Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Krew elfów

Andrzej Sapkowski

Ocena ( 54 osób )
5.5
Wydawnictwo: SuperNowa
Data wydania: 2000
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 83-7054-079-1
Liczba stron: 295
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Biały

Dziecko?


Wiedźmin w końcu odnalazł Cirillę, Ciri, Dziecko Niespodziankę, którą obiecano mu kilkanaście lat wcześniej. Po tragicznych wydarzeniach z Cintry, którą napadła armia Nilfgaardu, nie wiadomo w jaki sposób ocalona Ciri trafiła do zwyczajnej chłopskiej rodziny, żeby tam, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, odnalazł ją białowłosy wiedźmin. Geralt, bo tak mu było na imię, dotarł do miejsca, gdzie przebywało Lwiątko z Cintry.
Teraz już wiedział, że dziewczynka, którą kilka lat temu spotkał w Brokilonie, była dla niego czymś więcej i wyznał jej to...


Jakiś czas wcześniej nie zdawał sobie jednak sprawy z tego, że mimo wszystko nie ucieknie od swojego przeznaczenia. Nie wiedział także, czy nie było już za późno... Zastanawiał się, czy dobrze zrobił, nie pomagając przeznaczeniu. Zastanawiał się, czy nie popełnił błędu nie zabierając Ciri ze sobą wtedy, po wyjściu z Brokilonu... Rozmyślał o niej, mając nadzieję, że jednak przeżyła... Zabierając ją, uchroniłby ją przed tragedią, której była świadkiem. Gdyby tylko ją zabrał... Ale wtedy tego nie chciał... Wiedźmin nie miał wtedy zamiaru zabierać dziewczynki do Kaer Morhen, zamku, siedliska wiedźminów, gdzie on sam przeszedł szkolenie i mutacje. Zamku, w którym stał się wiedźminem... Nie chciał tego...
A może zwyczajnie się bał?


Miał jednak jeszcze nadzieję, że spotka Ciri i... udało się...

 

Niespodzianka?


W tym momencie zaczyna się kontynuacja dwóch zbiorów opowiadań Andrzeja Sapkowskiego „Ostatniego życzenia” oraz „Miecza przeznaczenia”, czyli pierwszy tom powieści zatytułowany „Krew Elfów”. Oczywistą rzeczą jest, że nie tylko nawiązuje on do fabuły tychże opowiadań, ale ją kontynuuje. Autor ponownie więc pozwala nam spotkać wspomnianych już Geralta i Ciri, piękną czarodziejkę Yennefer, barda Jaskra oraz inne, znane nam już postacie. Dane nam będzie poznać także mnóstwo nowych, np. bliską przyjaciółkę wiedźmina Triss Merigold nazwaną przez pomyłkę Czternastą ze wzgórza Sodden czy tajemniczego czarodzieja Rience’a oraz wiele innych, które odegrają w historii mniejszą lub większą rolę.


Często zdarza się, że z pozoru nic nieznacząca postać okazuje się bohaterem bardzo ważnym, odgrywającym naprawdę wielką rolę i zmieniającym całkowicie bieg wydarzeń. Warto wspomnieć, że to działa w obie strony. Może się wydarzyć i tak, że, zdawałoby się, ważna osoba z czasem stanie się tylko marionetką w cudzych rękach silniejszej i ważniejszej od niej postaci. Jest to niewątpliwie wielki plus. Sami bohaterowie zresztą często będą się spotykali niespodziewanie, z zaskoczenia, co z pewnością można potraktować jako kolejną zaletę książki.


Warto jeszcze wspomnieć o punktach kulminacyjnych, których jest naprawdę bardzo dużo. Akcja oraz losy postaci zmieniają się bardzo często, diametralnie, w jednej krótkiej chwili. Czytając powieść po raz pierwszy, naprawdę nigdy nie byłem pewien, co wydarzy się dalej. Nie byłem wręcz w stanie tego przewidzieć!

Przeznaczenie?


Nie trzeba być znawcą fantastyki, żeby zrozumieć sens powieści. Bardzo szybko można odnaleźć się w świecie zamieszkiwanym nie tylko przez ludzi, ale także elfy, krasnoludy, syreny, driady czy liczne potwory, takie jak: bazyliszki, wiwerny, a nawet potężne smoki.


Warto jednak przed wzięciem do ręki pierwszego tomu zapoznać się z dwoma wspomnianymi zbiorami opowiadań. Oczywiście nie jest to konieczne, ale ja jednak szczerze polecam takie rozwiązanie. Dzięki temu łatwiej będzie nam pojąć fabułę, która jest momentami naprawdę zagmatwana, a przez to jeszcze bardziej ciekawa.

 

Nie, ona jest czymś więcej...


Cóż, na końcu dodam, że przeczytać tę powieść naprawdę warto. Jeśli masz więc odrobinę czasu i chęci, a nie drażnią Cię książki o takiej tematyce oraz polityka, której w sadze, wbrew pozorom, jest naprawdę bardzo dużo, to bez wahania powinieneś wybrać się do pobliskiej biblioteki. Jestem pewien, że jeśli „Krew Elfów” Ci się spodoba i będziesz ją czytał, to na pewno nie pożałujesz spędzonego przy niej czasu i zaraz po jej ukończeniu sięgniesz po kolejne tomy sagi opowiadającej przygody wiedźmina Geralta. Według mnie naprawdę warto.

 

Michał Koprowski

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Sadu plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Piękny świat, wspaniałe przygody, genialne dialogi. To wszystko jak zawsze zapewnia nam Sapkowski. Niestety książki trafiają w moje ręce w trochę złej kolejności. Przez co najpierw się trochę gubiłam i teraz dopiero dorwałam pierwszy tom (zalecam jednak przed nim przeczytać zbiory opowiadań). W książce można powiedzieć że główną bohaterką jest młoda Ciri a nie Geralt. Dziewczynka dzielnie trenując odkrywa swoje prawdziwe ja i swoje przeznaczenie. Piękna historia pełna dobrego czarnego humoru i wspaniałych opisów.
agatka20008 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,Chcę :),
Pierwsza część cyklu wiedźmińskiego, która kontynuuje wątki z opowiadań. O losach Geralta i Ciri przeczytałam jednym tchem. Okazuje się, że księżniczka jest kimś więcej, podczas szkolenia w wiedźmińskim siedliszczu, okazuje się, że ma Moc i trzeba pomóc jej ją okiełznać. Triss a następnie Melitette mają w tym pomóc. Są jednak osoby które poszukując zaginionej księżniczki nie cofną się przed niczym
krasu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Początek sagi o słynnym wiedżminie, którego imię brzmi- Gerald z Rivii. Gdy przygarnął Ciri- ocalałą z napaści Nifgaardzczyków na Cintrę, przyrzeczoną mu przez babcię dziewczynki. Jak głosiła elfia przepowiednia ma to byc płomień, od którego zapłonie świat, zginie i na jego popiołach powstanie nowy.
Wiedżmin postanawia wytrenowac dziewczynkę na wiedżminkę i wtym celu zabiera ją do Kaer Morhen.
Niestety nie tylko on wie o istnieniu dziecka i w pościg za nią, cesarz Nifgaardczyków, kazał udacsię czarnoksiężnikowi Rincowi.
Gdy okazuje się,że dziewczynka posiada moc przepowiadania i mroczne sny Triss i Gerald wysyłają ją do Świątyni, by tam pod czujnym okiem kapłanki Neneke mogła rozwijac się w bezpieczeństwie i miłości.
Serdecznie polecam.
Edyta_S plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
I tym razem A. Sapkowski pokazał klasę, seria książek o wiedźminie cóż można powiedzieć to klasyka, napisana językiem , który nie do każdego przemówi, specyficzne poczucie humoru, ale i tak czytam i powracam do tej serii z przyjemnością
Elfik_Book plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-13, Na półkach: Przeczytałem,


Nadchodzi zima... Geralt wraz z Ciri udają się do kwatery wiedźminów – Kaer Morhen. Tam spotykają innych wiedźminów, na których widok dziewczynki w tych mrocznych murach robi wrażenie i niepokoi. W tym samym czasie Jaskier zostaje porwany i to nie z byle jakiego powodu. Porywacze chcą się dowiedzieć, gdzie białowłosy wiedźmin zabrał wnuczkę Calanthe. Jaskier próbuje uciec, jednakże nie udaje mu się. Gdy już ma zginąć od miecza, pojawia się pewna kobieta, a dokładniej czarownica – Yennefer. Po co Geralt zabrał Ciri do Kaer Morhen? Czego chce Yennefer od Jaskra? I kto posiada krew elfów?


"Saga o Wiedźminie" od razu zachwyciła mnie. Wszyscy mówili, że Sapkowski jest mistrzem polskiej fantastyki. Nie chciałam w to wierzyć. Bo co mógł takiego napisać, że został uznany za wybitnego pisarza? Wystarczyło przeczytać pierwszą część, by samemu się przekonać. Teraz, gdy po raz trzeci spotkałam się z dziełem Sapkowskiego, jestem oczarowana. "Krew elfów" zrobiła na mnie duże wrażenie i ostatecznie potwierdziła cały fenomen związany z "Sagą o Wiedźminie".


W poprzednich częściach narracja była głównie nastawiona na Geralta. Teraz to się zmienia. Możemy obserwować wydarzenia z różnych punktów widzenia, a w szczególności oczami Ciri, która stała się wierną towarzyszką białowłosego wiedźmina. Nie spodziewałam się, że Sapkowski na stałe wprowadzi do fabuły małą dziewczynkę, która zmieni całą książkę. Uważam, że to świetne posunięcie, ponieważ Ciri nadaje powieści żywiołowości i radości. Sprawia, że każdy z bohaterów zmienia się przy niej i ukazuje nowy wizerunek, który jest bardziej ludzki.


Już nieraz pisałam, że największym plusem serii jest główny bohater – Geralt z Rivii. I mam nadzieję, że w następnych częściach również tak będzie. Geratl jest specyficznym człowiekiem, choć niektórzy uważają, że nie powinno się nazywać go człowiekiem. Lecz jego zachowanie i podejście do życia jest naturalne i przede wszystkim realistyczne. Wiedźmin, jak każdy, ma swoje wady i zalety. Często się denerwuje i irytuje, ale również potrafi kochać, poświęcić się dla osoby bliskiej i być dziecinnie radosny. Zachwyca mnie to. Gdy czytałam, widziałam przed sobą osobę, która idealnie odnajduje się w świecie i zawsze jest sobą. Bez względu na to, czy wschodzi słońce, czy świat zostaje zrujnowany. Tak samo Ciri, Jaskier, czy Yennefer. Żadna z tych postaci nie jest papierowa, ale nie jest też wyidealizowana. Ma się wrażenie, że rozmawia się z prawdziwymi ludźmi, którzy są naszą częścią. Bardzo się do nich przywiązałam, co świadczy, że kreacja postaci jest mistrzowska.

Sam świat, który stworzył autor, jest niepowtarzalny. W wyjątkowy sposób połączył różne wierzenia, opowieści, tworząc coś nowego i oryginalnego. Jak w poprzednich częściach był nacisk na funkcjonowanie tego świata, tutaj widzimy, jaki on jest naprawdę. Wojny pomiędzy królestwami i śmierć niewinnych ludzi sprawia, że chciałabym mimo cierpienia i bólu, znaleźć się tam i walczyć o sprawiedliwość, o której już prawie nikt nie pamięta.

Jedyną wadą dla mnie jest zbyt obszerne opisywanie polityki. Nie znam się kompletnie na politycznych utarczkach, walkach i intrygach. W tej części pojawiło się tego naprawdę dużo. Musiałam bardzo się skupić, żeby zrozumieć, o czym rozmawiają bohaterowie. W dodatku autor nie dawał nam rozwiązania na tacy. Musieliśmy sami rozumieć, co się dzieje i kto jest uczciwy, a kto chce zdobyć władzę. Dla mnie to jest minus, ponieważ brak wiedzy na ten temat bardzo mnie ograniczał. Jednakże osoby, które znają się na takich sprawach, na pewno bardzo dobrze sobie poradzą z rozszyfrowaniem politycznych i wojennych utarczek. Ja wyznaję naiwną zasadę walki o sprawiedliwość i uczciwość, która niestety w żadnym świecie nie ma szans bycia.

"Krew elfów" okazała się tak samo dobra, jak wcześniejsze zbiory opowiadań. Jestem bardzo zadowolona, że nareszcie postanowiłam przeczytać "Sagę o Wiedźminie" i poznać świat wykreowany przez Sapkowskiego. Każdy fan fantastyki powinien go znać. Jest to naprawdę wybitne dzieło polskiego autora, które podbiło moje serce.

darinda plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Mam nadzieję, że w następnym tomie będzie trochę więcej rozdziałów z wiedźminem. Jak do tej pory najlepsza książka z cyklu. Polecam.
agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
To moje kolejne podejście do cyklu Wiedźmińskiego i jest absolutnie trafione. Bardzo polubiłam małą Ciri, ma świetny charakter i niektóre jej odpowiedzi naprawdę zapadają w pamięć. Jestem bardzo ciekawa jej dalszych przygód, więc już nie mogę się doczekać aż sięgnę po kolejny tom. No i oczywiście Gerald. O nim nie trzeba dużo mówić. Wystarczy, że wymówi się jego imię i wszystkie wyjaśnienia stają się zbędne, więc i ja je pominę. Szkoda tylko, że było go tak mało w tej części. Postacią, którą bardzo dobrze zapamiętałam z opowiadań jest również Jaskier, którego było jeszcze mniej. Zaledwie jakieś dwa rozdziały, może nawet nie całe. Mam nadzieję, że w kolejnych częściach pan Sapkowski bardziej szczegółowo opisał losy tych dwóch postaci. Ale pomimo tych minusów książka jest naprawdę rewelacyjna i z całą pewnością zasługuje na uwagę.
radex plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
To pierwszy tom właściwej sagi o wiedźminie. Tu opowieść opisuje historię Geralta i Ciri po tym jak cudownie się odnaleźli. Od tego momentu życie tej dziewczyny na zawsze się zmieni. Zostawi za sobą czasy gdy była księżniczką, Lwiątkiem z Cintry, a nadejdzie czas ,,wiedźminki". Książka bardzo zmieniła się pod kontem technicznym, rozdziały trzymają się jednego wątku głównego co możemy zauważyć już po przeczytaniu pierwszego z nich. Ksiązka jest bardzo wciągająca ze względu na intrygę szpiegowską polującą na Geralta. Polecam wszystkim fanom tego typu fantastyki jak i osobom nie znającym tego typu literatury. Uwaga!!! Fabuła ściśle łączy się z dwoma poprzednimi zbiorami opowiadań o wiedźminie Geralcie.
aqunia94 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2013 ,
No i teraz śmiało mogę dać 6. Wsiąknęłam w tę historię, świetnie prowadzona narracja, nie chce się odrywać ani na moment od tej książki i nie mogę się doczekać następnej części. (chyba czas pofarbować włosy na biało i wykućć wiedźmiński miecz) :)
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2013,
Kolejna powtórka i kolejne podniesienie ocen. O czym jest cykl o wiedźminie, każdy pewnie wie, więc przynudzać nie będę. Zaznaczę tylko, że z każdym spotkaniem dostrzegam w tych powieściach więcej szczegółów i coraz więcej wartości. Mimo znajomości fabuły, konsekwencji kolejnych wydarzeń i zakończenia, przygody Geralta, Yennefer i Ciri potrafią mnie pochłonąć, zagrać na emocjach, dostarczyć intelektualnej rozrywki, wywołać uśmiech czy nawet parsknięcie głośnym śmiechem tak skutecznie, że zapominam o otoczeniu, dając się wessać temu brutalnemu światu. Jego bogactwo, każdy przejaw życia opisany z wyczuciem dramatyzmu, urozmaicona geografia, logika zdarzeń, wielość krajów, ich ustroje, polityka i społeczeństwa, zróżnicowane i pełne, nie potrafią znudzić. Do tego szczypta, całkiem spora, magii, liczne rasy istot myślących i potworów, zamieszkujących wspólnie każdy zakątek wiedźminowego świata, ubarwiają odczytywanie zależności, oddziaływań i smaczków zawartych na niemal każdej stronie siedmioczęściowego cyklu. Przednia rozrywka, do której na pewno jeszcze nie raz wrócę.
(Ocena: t. 1-7 - 6/6)
en-ca_minne plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
Książka nieznacznie odbiega poziomem (niestety w dół) od poziomu opowiadań, ale jest niezmiennie moją miłością :) Ciri - jeszcze bez brutalniejszych przygód wiedźminko-czarodziejka, niedomyślny wiedźmin, zmienna Yennefer i jakaś taka swojskość. Dobrze pożyć przez chwilę w ich towarzystwie i świecie. Polecam!
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Mam,
Wątki doskonale poprowadzone. Dobry wstęp do sagi, nic więcej. Wiele na ocenę wywiera sam opis wiedźmińskiego siedliszcza, stąd taka nota.
diablo30925 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-10-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Świetna książka, jak i cała saga o wiedźminie. Gorąco polecam każdemu fanu Sapkowskiego
Azucena Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ladymiss778 Linia koment
Przeczytane:2016-04-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,Mam,Wyzwanie- fantastyka 2016,
Salianna Linia koment
Przeczytane:2014-04-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam 2010-2015,
saksofonistka Linia koment
Przeczytane:2013-03-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
AMJ1986 Linia koment
Przeczytane:2011-01-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
MArtT Linia koment
Przeczytane:2016-01-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione :),
martaper91 Linia koment
Przeczytane:2014-12-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Shallan Linia koment
Przeczytane:2014-08-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,
delfin_ka Linia koment
Przeczytane:2015-09-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Twiggy Linia koment
Przeczytane:2015-07-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Sheelka Linia koment
Przeczytane:2015-07-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
WiedzmAnn Linia koment
Przeczytane:2010-03-13, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,lekkie,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
anna_bur Linia koment
Przeczytane:2015-02-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
maciexx Linia koment
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
lusiast Linia koment
Przeczytane:2014-06-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2014,Fantastyka,
Shatti Linia koment
Przeczytane:2014-11-30, Na półkach: Przeczytałem,
Tindomerel Linia koment
Przeczytane:2014-10-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Neila86 Linia koment
Przeczytane:2014-10-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,
Heyter Linia koment
Przeczytane:2014-10-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2014-06-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Almiria Linia koment
Przeczytane:2012-06-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Mysza_99 Linia koment
Przeczytane:2014-05-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Mirania Linia koment
Przeczytane:2014-05-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Pajczung Linia koment
Przeczytane:2014-03-18, Na półkach: Przeczytałem,
Missmi Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Dawno temu/ nie pamiętam daty,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justim Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,Wymarzona...,
Furin Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
RoT Linia koment
Przeczytane:2014-01-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
mouna Linia koment
Przeczytane:2014-03-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Moje,
karolina_c Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
slk Linia koment
Przeczytane:2004-01-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
chabrowacczyteln Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
brzoza_dg Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
kasha Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
blackithilien Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2013,Mam,
wedrujaca Linia koment
Przeczytane:2013-10-31, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
piszek1 Linia koment
Przeczytane:2012-01-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,fantasy,
purplewonder Linia koment
Przeczytane:2013-10-08, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
donpedro2005 Linia koment
Przeczytane:2013-09-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
jafud Linia koment
Przeczytane:2013-09-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
jestempsychiczny Linia koment
Przeczytane:2013-07-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Mam,
gan1983 Linia koment
Przeczytane:1999-06-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Sapkowski Andrzej,
iwan Linia koment
Przeczytane:2009-06-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Shi4 Linia koment
Przeczytane:2000-05-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,Mam,
Frejka Linia koment
Przeczytane:2013-05-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów