Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Kolejność uczuć

Monika Sawicka

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Magia Słów
Data wydania: 2010-04-01
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-923909-5-4
Liczba stron: 160
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Lekarstwo na smutek

Dotknąć bólu, ukoić go i ukołysać. Podać lekarstwo na (nie)zapomnienie lub wzór na przebaczenie, antidotum na miłość – zwłaszcza tę nieszczęśliwą. Zdusić cierpienie serca odrzuconego, poranionego i zgwałconego… Ach, ile kobiet oddałoby wszystko, by móc tak po prostu zatopić się w szczęściu i pogrzebać nękające je demony.

Plastrem na cierpienia duszy może być książka napisana przez kobietę, która wie, co to ból, która potrafi współodczuwać. Mowa tu o Monice Sawickiej, której „Kolejność uczuć” może stać się balsamem na nasze udręczone jestestwo.

Wbrew pozorom, nie jest to książka-cukierek, przekonująca, że miłość jest cudowna i zawsze kończy się happy endem. To raczej układanka elementów, z jakich składa się nasze życie, swoiste puzzle chwil szczęśliwych i tych wstrząsających, po których trauma pozostaje na zawsze.

Pierwsza część to przypowieści, historie z morałem, kryjące w sobie głęboką prawdę o sensie i wartościach, jakimi powinnyśmy kierować się w życiu. Autorka wysnuwa niezwykle oryginalną, ale i prawdopodobną teorię na temat ślepoty miłości i towarzyszącego jej szaleństwa („Bajka o miłości i szaleństwie”), by przejść do pocieszania nas, bo przecież „będzie lepiej”, wystarczy tylko zmienić swoją strategię działania.

Płonąca świeca Nadziei uzmysławia nam, że tylko ona ma moc rozpalania innych świec – Pokoju, Wiary i Miłości, dlatego też musimy dbać o podtrzymywanie tego ognia, by nigdy nie zgasł („Cztery świece”). Przekonujemy się też, że tylko Czas rozumie, jak ważnym uczuciem w życiu każdego człowieka jest Miłość, niekiedy bezrozumnie wypierana przez Dumę czy dążenie do Bogactwa („Zgubiona Wyspa Miłości”).

Tytułowa „Kolejność uczuć” obejmuje z kolei zbiór opowiadań przypominających skowyt duszy zbolałej, cierpiącej, zagubionej w obojętnym świecie. Kalejdoskop stanu emocji przesuwa się przed naszymi oczyma, a my możemy tylko płakać, śmiać się i rozumieć, bo historie bohaterek są tak naprawdę naszymi historiami. W „Żegnaj smutku” zaczynamy nowe życie, zostawiając za drzwiami męża-kata, by otworzyć swoje serce na miłość. Królewna Karolinka, zwana Krajką, harcuje niedaleko nas, bawiąc się z ogrodnikiem-królewiczem i wywołuje smutny uśmiech na naszych twarzach. Cierpienia przysparza nam bezgłośna rozpacz rodzica tracącego swoje dziecko, który z pękniętym sercem nie umie żyć dalej („Kiedy umiera dziecko”). Kiedy umiera dziecko, płacze z nami nawet Niebo, a ogrom rozpaczy jest porażający.

Na Ziemię sprowadza nas brutalna i podana bez znieczulenia historia o Ewie, Magdzie i Ance, kobietach, których ciała zostały zbezczeszczone („Na zakręcie”) i o dziewczynie, która próbuje nauczyć się sztuki wybaczania, ale nie chce już uczyć się miłości („Naznaczona”).

Autorka serwuje nam też „Pudełko czekoladek”, by zaciekawić i przekonać, że nawet nas może trafić strzała Amora, a „Urodziny” pokażą siłę miłości prawdziwej, opartej na pięknie duszy, a nie na kilogramach ciała.

„Po drugiej stronie tęczy” to część przybliżająca nas do czytelniczek. Składają się na nią podziękowania dla przyjaciół, przemyślenia autorki po publikacji „7 kolorów tęczy” i listy pisane do Sawickiej pod wpływem emocji po lekturze książki, pełne przemyśleń, współczucia, podziwu czy nadziei na wsparcie i pocieszenie.

Koniec książki to prawdziwa perełka i niespodzianka złożona w hołdzie czytelniczkom (czytelnikom?). To znakomite, intrygujące opowiadania - jak choćby „Padlina”, w którym Maja Wesołowska rękoma swojej bohaterki (a właściwie jej ciałem) dokonuje aktu zemsty, czy poruszający do głębi wiersz „Dotykam dna” Patrycji Pilot. Kiedy czytamy wersy: „(…) Chcę zniknąć w tych ciemnościach, Rozpłynąć się w ich ramionach (…)” osnuwa nas mrok, ale rodzi się też bunt. Bo przecież sama Monika Sawicka przekonuje nas, że warto żyć, że będzie lepiej… Choć ta forma terapii do mnie nie przemawia, to wierzę, że książka powstała ku pokrzepieniu serc - i to zadanie wydaje się spełniać znakomicie.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
KsiazkowoLC plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-10-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2011,Mam,
Książkę pochłonęłam w jeden wieczór, po prostu mnie urzekła...
Napisana prosto, a jednocześnie niezwykle emocjonalnie opowiada o blaskach i cieniach życia... O tym jak splatają się w naszej codzienności miłość, wiara i nadzieja...
Autorka pokazuje nam, iż pomimo wszelkich przeciwności możemy iść przez życie z podniesioną głową, gdyż wbrew pozorom wiele zależy od nas samych.
Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Moniki Sawickiej lecz na pewno nie ostatnie.
Gorąco polecam!
sylwiaws plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Pierwsze opowiadanie powala na kolana. Cos niesamowitego. Okładka mogła by być troszkę inna, bo stwarza wrażenie innej książki...ale jak to się mówi:nie oceniaj książki po okładce.
siloe plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Dostałam ją jako nagrodę w konkursie radiowym. Na początku okładka nie zaciekawiła mnie. Tytuł i dwa nagie ciała, "matko! znów jakieś romansidło". Powiem szczerze, że nie sięgnęłabym po nią gdybym zauważyła ją na półce w księgarni. Koleje losu jednak potrafią być bardzo zaskakujące. Bóg jeden wie, że jak już trafia coś do mojej kolekcji książek to musi zostać przeczytane, nawet jeśli to zwykła instrukcja obsługi. Bo jak można ocenić coś czego się nie przeczytało? Więc zaczęłam czytać... I ucieszyło mnie jak zobaczyłam iż to zbiór opowiadań. Czytałam jedno za drugim i każde naznaczało mnie fają emocji, większych bądź też mniejszych. Były takie, które sprawiały mi przykrość, budziły jakiś żal lub tęsknotę ale były też i takie, które mnie szokowały i wywoływały niepohamowany płacz. Były takie momenty, w których rzucałam ją w kąt z obrzydzenia lub nadmiaru rozpaczy pochłaniającej moje serce. Czym jest ta książka? Zwykłym zbiorem opowiadań? Różni autorzy i różne punkty widzenia zamknięte pod jednym tytułem. Można ich nie rozumieć, ale jak można przejść obojętnie obok czyjegoś dramatu?
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
KasiaiDaniel Linia koment
Przeczytane:2014-10-18, Na półkach: Przeczytałem,2014,Posiadam,
break
Okładka - Kolejność uczuć Szeptem
Monika Sawicka
Okładka - Kolejność uczuć Kolejność uczuć
Monika Sawicka
Okładka - Kolejność uczuć 7 kolorów tęczy
Monika Sawicka
Okładka - Kolejność uczuć Demi-sec
Monika Sawicka
Okładka - Kolejność uczuć Mimo wszystko
Monika Sawicka
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów