Okładka książki - Kod królów

Kod królów

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2011-10-17
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788326501555
Liczba stron: 336
Tytuł oryginału:
Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a recenzje: zuzankawes

Ocena: 5 (6 głosów)

Autor Kodu królów, Pierdomenico Baccalario, znany jest z wielu popularnych książek dla młodzieży. Jest twórcą znanym szeroko w kręgach czytelniczych, swoimi powieściami od lat podbija serca czytelników na całym świecie. Skądinąd zresztą, renoma autora serii o Ulyssesie Moore, czy serii Century, jest całkiem zasłużona. Baccalario w charakterystyczny dla siebie sposób od pierwszych stron kolejnych książek przenosi czytelnika w niesamowity świat, w którym wszystko jest możliwe, a dobro zawsze zwycięża zło. Jego książki bawią, uczą i fascynują. I chyba w tym tkwi ich siła i tajemnica sukcesu pisarza.

Kodu królów to opowieść kierowana do dzieci i młodzieży, choć i dorosły lubiący książki o niezbyt skomplikowanej fabule (ale z całą pewnością nie książki nudne), znajdzie dla siebie ciekawą lekturę. To rasowy kryminał dla młodzieży, z ilustracjami oddziałującymi na wyobraźnię i ciut większą czcionką niż w przypadku typowych książek dla dorosłych), by ułatwić i uprzyjemnić lekturę młodemu czytelnikowi. Wszelkie występujące tu trudniejsze wyrazy wytłumaczone zostały w przypisach, dzięki czemu język powieści rzeczywiście odpowiadać powinien młodym czytelnikom. Bohaterowie ksiażki to ludzie posługujący się gadżetami używanymi przez współczesną młodzież i mówiący ich językiem. Baccalario doskonale wie, jak trafić do młodego odbiorcy. Bez silenia się na bycie „fajnym” i bez podlizywania się gustom czytelników. Pisarz nie musi starać się wejść w świat młodzieży, bo - prawdopodobnie - z młodzieńczości jeszcze nie wyrósł. 

 

W Kodzie królów poznajemy historię Beatrycze, kilkunastoletniej dziewczyny, która zmuszona jest spędzić wakacje z wujem księgarzem-antykwariuszem. Choć Glauco jest niezwykle sympatycznym mężczyzną, to okoliczności, jakie sprawiły, że dziewczynka do niego trafiła, sprawiają, że nie do końca jest to wypoczynek przyjmowany z uśmiechem na twarzy. Beatrycze martwi się o zdrowie swojego ojca, który ciężko zachorował i w towarzystwie swojej żony (mamy bohaterki książki) wyjechał by poddać się leczeniu. Aby pozbyć się trosk i nie oszaleć z niepokoju, inteligentna dziewczyna postanawia pomóc wujkowi Glauco w jego pracy. W ten sposób pewnego dnia nasi bohaterowie poznają tajemniczą sekretarkę wprost z Francji i jej szefa, Zakhara, budzącego w antykwariuszach tak ciekawość, jak i niepokój. Pomimo wielu wątpliwości, Glauco podejmuje się wykonać zlecone mu przez Zakhara zadanie i odnaleźć książki z dostarczonej mu listy. Czas pokaże, że zwykłe, i - mogłoby się wydawać - nudne zadanie, ściągnie na głowy dwójki poszukiwaczy zaginionych ksiąg nie lada kłopoty… Ale o tym czytelnicy muszą przekonać się już sami.

 

Wielką siłą książki jest wątek kryminalny. Niezbyt skomplikowany, ale też i nie przesadnie prosty, który obrażałby inteligencję młodego czytelnika. Jest dostosowany do wieku odbiorcy, a - jeśli czytelnik nie jest wprawiony w lekturze kryminałów - może zaskoczyć również dorosłego. Książka może być więc treningiem przed trudniejszą lekturą. Wraz z bohaterami przenosimy się do Turynu, miasta pełnego zabytków i urokliwych uliczek. Przemierzamy je wzdłuż i wszerz, sycąc zmysły i wyobraźnię malowniczymi miejscami i zapachami ziół. Autor zafundował czytelnikom coś jeszcze: ukazał mroczną stronę miasta, dosyć niebezpieczną, z Dziedzińcem Cudów na czele, z wieloma wyrzutkami i szemranymi postaciami. Mamy tu podziemne miasto, do którego mają wstęp tylko nieliczni, a wśród wybranych znajdzie się i czytelnik. Poza tą nietypową przestrzenią, czytelnik pozna też jedną z bardziej przydatnych nauk, a mianowicie dowie się, jak należy postępować z książką. Dzięki najprawdziwszemu pasjonatowi książek, Glauco Bagliolo, zgłębimy sekret istnienia jednego z największych przyjaciół człowieka - książki. To Glauco podpowie młodym czytelnikom, jak należy obchodzić się z książką. Jeśli starszy czytelnik nigdy wcześniej nie odebrał tej lekcji, także i on wyciągnie odpowiednią naukę. Bo w Kodzie królów duże znaczenie odgrywają dwie sprawy: historia i książki. Nowego znaczenia nabiera też znana opowieść o człowieku w żelaznej masce, która staje się podstawą intrygi, w jaką zamieszani zostają bibliofil-antykwariusz i jego siostrzenica.

 

Baccalario stworzył niesamowicie wciągającą opowieść o dobrze skrojonej intrydze i ciekawej konstrukcji. Dzięki temu czytelnik nie nudzi się przy niej nawet przez chwilę. Niezależnie od tego, czy jest nastolatkiem, czy osobą nieco starszą.

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Inne książki autora
Top 5 książek
Złodziejka książek
Markus Zusak
Okładka książki - Złodziejka książek
Ostatnia królowa
Gortner C.W.
Okładka książki - Ostatnia królowa
Dziewczyny z Syberii
Anna Herbich
Okładka książki - Dziewczyny z Syberii
Reklamy