Okładka książki - Krabat

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a recenzje: Damian Kopeć

Gdzie szukać szczęścia? Czym ono jest?Włóczył się po ziemi łużyckiej, niezgodnie z prawem stanowionym przez ówczesną władzę, najjaśniejszego pana elektora saskiego. Czternastoletni Krabat, sierota, wraz z dwójką kompanów taki znalazł sposób na życie. Dopiero dziwne sny, przychodzące regularnie i natrętnie ciemnymi nocami, zmieniły jego los. Jedenaście kruków, uporczywie wpatrujących się w niego, wzywało go do posłuszeństwa głosowi Mistrza. Do pójścia do młyna w Czarnej Chełmży. Zaintrygowany chłopak zostawił swoich kompanów i ruszył do miejsca, o którym nigdy wcześniej nie słyszał. Choć został ostrzeżony przez napotkanego na drodze starca, by unikał młyna nad Czarną Wodą, tam właśnie skierował swoje kroki. Ciekawość? Przekora? Marzenie o innym, lepszym życiu? Mistrz już czekał na niego, tak jak i jedenastu czeladników, chłopaków takich jak on - no, może trochę starszych i bardziej doświadczonych.Kto wiele pyta, ten wiele błądzi - tak małomówny i wymagający Mistrz ucina nadmierną w jego mniemaniu ciekawość nowego ucznia. Ciężką pracę w młynie, rozliczne uciążliwe obowiązki równoważyła świadomości, że wikt jest tam dobry i obfity, a nad głową dach, miejsce do spania ciepłe, suche i wystarczająco miękkie. Sierocie takiemu jak on nie było w młynie źle. Pracował, śnił dziwne sny, co rusz napotykał tajemnice, najczęściej zbywane przez współtowarzyszy milczeniem. Nawet jego przyjaciel, Tonda, nie chciał o nich rozmawiać. Jak się niebawem okazało, Krabat został uczniem prowadzonej przez tajemniczego młynarza szkoły czarnoksięskiej, gdzie uczy się sztuki nad sztukami, studiuje Koraktor - kodeks piekieł. Gdzie najważniejsze jest posłuszeństwo, brak wątpliwości, unikanie pytań, wierność dziwnym, mrocznym rytuałom. Niejedno z tego, co działo się dokoła, dawało Krabatowi do myślenia. Prawie nikt nigdy do młyna ze zbożem nie przyjeżdżał, a pracował on nieustannie. Tylko podczas nowiu księżyca, nocami przybywał milczący klient, zwany panem Kumem, którego Mistrz traktował z wielkim szacunkiem podszytym prawdziwym strachem.Upływał czas, wypełniony pracą i nauką pod czujnym, nieomal wszechobecnym okiem Mistrza. Pojawiały się nowe zagadki do rozwiązania, narastały smutki, niepokoje i dziwne tęsknoty, poczynające trapić Krabata. Dlaczego co roku nagle w nieszczęśliwym wypadku umiera jeden z czeladników? Dlaczego nie można odjeść z młyna? Dlaczego w ich życiu nie ma miłości, a dziewczyna, w której nasz bohater by się zakochał, narażona zostałaby - jak stwierdził Tonda - na niebezpieczeństwo? Pytania, których nie mógł zostawić bez odpowiedzi. I nie zostawił.

Biorąc do ręki książkę taką jak ta, odczuwa się prawdziwą przyjemność obcowania z doskonałą literaturą. Pięknie wydana, z okładką doskonale uzupełniającą treść i wpasowującą się w klimat opowieści. Z oszczędnymi, wymownymi, czarnym tuszem pociągniętymi ilustracjami. Z narracją, która powinna zachwycić wielbicieli słowa drukowanego. Książka skierowana zarówno do młodzieży, jak i do dorosłych, napisana tak, że można się nią zachwycać mimo znacznych różnic wieku. Czyż może dziwić, że - jak podano na okładce - Neil Gaiman zwrócił na nią uwagę?Krabat Otfrieda Preusslera jest opowiedzianą na nowo łużycką legendą z XVII wieku. Historią o chłopaku poszukującym swojego miejsca na Ziemi, ale zarazem o każdym z nas, o tym, co jest ważne w naszym, tak w sumie krótkim, życiu. O tym, co może nam dać prawdziwe szczęście. Czy jest to może wiedza, nadzwyczajne umiejętności, władza, pieniądze, sława?Autor ukazuje, jak trudno żyć bez miłości, jak trudno cieszyć się życiem, kiedy nie jest się w pełni wolnym w codziennych, prostych wyborach. Mówi o tym, jak ważne są przyjaźń, zaufanie, możliwość szczerej rozmowy. Pokazuje, czym jest prawdziwa mądrość, jaką siłą są szczere uczucia, jak ważne jest znalezienie równowagi między pracą i zabawą. Uczy, że walka dobra ze złem ma miejsce każdego dnia, polega na dokonywaniu wielu drobnych, pozornie niewiele znaczących wyborów. Niektóre z nich mogą całkowicie zmienić czyjeś życie.

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Ocena: 6, Przeczytałem,

Gdzie szukać szczęścia? Czym ono jest?

Link do recenzji
Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2017-04-11, Ocena: 5, Przeczytałem, 100 książek 2017, Wyzwanie - fantastyka 2017,
,,Istnieje jeden rodzaj czarowania, którego mozolnie trzeba się uczyć:(...) znaki za znakami i formułki za formułkami. Ale poza tym istnieje jeszcze drugi rodzaj czarowania, który rodzi się z głębi serca: z troski o kogoś, kogo się kocha." Pomysł zaczerpnięty z łużyckiej legendy jest wspaniałą i mroczną przygodą. Książkę już kiedyś czytałam dawno temu a w głowie o dziwo utkwił mi tylko jej tytuł, więc jak w dziele dla dzieci znalazłam Krabata podkusiło mnie, żeby odświeżyć sobie pamięć. Nie pamiętam w jakim wieku to czytałam ale książkę bym raczej przeniosła na dział dla młodzieży. Choć ma baśniowy styl to jednak stanowczo zbyt mroczna, poważna i językiem trudna dla dzieci współcześnie. Teraz oczywiście strasznie mi się podobała. Utrzymywana w mrocznym trzymającym w ciągłym napięciu klimacie. Nie pamiętam ale wyobrażam sobie jak mogłam trząść się ze strachu czytając to gdy byłam młodsza. Ilustracje przynajmniej w moim wydaniu też świetnie utrzymują ten klimat. Czarne szkice przerażonych postaci, kości, mrocznych kruków i jednookich zwierzątek. Krabat jest 14-letnim chłopcem. W okolicach święta Trzech Króli razem z dwoma innymi chłopcami chodzi od wsi do wsi poprzebierani żebrząc. W czasie tych wędrówek Krabat ma sen w którym głos karze mu udać się do Czarnej Chełmży. Krabat usłuchał i dotarł do młyna gdzie staje się pracownikiem i uczniem czarnej magii razem z jedenastką innych chłopców. Kto nie chciałby się uczuć magii która daje nam władzę nad innymi. Za wszytko jednak trzeba zapłacić swoja cenę i tego właśnie uczy nas ta książka. Chłopców czeka ciężka praca za opiekę i wyżywienie jednak to nie jest najstraszniejsze. Młyn owiany złą sławą jest unikany przez tamtejszych mieszkańców. Koszmary są naprawdę straszne, mistrz ma absolutną władze na swoimi uczniami i co najważniejsze nie da się stamtąd uciec. Czyta się całkiem przyjemnie wiele zabawnych i ciekawych scen. Opowieść o przyjaźni, Krabat uczy się komu można zaufać a komu nie. Jakich poświęceń wymaga przyjaźń. O tym, że nie można nikogo oceniać od razu. Czas dopiero pokazuje jacy są ludzie, kto jest dobry a kto zły, kto mądry a kto głupi. Mamy też miłość od pierwszego usłyszenia i bardzo dużo magii. Ciągle mamy jakieś trzymające w napięciu tajemnice. Jakie tajemnice skrywają jego koledzy? Kim jest woźnica, pojawiający się w środku nocy, który potrafi nawet mistrza zmusić do pracy? Co miele się wtedy w młynie? Dlaczego noc sylwestrowa budzi we wszystkich tak wielką grozę? Dlaczego nie wolno mu mieć dziewczyny? Czy śmierć jest zupełnie przypadkowa?
Avatar użytkownika - ninja122
ninja122
Przeczytane:, Ocena: 6,
Niesamowita książka, mroczny klimat tajemnicy sprawia iż książkę czyta się z zapartym tchem. Polecam ją każdemu, niezależnie od wieku i upodobań.
Avatar użytkownika - speedi
speedi
Ocena: 6, Przeczytałem,
Biorąc do ręki książkę taką jak ta odczuwa się prawdziwą przyjemność obcowania z doskonałą literaturą. Pięknie wydana, z okładką doskonale uzupełniającą treść i wpasowującą się w klimat opowieści. Z oszczędnymi, wymownymi, czarnym tuszem pociągniętymi ilustracjami. Z narracją, która powinna zachwycić wielbicieli słowa drukowanego. Książka jest skierowana zarówno do młodzieży jak i dorosłych, napisana tak, że można się nią zachwycać mimo znacznych różnic wieku. Doskonała opowieść.
Top 5 książek
Złodziejka książek