Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Kołysanka dla wisielca

Hubert Klimko-Dobrzaniecki

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-75-36003-5
Liczba stron: 96
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Jak wielu słów potrzeba, aby dobrze opisać życie? Jakich słów należy użyć, aby oddać w najprawdziwszy sposób jego istotę? Odpowiedzi na te pytania daje nam książka Huberta Klimko-Dobrzanicekiego „Kołysanka dla wisielca”. To poruszająca opowieść o życiu we wszystkich jego wymiarach; o uczuciach – przyjaźni i miłości – bez których życie jest jeśli nie całkowicie, to przynajmniej do połowy pustą szklanką. Klimko-Dobrzaniecki umieszcza swoją historię na granicy rozwagi i szaleństwa, doskonale się w tych przestrzeniach poruszając.

 

Narrator opowieści, Polak, opisuje lata swojego życia, które spędził w Islandii. Pojechał tam by studiować w wyższej uczelni, jednak jego plany nie do końca się powiodły. Na wyspie poznaje różnych ludzi, w większości również przyjezdnych, którzy tak jak on próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jednym z jego przyjaciół jest Boro, „uwolniony” wariat, z pochodzenia Chorwat, który od czasu do czasu wraca na oddział psychiatryczny. Za jego sprawą narrator poznaje pewnego polskiego skrzypka, Szymona, również chorego psychicznie. Szymon zwykle bywał pogodny i wtedy nie było konieczne, aby zostawał w szpitalu, jednak powracające często depresje spowodowane brakiem kontaktu z dziećmi sprawiały, że hospitalizacja czasem stawała się niezbędna.

 

Z dnia na dzień wzrasta przyjaźń między tymi trzema mężczyznami. Wspierają się nawzajem, pomagają sobie w trudnych chwilach, dzielą się ze sobą wszystkim, co posiadają. Od czasu do czasu zdarzało się, że Szymon i Boro musieli wracać na oddział. Najczęściej działo się tak przed Bożym Narodzeniem, kiedy samotność doskwierała im najbardziej.

 

Każdy z bohaterów próbuje odnaleźć ukryte w sobie pasje i talenty. Boro uważa się za artystę plastyka, Szymon jest skrzypkiem i w ten sposób zarabia na życie. Narrator najpierw daje występy uliczne jako mim, później przypadkowym przechodniom próbuje również sprzedawać tomiki własnych wierszy. Kiedy zainteresowanie jego działaniem ustaje, narrator zdaje sobie sprawę z tego, że przez całe życie pragnął grać na wiolonczeli.

 

Życie domaga się od bohaterów spełnienia nie tylko duchowego i artystycznego, ale również emocjonalnego. Mężczyźni znajdują kobiety, które stają się częścią ich codzienności. Jednak nie każdy potrafi odnaleźć się w nowych realiach. Boro czuje, że zabrana została mu wolność, co dla artysty jest poważnym zagrożeniem. Szymon całą swoją miłość przelał na dzieci i nie jest już w stanie stworzyć nowego, normalnego związku z inną kobietą. Jedynie narrator poznaje Agnieszkę, położną z Polski, z którą buduje nowe życie.

 

Książka Klimko-Dobrzanieckiego w doskonały sposób pokazuje, jak trudne i skomplikowane bywa życie. Na tej samej płaszczyźnie zarysowane zostają kontury różnych postaci – szaleńców i ludzi o zdrowych zmysłach. Czy jednak taki podział idealnie oddaje prawdę? Czy w prawidłowy sposób mówi, kto jest normalny, a kto nie? Szaleństwo Szymona każdego dnia daje mu szansę zobaczyć świat w innej perspektywie – nie tej dziecięcej i naiwnej – ale w tej dojrzałej, choć – jako nieco mitologizowanej – lepszej. Szymon był jak Islandia, jak wyspa, na którą przybył – nie było w nim płaskości czy nudy – jeśli było morze, to obok piętrzyły się góry – tak jak wzloty i upadki, których tak często doświadczał. Szymon we wszystkim widział sens – żadne działanie nie było go według mężczyzny pozbawione – nawet obieranie z kory patyczków, które miały podtrzymywać kamienie.

 

Hubert Klimko-Dobrzaniecki próbuje uświadomić czytelnikom, że życie nieodzownie łączy się z potrzebą przyjaźni i miłości. Miłości, która pojawia się nagle, która wzrasta i staje się początkiem nowego życia. Życie pozbawione uczuć więdnie. To miłość jest czynnikiem, który sprawia, że wszystko nabiera sensu.

 

Autor podejmuje dialog z obyczajowością i moralnością naszych czasów. Dwaj szaleńcy – Boro i Szymon widzą, że w ich otoczeniu nie wszystko jest w porządku. Oburzają się, gdy widzą dziewczyny, które za kufel piwa są w stanie spędzić z mężczyzną noc. Ich choroba sprawia, że tak naprawdę stają się normalni w z pozoru tylko „normalnym”, a w rzeczywistości kompletnie chorym świecie.

 

Klimko-Dobrzaniecki mityzuje rzeczywistość. Za pomocą swoich bohaterów buduje nowe lub reinterpretuje stare mity. Mężczyźni pragną namacalnie odczuć piękno – Szymon w niebieskich kąpielówkach „zanurza” się w pole łubinów ze skrzypcami i zaczyna grać. Innym razem popycha narratora do stworzenia odlewu pięknych rąk Agnieszki. Twierdzi, że to bardzo ważne, jakie ręce przyjmują nas na świat. Kiedy odlew jest gotowy, Szymon przechodzi przez wodę z wysoko uniesionymi rękami Agnieszki. Mówi, że czuł się jak święty Krzysztof, niosąc je ponad głową.

 

Książka utrzymana jest w poetyckiej atmosferze. Opisy przestrzeni i przyrody przeplatają się z wkomponowanymi w treść dialogami. Całość wbrew pozorom jest niesamowicie dynamiczna – bohaterowie wciąż działają, przemieszczają się, podróżują, poszukują. „Kołysankę dla wisielca” czyta się niemal jak długi wiersz, który bawi, jednak przede wszystkim – wzrusza. Dobrzaniecki na kartach swojej opowieści chciał ukazać czytelnikom kwintesencję życia – i udało mu się to znakomicie. W powieści rodzi się nowe życie, ale równocześnie utracone zostaje inne. Samobójstwo nie jest tu jednak poddane zbyt ostrej krytyce. Każdy z bohaterów sam wybiera własną drogę. Porwanie się na własne życie nie jest traktowane jako ucieczka czy tchórzostwo, ale jako droga do wolności. Czy choroba miała wpływ na podjęcie tak dramatycznej decyzji? Na pewno nie, ale determinuje jednak pewien sposób postrzegania świata. Dobrzaniecki nawiązuje również do wartości religijnych – do wiary i modlitwy, do poszukiwania Boga, który staje się ukojeniem w trudnych czasach walki o spokojne i godne życie. „Kołysanka dla wisielca” to przejmująca opowieść o przyjaźni, która nie kończy się wraz ze śmiercią któregoś spośród bohaterów. Śmierć staje się jedynie bodźcem skłaniającym do refleksji nad własnym życiem.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Kaena plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
TU ŻYJĄ NIE TYLKO SMOKI
,,Tu żyją smoki" Jamesa A. Owena to pierwszy tom cyklu ,,Kroniki Imaginarium Geographica". Na pierwszych kartach książki czytelnik wprowadzony zostaje w świat dwudziestowiecznej Anglii, w której trwa wojna. Nie jest to jednak najistotniejszy fakt. Bardziej liczy się to, że realia te przypominają początek ,,Opowieści z Narnii" C. S. Levisa. Wtedy też akcja bardzo szybko nabiera tempa i ani się obejrzymy, a już przenosimy się w czarodziejski świat Archipelagu Snów. Jest to alternatywna rzeczywistość, do której nie wszyscy mają dostęp. Splatają się tutaj różne mity, legendy, baśnie i wątki zaczerpnięte z powieści fantasy innych autorów. Splot ten początkowo jest dość irytujący. Miałam wrażenie, że to już gdzieś było, pewne wydarzenia były mi już znane. Autor jednak nie kryje tego i bezpardonowo ubiera miejsca, przedmioty i postaci w takie same nazwy, jakie wcześniej zostały im nadane przez ich twórców. Mamy tu kapitana Nemo, wyspę Avalon, wspomnienia o królu Arturze, Sagan z Talentami i Występkami, który okazuje się być puszką Pandory i wiele innych. Nie bez powodu Owen zastosował taki zabieg. Jednak jaka była tego przyczyna, tego zdradzić nie mogę.
Mimo że akcja rozpoczyna się wśród londyńskich kamienic, to bohaterowie zostają przeniesieni do fantastycznej krainy. Archipelag ma swoją mapę - atlas noszący nazwę ,,Imaginarium Geographica", nad którym pieczę zawsze trzyma Opiekun wybierany przez swojego poprzednika. W ten sposób John staje się Opiekunem, a że powierników księgi zawsze jest trzech, to dołączają do niego Charles i Jack. Razem z poprzednim Opiekunem, Bertem, młodzi naukowcy wyruszają w fantastyczną podróż, po to by uratować Archipelag, a tym samym własny świat przed zagładą. Dodam w tym miejscu, że mapa Archipelagu Snów, jak i kilka innych szczegółów, do złudzenia przypominały motywy tolkienowskie. Atlas jawił się tutaj niczym Jedyny Pierścień, który za wszelką cenę należy chronić, nawet zniszczyć, aby ocalić świat przed złem.
Niemalże każda karta tej powieści to nowe istoty, ciekawe wydarzenia, a to wszystko zręcznie poukładane w godną podziwu historię, od której wręcz nie można się oderwać. Autor stosuje krótkie, acz treściwe opisy, pełne wyszukanych metafor i innych środków stylistycznych. Świat przedstawiony obfituje w ogromną różnorodność miejsc, a każde z nich jest opisane pięknym językiem i często stanowi nawiązanie do twórczości innego pisarza. Można by pokusić się tutaj o stwierdzenie, że J. A. Owen związał ze sobą wiele już istniejących fantastycznych wątków i wyeksponował w nich to co najistotniejsze. To wszystko wplótł we własną historię i wobec tego nie można mu odmówić kunsztu pisarskiego. Wykazał się bowiem niebywałą wyobraźnią, której dał upust tworząc chociażby obraz wieży Kartografa i przedziwnych zjawisk w niej zachodzących.
Sylwetki bohaterów zostały tutaj bardzo wyraźnie zarysowane. Każda postać jest wyjątkowa, ma tylko sobie właściwą manierę, sposób bycia, wypowiadania się. To w znacznej mierze ułatwia czytanie i daje wiele przyjemności. Urzekła mnie postać borsuka Tummelera - zwierzątka, które ma w sobie ,,to coś" co przyciąga już podczas pierwszego spotkania. Ma on harde i zarazem pełne serdeczności serce, ale wspaniały jest też jego osobliwy język, czy też środek lokomocji. Także rządca Paralonu jest ciekawą postacią - niby dorosły, a jednak zachowujący się i mówiący jak dziecko.
Jak już pisałam - akcja jest bardzo wartka - muszę jednak dodać, że pomimo tak wielu odniesień do innych tekstów, tak wielu postaci, pojawiających się na dłużej, bądź krócej, tak wielu wydarzeń, które autor wysypuje jak z rękawa, to wszystko powiązane jest nad wyraz spójnie i logicznie. Do tego nie brakuje tu sporej dawki humoru, co również powoduje, że książkę czyta się z przyjemnością.
,,Tu żyją smoki" to bardzo poprawnie napisana młodzieżowa powieść fantasy i jak na taką przystało, pojawia się tutaj klasyczny motyw walki dobra ze złem. Po punkcie kulminacyjnym Samaranth (majestatyczny smok) podsumowuje wydarzenia, dając jednocześnie rady i wskazówki dalszego postępowania innym bohaterom. Część niewyjaśnionych spraw staje się też wtedy jasna i klarowna i kiedy już można by przypuszczać, że to koniec zaskakujących sytuacji, jakimi raczył nas autor przez cały ciąg powieści, okazuje się, że jeszcze jedna niespodzianka czeka na czytelnika. Jaka? Tego już musicie dowiedzieć się sami.
Gorąco polecam tę znakomitą opowieść zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom. Znajdziecie tutaj kwintesencję gatunku i wraz z bohaterami przeżyjecie niesamowite przygody, zwiedzicie niezwykłe krainy i poznacie osobliwe istoty je zamieszkujące.
benioff plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
,,Kołysanka dla wisielca" w istocie jest rodzajem poetyckiej ballady, brzmiącej trochę jak muzyka Sigur Ros. Przesycona pięknem i chłodem islandzkiego krajobrazu i klimatu, gdzie osadzona jest akcja na poły autobiograficznej historii wysnutej z doświadczeń autora-bohatera i jego dwójki przyjaciół: Boro i Szymona. Ten ostatni właśnie, galernik wrażliwości, fantastyczny muzyk, koncertujący w odmętach wzbierających fal ukwieconej łąki jest właśnie tytułowym wisielcem, lecz to, co najważniejsze w tej historii czai się gdzieś między słowami. Opowiedziane mniej dosadnie niż w ,,Domu Róży", gdzie Klimko-Dobrzaniecki z chirurgiczną precyzją opowiada o swoim praktykowaniu w islandzkim domu spokojnej starości. ,,kołysanka" jest w istocie pochwałą życia prawdziwego, pełnego, bez oglądania się na konwenanse, przytłaczającą rzeczywistość i sztuczne ograniczenia. Ileż w tych historiach mądrości, charakterystycznej dla mędrca raczej, niż osoby w sile wieku, jaką jest autor, ileż przy tym ironicznego dystansu, podejścia frywolnego czasem i zwyczajnie dowcipnego do wydałoby się śmiertelnie poważnej materii. Naprawdę trudno jest się tą prozą nie zachwycić, nie docenić fantastycznego stylu i języka, formy, w której zaklął nasz rodak tak niesamowite bogactwo emocji i kapitalnych obserwacji.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Vanillivi Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
dayna15 Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Ebooki,
mariuszdr Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
grzeniuJee Linia koment
Przeczytane:2013-11-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
dona Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów