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Przychodzi taki moment w życiu kobiety, że postanawia sięgnąć po literaturę z cyklu "babska". Ale prawdziwa. Nieustannie i bez zastanowienia w takiej sytuacji sięgam po pewnik. I nieustannie jestem w głębokim zastanowieniu, jak to zrobić, żeby zorganizować sobie trochę więcej czasu na czytanie. Bo książek Jolanty Kwiatkowskiej nie czyta się na raty. Jak już człowiek raz wejdzie w stworzony przez Nią świat, wsiąka na amen. Bez możliwości oderwania się myślami choć na chwilę. "Przewrotność dobra" - rewelacyjna, dająca do myślenia i niemalże w twarz bijąca emocjami, "Jesienny koktajl" jako potencjalny poradnik dla każdej kobiety w każdym wieku, ale, powiedzmy sobie szczerze - też dający do myślenia na tu i teraz.I tak doszłam do "Kodu emocji". Wciągnęło i pochłonęło mnie natychmiast. Niby prosta historia. Cztery dziewczyny. Każda z przeszłością i teraźniejszością. Taką normalną, taką codzienną, jak to u Joli Kwiatkowskiej jest przyjęte. Takie dziewczyny, w której każda czytelniczka może dopatrzeć się siebie. Jest historia - ich wspólna i oddzielna. I nagle, kiedy człowiek solennie postanawia iść spać, dochodzi do... no taki zwrot akcji, a właściwie nagła bomba, która jest jak objawienie i strzał w twarz za jednym zamachem. Książka, jak wszystkie książki tej Autorki, jest napisana prostym, trafiającym w serce i duszę językiem. To trochę jak słuchanie oczyma wyobraźni opowieści. Jak rozmowa z koleżanką. Jak szukanie i czekanie. Co będzie. Ale dlaczego. Jak to? Jak to! Jak to. A przecież kod szczęścia okazuje się taki prosty...

Jolanta Kwiatkowska potrafi zbudować niesamowity klimat. W dyskretny sposób przemyca życiowe prawdy, które, wydawać by się mogło, są oczywiste, ale nie zawsze je widać gołym okiem. Prawdy o miłości, o szczęściu, o dostrzeganiu drobnych rzeczy, które są w stanie sprawić, by życie było lepsze. Wskazówki. Drogowskazy. I za to Ją uwielbiam.

Serdecznie polecam każdemu, kto chce poczytać książkę inteligentną, ale prostą w przekazie. Intrygującą, ale jednocześnie zabawną i szczerą. Może inaczej - każdemu, kto chce przeczytać kawał porządnej polskiej prozy - polecam z całego serca!!! A Wydawcom polecam zainteresowanie się, czy aby Autorka nie pisze czegoś nowego, bo grono fanek rośnie wraz z rozpowszechnianiem jej książek pocztą pantoflową i należałoby wydać coś nowego ;)
kawunia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-14, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Czy można porozumieć się poprzez nowy szybki kod, w którym wyrazimy wszystkie kłębiące się w naszym sercu emocje? Tak ! Poznałam bardzo ciekawe rozwiązanie w książce
jolaKwiatkowska plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 1, Na półkach:
Poprzednia ocena (przepraszam) nie zauważyłam)
talithakum Linia koment
Przeczytane:2015-05-11, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
bijtje Linia koment
Przeczytane:2014-06-05, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
JudytaZ Linia koment
Przeczytane:2013-06-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja