Recenzja książki: Kolejność narodzin a charakter. Co wpływa na osobowość dziecka?

Recenzuje: Justyna Gul

Urodzony przywódca?

Wciąż zmieniasz pracę, nie mogąc nigdzie pozostać na dłużej? Szukasz swojego powołania, ale życie przynosi tylko rozczarowanie? Nieustannie wchodzisz w relacje z nieodpowiednimi partnerami? Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojego życia, zarówno prywatnego, jak i zawodowego, jeśli czujesz się niczym w pułapce, pora przerwać ten stan. Zanim to jednak zrobisz, zastanów się nad swoją sytuacją rodzinną - czy jesteś jedynakiem, czy może najmłodszym dzieckiem w rodzinie? Jaki związek tworzyli twoi rodzice? Czy w twojej rodzinie zdarzały się jakieś wstrząsy, tragedie bądź sytuacje zmieniające cały porządek rzeczy? Całkiem prawdopodobne, że przyczyna twoich problemów z odnalezieniem się w rzeczywistości tkwi właśnie w rodzinie, która determinuje zarówno to, jaki jesteś, jak i to, z kim i kim jesteś.

Związki pomiędzy osobowością a kolejnością narodzin czy innymi czynnikami, których korzenie tkwią w rodzinnych relacjach odsłania Linda Blair w swojej książce Kolejność narodzin a charakter. Co wpływa na osobowość dziecka?, opublikowanej przez wydawnictwo Sensus. Autorka, psycholog kliniczny, na co dzień zajmująca się psychoterapią, w prosty i czytelny sposób tłumaczy wszystkie pobudki, którymi się kierujemy oraz działanie wewnętrznych motywatorów, które popychają nas do podejmowania określonych decyzji. Książka jest doskonałą wskazówką dla wszystkich, którzy wciąż poszukują prawdy o sobie, którzy czują się niespełnieni i nieszczęśliwi w miejscu, do którego dotarli.

Linda Blair, dzieląc książkę na dwie części, omawia cztery główne pozycje porządku narodzin oraz ich wpływ na to, jacy jesteśmy, jak również inne zasadnicze czynniki wpływające na charakter. Prezentowana teza kolejności narodzin jest mało skomplikowanym i logicznym wytłumaczeniem naszego zachowania, odczuwania i myślenia, pozwala nie tylko poznać lepiej nas samych, ale też zrozumieć inne osoby z naszego otoczenia. Autorka pomaga zrozumieć kilka podstawowych kwestii, determinujących nasze poczynania i odpowiada na pytania: co sprawia, że każda jednostka jest wyjątkowa, dlaczego niektórzy ludzie są bardziej ambitni od innych oraz dlaczego niektórzy są pełni wiary w siebie, w swoje możliwości, zaś inni - lękliwi i przepełnieni wątpliwościami co do własnej osoby.

Autorka uświadamia także, w jaki sposób możemy nabytą wiedzę spożytkować dla własnej korzyści - i to nie tylko przez zrozumienie samego siebie (to dopiero wstęp do zrozumienia, jakie czynniki wpływają na nasze zachowanie czy decyzje), ale i przez zrozumienie innych osób obecnych w naszym życiu - ich motywacji oraz charakteru. To wszystko pozwoli dostrzec dotychczasowe życie i role, jakie odgrywamy, w zupełnie innym świetle. Dzięki nowym informacjom i nowemu, znacznie głębszemu spojrzeniu na otaczającą nas rzeczywistość będziemy mogli znacznie bardziej efektywne dokonywać życiowych wyborów - zarówno w sferze życia prywatnego, jak i zawodowego.

Kolejność narodzin a charakter Lindy Blair to nie próba szukania winnych zaistniałej sytuacji czy obarczania odpowiedzialnością rodziców i rodzeństwa. To raczej próba wyjaśnienia tego, w jaki sposób pozycja w rodzinie kształtuje osobowość. Dzięki tej wiedzy istnieje możliwość weryfikacji dokonywanych wyborów i zmiany postępowania. Nigdy nie jest bowiem zbyt późno, by wprowadzić życie na właściwy tor - zgodnie z naszymi pragnieniami, nie oglądając się na oczekiwania i wymagania narzucone przez otoczenie.

Kup książkę Kolejność narodzin a charakter. Co wpływa na osobowość dziecka?

Zobacz opinie o książce Kolejność narodzin a charakter. Co wpływa na osobowość dziecka?
Autor