Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Król Bollywoodu

Anupama Chopra

Ocena ( 2 osoby )
4.0
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2008-11-13
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7469-884-9
Liczba stron: 216
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Moda na Bollywood wiąże się trochę z estetyką kampu – naturalną konsekwencją projekcji kolejnych filmów okazała się publikacja biografii Shah Rukh Khana – największego gwiazdora bollywoodzkiego kina. Książka „Król Bollywoodu” autorstwa Anupamy Chopry to właśnie ukłon w stronę wielbicieli hinduskiego aktora, a jednocześnie sygnał otwarcia rynku wydawniczego na nie tylko egzotyczną literaturę piękną, ale również na publikacje „użytkowe”.

 

Niby można by napisać „biografia jak biografia” – lecz to nieprawda. Biografia Shah Rukh Khana typowa (jak na współczesne europejskie standardy) nie jest. Z co najmniej trzech powodów: po pierwsze, autorka mierzy się tu z koniecznością przedstawienia czytelnikom sytuacji społecznej i kulturowej w Indiach. Prezentuje więc nie tylko sylwetkę oraz dokonania Shah Rukh Khana, ale i dokonania twórców, z którymi gwiazdor zetknął się na swej drodze artystycznej. Przybliża bollywoodzki światek i próbuje charakteryzować jego produkcje. Proponuje minirecenzje filmów i stawia się w pozycji przewodnika. Po drugie: Anupama Chopra wpada niekiedy w bollywoodzki dyskurs i zaczyna używać kiczowatych metafor czy porównań, przepych z kinowych opowieści przedziera się momentami do książki, która przecież ma pełnić funkcję poznawczą a nie artystyczną (przynajmniej: nie przede wszystkim). Trzecim powodem, dla którego nie możemy w przypadku „Króla Bollywoodu” mówić o typowej współczesnej biografii, jest wyraźna tendencja brązownicza.

 

Pojawia się w tej książce Shah Rukh Khan – bożyszcze tłumów, obiekt westchnień kobiet i zazdrości mężczyzn, idol bez skazy (bo, paradoksalnie, przedstawiane przez autorkę ciemniejsze momenty życia Khana jeszcze potęgują obraz ideału). Nie wiadomo na dobrą sprawę, jak wysoki jest tu stopień mityzowania postaci: w każdym razie szablon, z którego korzysta Anupama Chopra, jest równie tendencyjny, jak i filmy produkowane w Bollywood według jednej recepty. Wita autorka swoich czytelników długą listą nazwisk tych osób, które pomogły w zbieraniu materiałów, a potem drugą – zestawieniem występujących w książce postaci wraz z krótką ich charakterystyką. A zaraz potem przedstawia odbiorcom żywot Shah Rukh Khana, aktora, który jako mały chłopiec fascynował się filmem i marzył o tym, żeby w przyszłości zająć się występowaniem w kinowych produkcjach. Pierwiastek przeznaczenia towarzyszy mu i w szkole, i podczas pierwszej – jedynej i największej miłości. Romantyczna historia hinduskiego Romeo ma przypuszczalnie podbić serca słuchaczy – brzmi tak ckliwie, jakby była wyjęta z filmu. Dokładna data pierwszej randki podana w książce jeszcze wzmacnia – aż do przesady – ów wizerunek zakochanego ideału. Nie brakuje rzecz jasna pierwszych ról i wspomnienia pierwszej osoby, która dostrzegła talent Shah Rukh Khana.

 

Jest tu sporo ciekawych informacji – zwłaszcza o rozwoju przemysłu filmowego w Bollywood, czy o codzienności w Mombaju. Sam wątek biograficzny uchwycony w jego mitotwórczym kształcie także może się odbiorcom podobać, pod warunkiem, że potraktują go z przymrużeniem oka. To publikacja przede wszystkim dla ludzi zainteresowanych bollywoodzkimi pomysłami na przedstawianie bajkowej naiwności, kiczowatych opowiastek o czystej i niewinnej miłości – mówi w końcu o największym amancie hinduskiego filmu.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach: 52 książki 2013,Mam,
Lekka i interesująca lektura bez natłoku danych biograficznych. Nie tylko dla fanów SRK :)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Kida Linia koment
Przeczytane:2013-03-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów