Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Królowa Karaibów

Klementyna Suchanow

Ocena ( 2 osoby )
4.5
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2013-04-10
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788377478219
Liczba stron: 456
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Anna Omiecińska
To książka, w której elementy biograficzne mieszają się z reportażem podróżniczym, w której wczoraj miesza się z dzisiaj, a historia i polityka mieszają się z codziennością. Podążamy w poszukiwaniu historii i człowieka, jednak na miejscu okazuje się, że jest mnóstwo innych, równie ciekawych aspektów podróży, których nie sposób pominąć.

Klementyna Suchanow przyjechała na Kubę, aby poszukać świadectwa przyjaźni Witolda Gombrowicza z poetą Virgiliem Pinerą. Jednak, będąc na miejscu i przebywając pomiędzy ludnością kubańską, stworzyła o wiele bardziej obszerną i interesującą opowieść.
 
Historię życia dwóch literatów Suchanow przeplata opowieściami o czwórce rewolucjonistów z Ameryki Południowej: Fidelu Castro, Ernesto Che Guevarze, Camilu Cienfuegosie oraz Hubercie Matosie, których autorka określa mianem czterech muszkieterów rewolucji. Powstaje niezwykła opowieść o historii Kuby, określanej mianem "Perły Karaibów", o życiu jej mieszkańców w XX wieku, o ich problemach i relacjach. A także o rewolucjach, które na stałe wpisały się w dwudziestowieczną historię Ameryki Południowej.
 
Książka Klementyny Suchanow to przede wszystkim opowieść o kraju. Choć sama autorka jest literaturoznawczynią, fascynatką Gombrowicza, którego śladami przemierzyła wcześniej Argentynę, to mamy w Królowej karaibów opisaną Kubę z początku XXI w. oraz ostatnich 70 lat istnienia tego kraju przez pryzmat biografii. Biografii Virgilia Pinery, Witolda Gombrowicza oraz amerykańskich rewolucjonistów, których życie dobrze ukazuje charakter państwa, w którym się wychowywali i dorastali. Historia miesza się tutaj ze współczesnością, pokazując często, jak niewiele zmieniło się na Kubie w ciągu ostatniego półwiecza. Towarzyszymy więc małemu Fidelowi w jego problemach w szkole i wśród rówieśników, dowiadujemy się o problemach z astmą, a - co za tym idzie - z opuszczaniem szkoły przez Ernesto oraz o biednej rodzinie Camilo, której nie wystarczało środków nawet na jedzenie. W momencie, kiedy Witold i Virgilio zaczynają swoją pracę nad tłumaczeniem Ferdydurke na język hiszpański i gdy zaczyna się ich wieloletnia przyjaźń, Fidel stawia pierwsze kroki w polityce, a Guevara wyrusza w podróż po Ameryce, która odmieni jego życie na zawsze. Na kolejnych stronach książki poznajemy drogę, dzięki której ukształtowały się te ważne dla historii Kuby postacie. A potem wchodzimy w sam środek wielkiej rewolucji, w czasie której z "czterech muszkieterów" ostał się tylko jeden.

Tak, rewolucje mają swoje wymagania. Żądają wiary i ofiary, żywią się mitem i legendą, no i nie mogą się obejść bez krwi. Tak wyrabia się to ciasto. A piecze się je na wielkim ogniu.
 
Nieodłącznym elementem opisywanej przez Suchanow biografii "muszkieterów" są kobiety - żony, córki i kochanki, które towarzyszą im przy kolejnych walkach i działaniach rewolucyjnych lub wiernie czekają w domu z nadzieją na powrót. A w tle tych opowieści prześlizguje się Ernest Hemingway - kolejny twórca, któremu Kuba była naprawdę bliska. 
 
Kuba, do której przejeżdża Suchanow, to kraj, w którym wolność jednostki istnieje w niewielkim stopniu, gdzie ludzie zarabiają mniej niż potrzebują na pokrycie podstawowych potrzeb, gdzie korupcja i nielegalny handel występują na każdym kroku, w aptekach brakuje podstawowych leków, a Internet jest nieosiągalnym marzeniem. Wizyta na Kubie odcisnęła na autorce znaczące piętno, pozostała w jej pamięci na długo i nie dawała spokoju. A obraz stworzony przez autorkę pozostaje na długo w Czytelnikach.

Hawana to nie jest scenografia filmowa. Hawana to po prostu gotowy film. To, co się dzieje na ulicy, szybkość i liczba wydarzeń przekraczają wszelkie normy. (...) Tysiące historii, wątków i bohaterów na raz. Bez ruszania się z jednego miejsca można obejrzeć co najmniej kilkanaście filmów. Komedie, tragedie, filmy akcji i farsy, melodramaty, występy drag queens i porno, popisy ulicznych reggaemanów, może być jednoaktówka, może być i tasiemiec. (...) To trzeba chłonąć, popłynąć, poddać się i oddać całym ciałem (...) - tu trzeba żyć.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
pinkcafe plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
W najbliższym czasie na pewno nabędę.
annia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
agga Linia koment
Przeczytane:2013-11-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
break
Okładka - Królowa Karaibów Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Królowa Karaibów Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Królowa Karaibów Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Królowa Karaibów Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Królowa Karaibów Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów