Recenzja redakcji granice.pl

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2012-05-09
Kategoria: Historyczne
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Znany wszystkim odkrywca Nowego Świata stał się bohaterem wielu pozycji biograficznych. Według dotychczasowych badań, Krzysztof Kolumb, syn genueńskiego tkacza, był europejskim żeglarzem, podróżnikiem i nawigatorem. Jako organizator i kapitan czterech odkrywczych wypraw transatlantyckich z Hiszpanii do Ameryki, całkowicie odmienił bieg historii. Książka Kolumb. Historia nieznana jest prezentacją faktów, będących następstwem dwudziestoletnich badań historycznych, w wielu miejscach podważających wszystko, co do tej pory było podawane do ogólnej wiadomości.

Manuel Rosa odkrywa przed czytelnikiem informacje nieznane opinii publicznej. Jego stwierdzenia poparte są jednak konkretnymi dokumentami. Połączenie historii z przygodą oraz bezdyskusyjnych faktów z domysłami nie tylko czyni lekturę interesującą, ale - przede wszystkim - próbuje przekonać o autentyczności podanych uzasadnień. Kim naprawdę był Krzysztof Kolumb? Gdzie się urodził? Dokąd sięgają dzieje jego rodu? Zaprezentowane dowody i fakty wiele wyjaśniają, stanowiąc zarazem oparte na argumentach wyzwanie dla historyków.

Materiały zgromadzone przez autora są obszerne i szczegółowe. On sam próbuje zapełnić próżnię Krzysztofa Kolumba (zakryty przez pięćset lat fragment życia podróżnika związany z Portugalią) efektami dogłębnych badań oraz krytycznych i naukowych analiz. Wszystko to dowodzi, że „pierwszy Admirał” nie mógł być prostym tkaczem niskiego pochodzenia. I taki właśnie jest punkt wyjścia, w kierunku którego zwracają się autorskie badania Manuela Rosy. Najsławniejszy z żeglarzy doczekał się więc dogłębnych badań, przybliżających jego tajemniczą przeszłość do światła prawdy.

Publikacja Kolumb. Historia nieznana bogata jest w cytowane przez autora fragmenty relacji z wypraw, mapy, diagramy, wzory matematyczne, rysunki regionów geograficznych, ilustracje, zdjęcia, fragmenty bulli papieskich i kodeksów, listy pochodzące z Tajnych Archiwów Watykanu, a także wiele innych dokumentów i źródeł. Liczne przypisy oraz bogata bibliografia (niestety, wyłącznie obcojęzyczna) pokazują ogromny wkład pracy, włożonej przez autora. Teza wyłożona w niniejszym opracowaniu doczekała się również utworzenia specjalnej strony internetowej, na której osoby zainteresowane mogą pozostawić swój wkład, przyczyniając się do ustalenia autentyczności tożsamości Krzysztofa Kolumba.

Dzieło Manuela Rosy przeznaczone jest nie tylko dla historyków. Rozważając kontekst nauki, władzy i polityki, analizując historyczność ówczesnych wydarzeń oraz rolę papiestwa i rycerzy zakonnych, a także wyjaśniając tajemnicę niewiarygodnego testamentu, doprowadza do wyjawienia oszustwa, które przez pięćset lat pozostało zatajone. Lektura jest wyjątkowo mocna, bowiem ukazując nieznaną dotychczas prawdę, całkowicie odmienia historię. Ponieważ wydarzenia dotyczące morskich wypraw Krzysztofa Kolumba (Polaka, a nie Genueńczyka) wpisane są w zakres programu nauczania, prawdziwe informacje podane przez Manuela Rosę powinny stać się obowiązkowymi dla wszystkich.

Okładka - Kolumb. Historia nieznana Terapeutka
Bernadeta Prandzioch
Okładka - Kolumb. Historia nieznana Howard Webb. Autobiografia
Howard Webb
Okładka - Kolumb. Historia nieznana 13 powodów
Jay Asher
Okładka - Kolumb. Historia nieznana Srebrny Grot