Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Kosmiczna wygrana. Dlaczego Wszechświat sprzyja życiu?

Paul Davies

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2008-12-02
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-7469-904-4
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Od zarania dziejów ludzkość zastanawiała się nad początkiem wszechrzeczy. Pierwotnie były to oparte na wierze i rozpowszechniane przez kapłanów mity, w późniejszych czasach światopogląd kształtowała w dużej mierze doktryna kościelna, z czasem jednak nauka zaprezentowała swoją potęgę. Nikt już dzisiaj nie ma wątpliwości, że Wszechświat swoje narodziny „zawdzięcza” Wielkiemu Wybuchowi. Co się jednak dokładnie wtedy wydarzyło, jakie zadziałały prawa i jaki wpływ owo zdarzenie wywarło na nasze obecne życie – na wszystkie te pytania odpowiedzi szuka Paul Davies w swojej publikacji „Kosmiczna wygrana. Dlaczego Wszechświat sprzyja życiu?”.

Historia, którą opisuje autor, rozpoczyna się 13,7 miliarda lat temu. Wtedy to miało miejsce zdarzenie najważniejsze, decydujące o wszystkich przeszłych przyszłych wydarzeniach, a mianowicie – Wielki Wybuch. Kilka minut (a może – sekund) później zostały ukształtowane cząstki elementarne – kwarki, z kwarków protony i neutrony, z protonów, neutronów i elektronów – atomy, z atomów cząsteczki, z cząsteczek związki chemiczne, ze związków chemicznych… Wtedy też prawdopodobnie ustaliły się prawa rządzące materią i energią. Wszystkie te wielkości, zależności, wartości i liczby zostały skorelowane w taki sposób, że na małej planecie, leżącej w galaktyce gdzieś na skraju Drogi Mlecznej mogło powstać życie. Czy był to tylko przypadek? Czy stoi za tym jakaś nadludzka inteligencja? A co najciekawsze i często spędzające sen z powiek naukowcom – czy w innych rejonach Wszechświata obowiązują te same prawa? Paul Davies nie daje na te pytania odpowiedzi, albowiem zagadki te są – i prawdopodobnie na zawsze zostaną – nierozwiązane.

Zagadnienia, w których płaszczyźnie obraca się Davies, na pierwszy rzut oka wydają się niesamowicie zawiłe i skomplikowane. Należy przyznać, że zarówno astronomia, jak i fizyka cząstek elementarnych są tematami bardzo złożonymi i w pewnej mierze opartymi na przypuszczeniach. Mimo tego „Kosmiczną wygraną” czyta się z niesłabnącym entuzjazmem. Paul Davies zabiera czytelnika w fascynującą podróż po ogromnej, niemalże bezkresnej przestrzeni kosmicznej. W trakcie tej wyprawy jest jednak czas na to, aby opowiedzieć o sprawach rzędu wielkości atomu, a także o rzeczach ogromnej wagi i rozmiarach galaktyki. Autor w swojej publikacji prezentuje najnowsze badania nad budową i ekspansją Wszechświata, ale również podkreśla fakt, że dotychczasowa wiedza dotycząca kosmosu jest wciąż niewystarczająca, aby tę fascynującą i rozwijającą się przestrzeń choć w części zrozumieć.

Nie brak w książce także najczęściej zadawanych, dotyczących przyszłości Układu Słonecznego czy całego Wszechświata pytań. Często powtarza się pytanie dotyczące śmierci Słońca i konsekwencji, jakie zdarzenie to będzie miało dla Ziemi. Wciąż także naukowcy nie potrafią określić, czym tak naprawdę wypełniony jest Wszechświat. Materia, którą jesteśmy w stanie dostrzec, a więc planety, gwiazdy czy komety stanowi nieco ponad 1% całego Wszechświata. Wciąż nie jest także rozwiązana zagadka życia pozaziemskiego.

Tematy, jakie podejmuje Paul Davies, są zagadnieniami, które z jednej strony wydają się niezwykle odległe, jednak po chwili zastanowienia czytelnik dochodzi do wniosku, że oto na kartach książki rozważane są losy Wszechświata, a więc jedynej przestrzeni, jaką chociaż częściowo znamy, jedynej, w jakiej przyszło nam żyć. Ta pozornie zwyczajna książka podejmuje tematy pierwsze i najważniejsze – stawia czytelnika w pozycji ucznia, który spoglądając na nieboskłon, powinien uświadomić sobie, jak wielką potęgę w postaci sprawnie działającej machiny może ujrzeć na własne oczy.

Książkę, mimo że jest to publikacja popularnonaukowa, czyta się z zapartym tchem od pierwszej do ostatniej strony. Każda wskazówka, każde zadane przez autora pytanie skłania czytelnika do myślenia. „Kosmiczna wgrana” opatrzona została także ogromną ilością tabel, wykresów i pomocniczych rysunków, które mają na celu zilustrowanie czytelnikowi przedstawianych mu w tekście zagadnień. „Kosmiczna wygrana” to lektura zarówno dla fanów astronomii, jak i ludzi z fizyką zupełnie niezwiązanych. Paul Davies operuje bowiem językiem prostym, który ubarwia naukową terminologią. Trudniejsze zagadnienia natychmiast wyjaśnia, dzięki czemu książka okazuje się publikacją niezwykle jasną i przejrzystą. „Kosmiczna wygrana” to książka, która zagadnienia naukowe opisuje z niesłabnącym optymizmem, równocześnie tłumacząc trudne kwestie i zachęcając do własnych badań i ciągłych poszukiwań w tej dziedzinie.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Kosmiczna wygrana. Dlaczego Wszechświat sprzyja życiu? Duch z przeszłości
Joanne Harris
Okładka - Kosmiczna wygrana. Dlaczego Wszechświat sprzyja życiu? Klucz do wieży
Gilbert Adair
Okładka - Kosmiczna wygrana. Dlaczego Wszechświat sprzyja życiu? Marzyciele
Gilbert Adair
Okładka - Kosmiczna wygrana. Dlaczego Wszechświat sprzyja życiu? Zachłysnąć się tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Konstanty Ildefons Gałczyński
Okładka - Kosmiczna wygrana. Dlaczego Wszechświat sprzyja życiu? Beria. Oprawca bez skazy
Françoise Thom
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów