Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Krach cesarskich Niemiec. Przełomowy rok 1918 w dziejach Europy
Kup Teraz

Krach cesarskich Niemiec. Przełomowy rok 1918 w dziejach Europy

Martin Marix Evans

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2010
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-1111-800-3
Liczba stron: 230
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: milwaukee meg

Rok 1918 był rokiem końca i początku. Europa, jaką wszyscy znali i niekoniecznie kochali, skończyła się, a na jej ruinach powstała druga, całkowicie nowa, wręcz nierozpoznawalna. Monarchie, które wydawały się wieczne, upadły; światowe imperia zostały rozbite. Rok 1918 to rok, w którym cesarskie Niemcy wreszcie zostały pobite, co było ostatecznym znakiem wejścia tych wszystkich zmian w życie z mocą urzędową. W swojej książce „Krach cesarskich Niemiec” historyk Martin Marix Evans próbuje ukazać czytelnikom wydarzenia, które doprowadziły do pokonania wojsk Rzeszy i ustanowienia wiecznego, dwudziestoletniego pokoju. 


Wbrew dość ogólnemu tytułowi zapowiadającemu bardzo rozległe podejście do tego tematu, autor skupia się wyłącznie na militarnym aspekcie całej sprawy, zręcznie omijając polityczne i społeczne czynniki. Opisane są tu niemieckie ofensywy na froncie zachodnim oraz zabójcza odpowiedź na nie ze strony Ententy, wraz z ogólną oceną sytuacji militarnej obydwu stron po trzech latach wojny. To też dość dokładna analiza czynników, jakie doprowadziły do klęski Państw Centralnych, podkreślająca znaczenie nowoczesnych technologii i rozwoju strategii i taktyki. 


Jeśli ktoś oczekuje jednak ogółów, to się srodze zawiedzie. To pozycja opisująca naprawdę bardzo szczegółowo i w miarę dokładnie wszystkie działania przeprowadzane przez obydwie strony, jednakże nie ma tutaj właściwie nic na temat politycznej i społecznej sytuacji w roku 1918. Nie jest to w żadnym razie jakakolwiek wada – warto jednak zwrócić uwagę, że to, co na opakowaniu, niekoniecznie odpowiada zawartości. Ale jednak z prawdziwą przyjemnością można przeczytać o wojskowej części upadku, jaki spotkał Niemcy. Bardzo szczegółowe, przedstawione w sposób uporządkowany i prosty, opisy są wystarczająco zrozumiałe nawet dla tych, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z tym tematem, a do tego nie na tyle banalne i powtarzalne, żeby zanudziły na śmierć czytelników już wcześniej o tym czytających. Jednak pomimo dokładności, z jaką opisuje przywoływane wydarzenia… niektóre dokładnie pomija, zaszczycając je jednym, dwoma zdaniami góra. 


Ciekawym elementem tej książki jest ilość wspomnień, pamiętników i dzienników przywoływana przez Evansa. Właściwie każde wydarzenie zostaje przez niego opatrzone ‘zeznaniami’ naocznego świadka, opatrzonymi krótkim komentarzem. Nie jest to częsta praktyka w tego typie literatury, a wnosi ona wiele życia i mocno ułatwia przyswojenie sobie wiadomości. Choć można mieć czasem wątpliwości co do wartościowości niektórych źródeł, to jednak i tak ciekawie jest poznać opinie ludzi bezpośrednio uczestniczących w wydarzeniach z 1918 roku. 


Mocno jednak rozczarowują mapy. Z założenia miały być proste i przejrzyste, bez nadmiaru strzałek, elementów terenu, których nikt i tak nie potrafi zidentyfikować, chyba że odbył specjalne szkolenie, bez niepotrzebnych kresek, linii i w ogóle - najprostsze jak tylko się da. Prawda jest taka, że udało im się to tak dobrze, że stały się one już zupełnie bezsensowną namiastką sztuki nowoczesnej, z paroma kreskami i plamami na białym tle. Być może potrzeba większych niż moje umiejętności czytania map; ale nie sądzę, żeby nawet w takim wypadku szkice te cokolwiek wnosiły. 


„Krach cesarskich Niemiec. Przełomowy rok 1918 w dziejach Europy” to ciekawa pozycja zajmująca się wojskową stroną upadku cesarstwa. Dokładna, choć wybiórcza, książka ta będzie raczej dobra dla tych, którzy z tematem mieli wcześniej niewiele do czynienia; dla innych będzie to raczej pozycja bardzo wtórna i stanowczo zbyt wybiórcza. Jest ona jednak dość przyjemna w lekturze, jasno tłumacząca znaczenie poszczególnych epizodów tamtego czasu. Początkujący miłośnicy historii zdecydowanie mogą rozważyć jej kupno, inni raczej nie będą zachwyceni. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów