Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Król Edyp

Sofokles

Ocena ( 27 osób )
4.4
Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 2012-02-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-06-03329-8
Liczba stron: 136
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

 

Takiej ohydy żaden śmiertelnik już po mnie nie dźwignie czyli tragedia króla Edypa

Kolejną lekturą w ramach serii Lektura dobrze opracowana, tym razem przeznaczoną dla klas licealnych, jest Król Edyp Sofoklesa. Druga, obok Antygony, najbardziej znana tragedia tego greckiego autora. Historia Edypa jest mocno zakorzeniona w naszej kulturze, wywarła na niej swoje niezaprzeczalne piętno - w dużej mierze właśnie poprzez tę sztukę, kolejne inscenizacje dzieła jednego z wielkiej trójki tragików greckich (obok Ajschylosa i Eurypidesa).

Omówienie to, podobnie jak inne pozycje z cyklu, składa się z trzech zasadniczych części:

 • tekstu dramatu uzupełnionego o przypisy i krótkie podsumowanie fragmentów na marginesie
 • informacji biograficznych dotyczących Sofoklesa i omówienia specyfiki jego twórczości
 • opracowania lektury.

Opracowanie lektury to z kolei następujące rozdziały:

 • Źródło treści Króla Edypa - mit o Labdakidach
 • Plan wydarzeń
 • Streszczenie
 • Czas i miejsce akcji
 • Wykaz bohaterów
 • Edyp - bohater tragiczny
 • Narodziny i rozwój tragedii greckiej
 • Tragizm i bohater tragiczny
 • Cechy gatunkowe tragedii
 • Król Edyp - tragedia antyczna
 • Najważniejsze pojęcia związane z tragedią grecką
 • Budowa teatru antycznego
 • Aktorzy i chór na antycznej scenie
 • Przeczytaj to z Edypem! - spis ważnych fragmentów


Biografia dramatopisarza jest napisana przejrzyście i ciekawie. To nie zbiór suchych faktów, ale barwny, pełen ciekawostek opis jego życia i twórczości. Postać Sofoklesa i jego poglądy są interesujące, a wiedza o nich będzie z pewnością przydatna przy zrozumieniu omawianej sztuki.

Opracowanie lektury nie jest bardzo obszerne (młodzież z pewnością się ucieszy), ale zawiera wszystkie najważniejsze elementy. Nie ogranicza się tylko do samego utworu, ukazuje szersze tło, jakim jest teatr antyczny i rola, jaką spełniał on w starożytności. Jest odpowiednio zrozumiałe, napisane bardzo przystępnie. Nie wymaga od czytelnika głębokiej wiedzy i znajomości wyrafinowanego języka. Wydaje się, że powinno spełnić swoją rolę pomocy w dobrym zrozumieniu zarówno tekstu dramatu, jak i wszystkich powiązanych z nim zagadnień.

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
zxcc65 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Mam,
Antyczny dramat autorstwa Sofoklesa pt. "Król Edyp" bardzo zapada w pamięć... Opowiada historie Edypa, który uciekając przed przepowiednią wyroczni niechcący ją spełnił... Nie ma on wpływu na swoje czynny, im bardziej próbuje czemuś zapobiec tym bardziej to przyspiesza. Jego życie rządzi fatum.
Sofokles udowadnia nam, że tak naprawdę w rękach bogów jesteśmy tylko nic nieznaczącymi zabawkami, a nasz los został już przesądzony w chili narodzin. Ta koncepcja bardzo mi się nie podoba. Myśl, że tak naprawdę nie mam wpływu na swoje życie jest smutna.
Mimo tego co spotyka Edypa nie było mi go szczególnie żal, ponieważ był on w satnie zabić kilku nieznajomych ludzi tylko dlatego, że nie chcieli ustąpić mu z drogi. Szczerze mówiąc, uważam, że zasłużył na karę.
Ciekawą rzeczą, dużo mówiącą o sposobie myślenia starożytnych greków jest decyzja Lajosa i Jokasty o tym, żeby zostawić jedynego syna w górach na prawie pewną śmierć pokazuje jak bardzo grecy byli uzależnieni od tego co powiedzą bogowie.
"Król Edyp" bardzo mi się spodobał, mimo, że preferuje raczej epikę. Jest to książka naprawdę warta przeczytania.
krasu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Jeden z bardziej rozpoznawalnych greckich dramatów pióra Sofoklesa. Jako tragedia spowodowana i uwarunkowana losem Edypa.
W książce nie podoba mi się fakt, iż występuje w niej grecki fatalizm, od którego nie ma ucieczki. Człowiek może jedynie przyjąć swój los takim jaki jest. Wydaje mi się to smutne i bezsensowne jak wiara w predestynację. Uważam iż człowiek jako istota wolna i w pełni zdolna do rozumienia świata, powinna i ma wolną wolę, która pozwala nam na podejmowanie świadomych decyzji. Twierdzę, iż nasz los kształtujemy my sami i czysty przypadek.
Poraża mnie porywczość Edypa, który zabił kilku ludzi tylko dlatego, iż nie chcieli przepuścić go przez drogę. Jest to skrajnie głupie zachowanie i z jego powodu główny bohater książki jawi mi się jako osoba albo niezrównoważona psychicznie lub nie posiadająca żadnych skrupułów.
Mimo to los jaki spotkał Edypa godny jest pożałowania i współczucia. Gdy po pokonaniu sfinksa i poślubieniu Jokasty, objęcia tronu Teb oraz spłodzeniu 4 dzieci, wydawało się że można go zaliczyć do jednego z najszczęśliwszych ludzi na ziemi. Gdy z powodu dążenia do prawdy, dochodzi do samobójstwa Jokasty i oślepienia się Edypa.
Tak oto kolejny z feralnego rodu Labdakidów kończy przegrawszy z wyrokami Losu.
kinia1699 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
"Król Edyp" jak pewnie już wszyscy wiedzą jest lekturą szkolną. Jako lekturę oceniam ją jako bardzo dobrą. Szybko się ją czyta, łatwo ją zrozumieć. Akcja w sumie toczy się jeden dzień, jest trochę wspomnień, ogólnie krótka lektura ma ok.65 stron. Opowiada o królu, który dowiaduje się, że na jego kraj spadła klęska zarazy. Dowiaduje się też, że jej przyczyną jest gniew bogów za zabicie poprzedniego króla - Lajosa. Edyp szuka zabójcy Lajosa. W tym celu wzywa do siebie ślepego wróżbitę - Tyrezjasza, który twierdzi, że zabójcą jest sam Edyp. Edyp nie wierzy Tyrezjaszowi i twierdzi, że ten jest w spisku z Kreonem (bratem żony Edypa) który chce osłabić jego władzę. Edyp i Kreon kłócą się. Żona Edypa - Jokasta domyśla się już prawdy na temat Edypa. Dzięki Posłańcowi z Koryntu i starym Słudze, prawda wychodzi na jaw. Straszliwa klątwa się spełniła. Edyp, który nigdy nie poznał rodziców, nieświadomy zabił własnego ojca i ożenił się z swoją matką. Jokasta popełnia samobójstwo wieszając się na chuście. Edyp dowiaduje się o tym i nad ciałem żony i matki wyłupuje sobie oczy. Ślepy Edyp prosi Kreona o wygnanie z miasta i opiekę nad swoimi córkami Antygoną i Ismeną.
Zaczytanywksiazk plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-12, Na półkach: Przeczytałem,
źródło 


 Tytuł: Król Edyp
Autor: Sofokles
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Liczba stron: 135

 


 


Sofokles – największy obok Ajschylosa i Eurypidesa tragik starożytnej Grecji. Był także politykiem, dowódcą wojskowym i kapłanem.


 


 


 


 


Tragedia została napisana uroczystym stylem, który zrobił na mnie wrażenie i w pewnych momentach czuło się grozę. Przeczytanie tego utworu jest pewnym rodzajem katharsis. Doznajemy uczucia litości dla tytułowego bohatera. Czasem czujemy trwogę, bo nie chcielibyśmy cierpieć tak, jak on.


 


Na Lajosa zostaje nałożona klątwa, która zabraniała jemu doczekania się potomka. Jednak udaje się ją obejść i rodzi się syn – Edyp. Wiedząc, co ma on jemu zrobić, każe go zabić. Nie dochodzi do tego, bo sługa boi się to uczynić. Młody chłopak wychowuje się w innej rodzinie. Jednakże jego losy zostają tak splecione, iż dokonuje czynu, o którym mówiła wyrocznia. Czy ludzie dowiedzą się o tym, co zrobił? Czy da się oszukać los? Odpowiedzi znajdziecie w tej krótkiej lekturze.


 


Dużym plusem są szkice, które oddają to, co zostało napisane. Okładka jest przecudna! Ja odczytałem ją jako staczanie się człowieka w dół. Mniemam, że na samym dole jest Edyp, a nad nim Bóg. Bardzo duży ukłon dla Antoniego Libera, który spolszczył ten utwór. Wydaje mi się, że oddał to, co chciał przekazać nam Sofokles. Świetnie wykonana robota.


 


Król Edyp jest tytułowym bohaterem starożytnej książki Sofoklesa. Uwolnił ludzi od Sfinksa, który zadał zagadkę: "Co to za zwierzę, które rano chodzi na czterech nogach, w południe na dwóch, a wieczorem na trzech?", na którą tylko on znał odpowiedź. Po objęciu władzy rządził dobrze. Jednakże ludzie chcieliby poznać, kto wcześniejszego władcę, Lajosa, zabił. Najlepszy z proroków posądza Edypa. Czy robi to słusznie? Czy zabójca dalej może żyć na wolności?


 


Książka bardzo mi się spodobała. Nie rozumiem ludzi, którzy uważają, że nie powinna być to lektura, choć to jeden z najlepszych dramatów starożytności. Wprowadzenie humoru, intrygi, wielu niewiadomych i ciekawych bohaterów przemawia za sięgnięciem po to dzieło. Faktem jest, że wypowiedzi bohatera nie rymują się, jak na przykład w dziełach Moliera, aczkolwiek jeden tworzył w V wieku przed naszą erą, a drugi w XVII wieku naszej ery. Szczerze polecam ten utwór każdemu.


 


  

Lexxy plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014 czytam regularnie w 2014 roku,
Nigdy nie przepadałam za dramatami a ta książka na prawdę mnie ujeła, cała historia bardzo wciąga i mimo że mineło już tyle lat od napisania tej książki to problem jak najbardziej aktualny
magdalena24733 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Edyp kiedy jest jeszcze małym dzieckiem zostaje oddany aby został zabity, ponieważ na rodzinie jest klątwa, gdzie syn, czyli Edyp ma zabić swojego ojca. Niestety Edyp nie został zabity. Kiedy dowiedział się o klątwie uciekł z domu i idąc w stronę gór napotkał się na swojego biologicznego ojca i go zabił. Wchodząc w obce państwo postanowił odgadnąć zagadkę Sfinksa. Odgadł ją. Potem ożenił się z jego biologiczną matką, urodziła mu potomstwo i został nowym królem. W państwie zaczęło się źle dziać. Wtedy dowiedział się o całej prawdzie, czyli ze ożenił się z własną matką i zabił swojego ojca. Potem był szereg nieszczęść.
dunia20002 Linia koment
Przeczytane:2016-10-05, Na półkach: Przeczytałem,
anita0201 Linia koment
Przeczytane:2016-09-14, Na półkach: Przeczytałem,
Regalia Linia koment
Przeczytane:2016-08-11, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Biblioteka,
MeaCulpa Linia koment
Przeczytane:2016-03-13, Na półkach: Przeczytałem,Z biblioteki- Szczecin,
anaemia Linia koment
Przeczytane:2016-02-13, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mindfreak Linia koment
Przeczytane:2015-07-10, Na półkach: Przeczytałem,
listyodm Linia koment
Przeczytane:2015-06-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ania19880 Linia koment
Przeczytane:2015-03-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
AgnieszkaG Linia koment
Przeczytane:2012-09-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
annak Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-08-10, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
stokrotka22 Linia koment
Przeczytane:2014-07-23, Na półkach: Przeczytałem,
whisky Linia koment
Przeczytane:2014-06-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2005-05-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
justim Linia koment
Przeczytane:2014-02-28, Na półkach: Przeczytałem,
celalala Linia koment
Przeczytane:2013-09-10, Na półkach: Przeczytałem,
Qba21 Linia koment
Przeczytane:2014-02-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach:
kozunia97 Linia koment
Przeczytane:2014-02-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Lektury szkolne,
katiewa92 Linia koment
Przeczytane:2008-11-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Sadu Linia koment
Przeczytane:2014-02-03, Na półkach: Przeczytałem,
Karmelek3 Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
kobra18 Linia koment
Przeczytane:2012-09-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,"Ale to już było" ;),
Martinezzz Linia koment
Przeczytane:2004-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
agusia97 Linia koment
Przeczytane:2013-09-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
StArOmOdNa Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
martellina Linia koment
Przeczytane:2013-11-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Macy Linia koment
Przeczytane:2013-11-04, Na półkach: Przeczytałem,
moonraavi Linia koment
Przeczytane:2013-09-20, Na półkach: Przeczytałem,
aishiteru Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Mental Linia koment
Przeczytane:2013-06-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: lektury,
Katarzyna_15 Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
white_swan Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Król Edyp Bajki
Oscar Wilde
Okładka - Król Edyp Kamień filozoficzny
Marguerite Yourcenar
Okładka - Król Edyp Opowieści i przypowieści
Franz Kafka
Okładka - Król Edyp Listy. Tom 1
Stanisław Ignacy Witkiewicz
Okładka - Król Edyp Dramaty. Tom 2
Stanisław Ignacy Witkiewicz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów