Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Komisarz Maciejewski. Morderstwo pod cenzurą

Marcin Wroński

Ocena ( 9 osób )
4.3
Wydawnictwo: Red Horse
Data wydania: 2007-11-23
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-60504-95-6
Liczba stron: 310
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

DETEKTYW Z LUBLINA

 

Kryminał należy bez wątpienia do najbardziej popularnego, ale i najbardziej wyeksploatowanego gatunku literatury rozrywkowej. Jest to także najbardziej skodyfikowany gatunek, mający jasno określone reguły i sposób prowadzenia narracji. Akcja rozwijać się musi w kierunku ustalenia, kto jest sprawcą przestępstwa. Głównym bohaterem jest osoba prowadząca śledztwo, a podstawowym tematem – zbrodnia, stanowiąca zagadkę do rozwiązania. Kryminał oferuje rodzaj intelektualnej łamigłówki: czytelnik wraz z bohaterem poszukuje sprawcy. W dobrym kryminale obaj mają te same informacje, a więc i te same szanse na rozwiązanie zagadki. Cała przyjemność w obcowaniu z kryminałem polega właśnie na szukaniu odpowiedzi na pytanie „kto zabił?” Znawcy gatunku wiedzą jednak doskonale, że zwykle sprawcą jest osoba najmniej podejrzana. Wielu autorów próbowało naginać reguły, czyniąc winowajcą na przykład samego detektywa prowadzące śledztwo, albo nawet Autora. Jednak zasadnicze schematy pozostały bez zmian. W powieści Marcina Wrońskiego tak właśnie jest.

 

Tytułowy komisarz (a konkretniej podkomisarz) Zyga Maciejewski jest typowym przedstawicielem swojego fachu: niedogolony, niewyspany, palący, nie stroniący od alkoholu i przemocy. Do tego lubi boksować i rzadko się myje. Ma też cięty język i intuicję, która pozwala mu dostrzec przestępcę nawet w najbliższym przyjacielu. Jest nieprzekupny, silnie zaangażowany w swoją pracę, prawdziwy gliniarz z powołania. Dobrze by się dogadał z kolegami po fachu z amerykańskiego czarnego kryminału spod znaku Hammetta czy Chandlera. Wroński jednak nie poszedł na łatwiznę, nie skopiował tak po prostu amerykańskich wzorów. „Komisarz Maciejewski” jest na wskroś polski, by nie rzec raczej „lubelski”. Bo Lublin właśnie jest pełnoprawnym bohaterem powieści. W dodatku Lublin lat trzydziestych, skrupulatnie odtworzony nie tylko topograficznie, ale przede wszystkim obyczajowo i… politycznie.

 

„Trudno więc aż uwierzyć, – jak pisze Autor – że dla miłośników kryminałów, którzy dobrze poznali szemrane uliczki Warszawy dzięki Leopoldowi Tyrmandowi czy Waldemarowi Łysiakowi, a Wrocławia dzięki Markowi Krajewskiemu – Lublin wciąż jest białą plamą na mapie i ziemią nieznaną! Tymczasem każde porządne miasto oprócz rynku, katedry i lochów bezwzględnie powinno mieć swój kryminał, który zamienia powszechną i banalną przemoc w zagadkę i tajemnicę.” Akcja dzieje się w ciągu kilku dni listopada 1930 roku w okolicach Święta Niepodległości. W brutalny sposób ginie redaktor lokalnej gazety. Kilka dni później na ulicy zostaje zamordowany cenzor. Policja polityczna podejrzewa spisek żydokomuny.

 

Tylko Maciejewski łączy obie sprawy ponad politycznymi uprzedzeniami i doszukuje się głębszego sensu całej sprawy. Śledztwo toczy się na ulicach miasta, są obowiązkowe strzelaniny, pościgi przedwojennymi brykami osiągającymi zawrotne prędkości 70 km/h. Ale to, co najbardziej przekonuje w tej książce to język – doskonale odtworzona gwara lokalnego półświatka, propaganda politycznej zadomowiona w codziennych rozmowach postaci. Sam sposób mówienia potrafi tu charakteryzować poszczególne osoby i przypisywać je do konkretnych środowisk, a nawet opcji politycznych. Konflikty między Żydami, komunistami, piłsudczykami są tu bardzo wyraźne. A przy tym Wroński nie uległ pokusie ich wartościowania w kontekście mających dopiero nadejść tragicznych wydarzeń historycznych.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
radeksc-wp plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Balem się kryminalnego Lublina. Bylem w błędzie. Książka jest doskonała.
mag-maggie plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiązki 2015,
Komisarz Maciejewski związany jest z Lublinem jak bohaterowie Marka Krajewskiego z Wrocławiem czy Lwowem. Dla zwolenników kryminałó osadzonych w przedwojennych realiach.
wages plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015 rok,
Kolejny tom przygód podkomisarza Maciejewskiego i Lublin lat międzywojennych. Zabójstwo redaktora jednej z gazet, później cenzora stwarzają mnóstwo problemów Maciejewskiemu. Policja polityczna bruździ, fakty wydają się mało realne, śledztwo trwa. Czy tym razem uda się znaleźć morderców? W przypadku Maciejewskiego nie ma innej opcji :)
lady_foe plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Retro kryminał-Lublin, lata 30-ste. Maciejewski to specyficzny pan podkomisarz. Ani charyzmatyczny, ani nie zyskuje sympatii. Śledztwo przeprowadzone szybko, ale na moje oko bez ładu i składu. Nie porwało i nie do końca zachwyciło.
Czytało się szybko i lekko. Na spokojny wieczór przy herbacie.
annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Kryminał z międzywojennym Lublinem w tle. Akcja dzieje się w 1930 r. w okolicach Święta Niepodległości. Zabity zostaje redaktor naczelny prawicowej gazety. Dwa dni później ginie cenzor. Śledztwo prowadzi komisarz Maciejewski.
Całkiem niezły kryminał.
flickma plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Podkomisarz Zygmunt Maciejewski rozwiązuje kolejną kryminalną zagadkę. Zamordowany zostaje redaktor prawicowej gazety Roman Binder. Następnego dnia ginie cenzor ze starostwa. Do Wydziału Śledczego, którym kieruje Maciejewski zostaje przydzielony podkomisarz Tomaszczyk z wydziału politycznego. Maciejewski od początku podejrzewa Tomaszczyka o to, że ten kopie pod nim dołki. Maciejewski wpada na trop zabójców Bindera i cenzora. Okazuje się, że motywem zabójstw była afera związana z kradzieżą żydowskiego skarbu ukrytego w czasie poprzednich wojen na zamku lubelskim. W aferę zamieszany jest przyjaciel Maciejewskiego mecenas Lennert. Maciejewski pozbywa się Tomaszczyka wplątując go w zabór pieniędzy z mieszkania jednej z ofiar. Nie udaje mu się jednak dopaść mecenasa Lennerta. Może w następnej powieści o komisarzu Maciejewskim????
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
elfijka Linia koment
Przeczytane:2016-07-10, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Domi__T Linia koment
Przeczytane:2015-12-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,9,
agulas_88 Linia koment
Przeczytane:2014-10-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane dawno, dawno temu,
marian51015 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
martyna97060 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Komisarz Maciejewski. Morderstwo pod cenzurą Odwet Orków
Michael Peinkofer
Okładka - Komisarz Maciejewski. Morderstwo pod cenzurą Błędy
Jakub Małecki
Okładka - Komisarz Maciejewski. Morderstwo pod cenzurą Ritus
Markus Heitz
Okładka - Komisarz Maciejewski. Morderstwo pod cenzurą Powrót Orków
Michael Peinkofer
Okładka - Komisarz Maciejewski. Morderstwo pod cenzurą Rzeczpospolita III i pół
Sylwia Milan
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów