Recenzja książki: Królowa w kolorze karminu

Recenzuje: Katarzyna Krzan

BARBARA RADZIWIŁŁÓWNA PO RAZ KOLEJNY


Barbara Radziwiłłówna jest postacią dobrze znaną w naszej historii. Była córką kasztelana wileńskiego, a zarazem hetmana wielkiego litewskiego Jerzego Radziwiłła i Barbary z Kolów, potomkini trzeciej żony Władysława Jagiełły. Swoją dworską karierę zaczęła od ślubu z wojewodą nowogrodzkim, Stanisławem Gasztołdem, by po czterech latach owdowieć. W tym czasie poznała króla Zygmunta Augusta i szybko stała się jego kochanką. On sam był już poślubiony Elżbiecie, kobiecie chorej na epilepsję. Ich uczucie, a potem potajemny ślub nie było mile widziane przez rodziców Augusta – Zygmunta Starego i królowej Bony. Król Zygmunt August pozostał jednak nieugięty i w końcu doprowadził do koronacji Barbary z Radziwiłłów.


Romans Barbary i króla stał się tematem wielu dzieł literackich, dramatów i filmów. Renesansowi kochankowie okazali się na tyle ciekawi, że poświęcono im kolejną książkę. Tym razem z tematem zmierzyła się Renata Czarnecka. Jej „Królowa w kolorze karminu” jest wypełnioną historycznymi postaciami opowieścią o dworskich intrygach, zazdrości, spiskach, wymuszeniach, sposobach osiągania królewskich przywilejów drogą… łóżkową.
Powieść przepełniona jest scenami erotycznymi, niemal każda strona ocieka tu namiętnością. Oczywiście centralną postacią, najbardziej przez wszystkich pożądaną (nawet przez własnych braci i kuzynów) jest Barbara. Zdaje się, że nikt nie mógł się jej oprzeć, nawet duchowni… „Suknia, która szczelnie zakrywała dekolt, krępowała jej ciało, dusiła oddech, tłumiła rozbudzone żądze młodej kobiety. Ale pod czernią tętniło życie, kipiały żądze cielesne, krzyczały zmysły, z twarzy spoglądały czarne, bystre źrenice, a powieki miała przebarwione błękitem. Róż rozpromieniał jej policzki, a karminowe usta krzyczały wyzywająco, jakby ktoś rozpalił je miłością.” Taką właśnie Barbarę poznał król. Któż, by się jej oparł?


Niemałą zaletą tej powieści jest sugestywny obraz kobiety renesansu, której życie, kariera, a nawet istnienie uzależnione jest od mężczyzn. To oni decydują o losie kobiet, wybierają córkom mężów, a sobie kolejne kochanki. Jedyną bronią kobiet jest ich seksualność, dzięki której mogą choć w pewnym stopniu wpływać na męskie decyzje. Radziwiłłowie wykorzystują miłość króla do Barbary dla osiągania własnych celów, co nie pozostaje bez wpływu na politykę całego kraju. 


Okazuje się, że to za pomocą seksu kobiety walczą o wpływy w tym męskim świecie. Stąd tak ważny jest ich wygląd zewnętrzny, ozdoby, zapach, a także nieustanna gotowość do odbywania stosunków. Dlatego tak pomocne okazują się eliksiry miłości, afrodyzjaki i wszelkie domowe sposoby poprawienia sprawności seksualnej.
Gdyby nie ten cały historyczny kostium, można by przypuszczać, że jest to powieść na wskroś erotyczna, albo przynajmniej erotyzmem przesycona. I obawiam się, że to przypuszczenie okazuje się słuszne. Choć, z drugiej strony, „sceny” znacznie ubarwiają historyczną opowieść o polityce, intrygach dworskich i walce o władzę.

Kup książkę Królowa w kolorze karminu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Królowa w kolorze karminu
Książka
Królowa w kolorze karminu
Renata Czarnecka
Inne książki autora
Madonny z Bari
Renata Czarnecka0
Okładka ksiązki - Madonny z Bari

Przełom XV i XVI wieku. Przez Półwysep Apeniński przetaczają się wojny o Królestwo Neapolu i Księstwo Mediolanu. Izabela Aragońska, pozbawiona Księstwa...

Aleja Białych Róż
Renata Czarnecka0
Okładka ksiązki - Aleja Białych Róż

Zimą 1820 roku do Warszawy przybywa owdowiała księżna Kurakina z córką. Ich pojawienie się budzi ciekawość tutejszej arystokracji. Szybko rozchodzi się...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Niegasnący żar
Hannah Fielding
Niegasnący żar
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy