Okładka książki - Kroniki Archeo. Skarb Atlantów

Kroniki Archeo. Skarb Atlantów

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a recenzje: Justyna Gul

Tajemnica Posejdona

Przed tysiącami lat mieszkańcy Santorini ukryli na Krecie prawdziwy skarb ze świątyni na Atlantydzie. Złoty posąg, przedstawiający Posejdona stojącego w rydwanie zaprzężonym w skrzydlate konie był obiektem pożądania wielu ludzi. Niestety, nikomu jak dotąd nie udawało się go odnaleźć. A szkoda, bowiem stanowi on fizyczny dowód na to, że Atlantyda istniała nie tylko w dwóch dialogach Platona - „Timaios” i „Kritias”. Według tego greckiego filozofa królestwo Atlantydy znajdowało się gdzieś za słupami Heraklesa na ogromnej wyspie. Według legendy, aby odszukać posąg, potrzebne są dwie pieczęcie… Czy to możliwe, by zwykła wycieczka z rodzicami zamieniła się w fascynująca wędrówkę tropem zaginionego państwa i skarbu? Oczywiście, że tak - zwłaszcza wówczas, kiedy przewodnikiem będzie Agnieszka Stelmaszczyk, a zamiast mapy będziemy dzierżyć w dłoni „Kroniki Archeo”.

Po sukcesie „Tajemnicy klejnotu Nefertiti” dotyczącej cywilizacji egipskiej, czas na podróż do Grecji, gdzie wraz z bohaterami przeżyjemy niezapomnianą przygodę. Książka, choć adresowana głównie do młodzieży, z pewnością skusi także dorosłych, a już sama okłada przyciąga niczym magnes. Wydawnictwo Zielona Sowa zadbało o wyjątkowość tej pozycji, a twarda obwoluta i przepiękne ilustracje Jacka Pasternaka stanowią wisienkę na torcie.

Po raz kolejny spotykamy w „Skarbie Atlantów” znane nam już z pierwszej części serii rodzeństwo, Bartłomieja i Annę Ostrowskich, dzieci znanego archeologa, profesora Adama Ostrowskiego. W słonecznej Grecji nie mogło zabraknąć również ich przyjaciół - Mary Jane i bliźniaków Jima oraz Martina Gardnerów. Oczywiście, towarzyszy im też bibliotekarka z żyłką podróżnika (choć do tego nigdy się ona nie przyznaje), czyli panna Ofelia. Pech chciał, że na wyspie schronienie znalazł także ukrywający się przed policją Midas Valzakis, który kierował wcześniej szajką rabusiów w Egipcie. Teraz postanowił odnaleźć legendarny skarb Atlantów i, występując jako profesor Barry Fleming z Centrum Badawczego Archeologii Podwodnej na Uniwersytecie w Nottingam, prowadzi on badania na Krecie. Posunął się nawet do kupienia mrocznej Zatoki Cieni i tam przeczesuje dno w poszukiwaniu wskazówek prowadzących do niezmierzonych bogactw.

Oszust nie przewidział jednak tego, że znów na jego drodze stanie niezwykle inteligentna grupa dzieci, które zrobią wszystko, by zapobiec przestępstwu. Nawet zdecydują się same odnaleźć złoty posąg Posejdona - zwłaszcza, że mają już pewną wskazówkę – jedną z dwóch pieczęci stanowiących klucz do Skarbu. Teraz już nic nie powstrzyma dzielnej piątki, szczególnie, że niebywałym wsparciem będzie dla nich pewna Greczynka spotkana w rybackiej wiosce Panormo i jej dziadek Spyros Dymitrios, który opowiada fascynujące historie.

„Skarb Atlantów” to prawdziwy skarb dla wszystkich lubiących tajemnice, zaginione lądy, mity oraz dla prawdziwych tropicieli zagadek. Agnieszka Stelmaszczyk stworzyła wspaniałą opowieść (przy której data narodzin czytelnika nie ma znaczenia), wzbogaconą garścią informacji na temat historii Grecji, plejadą fascynujących postaci historycznych - takich jak Perykles, Bonaparte czy Kazimierz Nowak oraz postaci z mitologii. To książka, która zachęca nie tylko do zgłębiania historii, ale i do podróżowania, nauki języków i ciekawości świata, bo bez nich wszystkie skarby świata pozostawałyby do dziś ukryte. Wszystko to sprawia, że jeszcze nie ochłonęłam po wspaniałej przygodzie, a już z niecierpliwością czekam na następne spotkanie z rodzeństwem Ostrowskich i kolejne emocjonujące wydarzenia, czyli na trzeci tom serii. Ahoj, przygodo!

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Ocena: 6, Przeczytałem,

W każdej legendzie tkwi ziarno prawdy

Przybyłem, zobaczyłem i zdjęcie zrobiłem! - w przypadku młodych bohaterów Skarbu Atlantów Agnieszki Stelmaszyk ta coraz bardziej powszechnie stosowana zasada nie obowiązuje. Nie są oni bowiem przeciętnymi turystami, „zaliczającymi” kolejne ciekawe miejsca, znane obiekty, słynne galerie, lecz rozwiązującymi zagadki kryminalne młodymi, dociekliwymi, mającymi szeroko otwarte oczy podróżnikami. Skarb Atlantów jest kolejną częścią, po Tajemnicy klejnotu Nefertiti, serii Kroniki Archeo. Kontynuacją, którą jednakże można czytać niezależnie od pozostałych tomów, choć niektóre informacje będą wtedy nie do końca zrozumiałe.

Grecja - słońce, wyspy, starożytne zabytki, fascynujące historyczne miejsca - wielbiciele sztuki, aktywnego zwiedzania, dużej ilości ciepła i wodnych kąpieli lubią ten kraj. Nic zatem dziwnego, że na wakacje wybrały się tu dwie zaprzyjaźnione rodziny: Ostrowscy i Gardnerowie. Ich najbardziej aktywną, stale poszukującą nowych przygód część stanowią dzieci: Bartek i Ania Ostrowscy oraz Mary Jane, Martin i Jim Gardnerowie. Ich rodzice, archeolodzy zaszczepili w nich ciekawość świata. Rodzeństwu Ostrowskich towarzyszy pełna specyficznego uroku panna Ofelia Łyczko, ich młoda opiekunka. Prawdziwa wakacyjna przygoda nastolatków zaczyna się, kiedy Bartek znajduje starożytną ozdobę, gemmę. Znalezisko rozpala ich wyobraźnię. Wydaje się mieć związek ze starożytnym olbrzymim posągiem Neptuna i z opowieściami o ukrytym skarbie mieszkańców mitycznej Atlantydy. Okazuje się, że w okolicy,w której przebywają dzieci, podwodne prace archeologiczne prowadzi tajemniczy profesor Barry Flemming z Uniwersytetu w Nottingham. Dziwne jest to, że niezwykle pieczołowicie dba on o poufność swoich prac, a jego niektórzy współpracownicy zachowują się nie jak badacze, ale jak banda opryszków. Bartek, Ania i Gardnerowie oraz poznana na wyspie ich rówieśniczka Klejto próbują rozwiązać zagadkę gemmy i uprzedzić niecne knowania prof. Flemminga. Szybko bowiem okazuje się, że dzieci kiedyś już zetknęły się z tą postacią, a Flemming bynajmniej nie jest uznanym naukowcem, lecz wyrafinowanym złodziejem dzieł sztuki.

Śledzimy losy nastolatków, wydarzenia związane z ich śledztwem, zawiązywanie się przyjaźni, psoty i figle typowe dla ich wieku. To wszystko przeplatane jest zapiskami w Kronikach Archeo, prowadzonych przez Anię i Bartka. Wpisy te porządkują i systematyzują informacje.

Skarb Atlantów, podobnie jak pozostałe książki cyklu, jest wyjątkowo udanym połączeniem książek przygodowej i popularnonaukowej dla młodzieży. Jest tu zawarty wątek sensacyjno-kryminalny. Jest wątek romantyczny, wpleciony w mnóstwo ekscytujących przygód. Jest sporo przekazywanej jakby przy okazji wiedzy. Cykl przypomina trochę powieści Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka.

W zasadniczym tekście dominują dialogi. Zmienna, dynamiczna akcja nie pozwala się nudzić. Świetnym uzupełnieniem słów są liczne ilustracje, zarówno te związane z bieżącymi wydarzeniami, jak i te dotyczące ciekawostek oraz faktów historycznych. Można powiedzieć, że mottem tej książki (i ogólnie całej serii) jest nauka przez zabawę. Zabawę mitologią, historią starożytną, wiedzą o kulturze.

Wydarzenia, choć osadzone w realnej rzeczywistości, zawierają element fantastyczny. Spryt dzieci jest trochę zbyt wyrafinowany, szczęśliwe zbiegi okoliczności niezbyt prawdopodobne, ale całość zapewnia czytelnikowi solidną dawkę emocji. Dużym atutem książki jest humor, również słowny, na przykład odzywki młodych detektywów: Kurczę blade i koślawe!, O jasne gały, Nie bój żaby.

Warto również docenić wysoki poziom poligraficzny wydania, dbałość o szczegóły, rzadko spotykaną w książkach dla starszych dzieci. Książkę bierze się do ręki i czyta z przyjemnością również ze względu na doznania estetyczne. To ważne i warte docenienia, że wydawnictwo dba o sposób wydania książek dla młodego czytelnika. Warto bowiem, żeby poznawał on nie tylko książki z intrygującymi, kolorowymi okładkami, ale również te reprezentujące ogólnie wysoki poziom dbałości o jakość. Skarb Atlantów dowodzi, że książka dla nastolatków napisana przez polskiego autora może być ciekawa, zabawna, pouczająca, pięknie wydana i świetnie zilustrowana.

Avatar użytkownika -

Przeczytane:, Ocena: 6,

Skarb Atlantów to kolejny tom cyklu powieści Agnieszki Stelmaszyk Kroniki Archeo. Tym razem przenosimy się do słonecznej Grecji, gdzie dzieci muszą odnaleźć skarb mieszkańców mitycznej Atlantydy.

Ostrowscy i Gardnerowie wraz z opiekunką, Ofelią, wyjeżdżają na wakacje do Grecji, gdzie wolny czas spędzają na jednej z jej wysp. Bartek odnajduje tam tajemniczy kamień z wyrytymi dziwnymi literami. Okazuje się, że jest to starożytna gemma, która w jakiś sposób przetrwała do naszych czasów. Z pomocą Klejto i jej dziadka naszym bohaterom udaje się rozszyfrować tekst, ale to dopiero początek przygód. Pojawiają się wówczas podstępni prześladowcy, pragnący ukraść skarby przeszłości. Jaką tajemnicę skrywa gemma? Czy Midasowi uda się dopiąć swego i skraść bezcenne eksponaty? Kto jako pierwszy dotrze do skarbu?

Dużą zaletą książki jest jej wydanie. Piękne i kolorowa okładka przyciąga wzrok. Czcionka nie jest zbyt mała, nie męczy oczu. Rysunki Jacka Pasternaka zachwycają, odnosząc się do treści książki i świetnie ją uzupełniając.

Kolejny już raz autorka świetnie łączy fabułę z faktami historycznymi. Młody czytelnik poznaje historię, bawiąc się przy tym znakomicie. Powieść napisana jest w sposób przystępny, autorka zaś zadbała oto, by w tabelkach z boku zostały wytłumaczone trudne pojęcia.

Bohaterowie stali się nieco dojrzalsi w porównaniu z poprzednim tomem. Bartek przeżywa swoją pierwszą miłość, a Mary Jane przechodzi pierwszy miłosny kryzys. Ania jest bardzo dojrzała jak na swój wiek. Za to Jim i Martin zupełnie się nie zmienili. Dalej psocą i dokuczają Ofelii. Choć bohaterowie tak bardzo się różnią, łączy ich wielka przyjaźń. Młody czytelnik może z łatwością utożsamić się z którąś spośród postaci.

Skarb Atlantów to książka ogromnie interesująca, a ponadto wspaniale wydana. To świetna propozycja dla dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z książkami oraz czytelnikom nastoletnim, którym marzą się wielkie odkrycia, tajemnicze skarby i podróże.

Avatar użytkownika -

Przeczytane:, Ocena: 6,

Bohaterowie, z którymi czytelnicy mieli okazję spotkać się w poprzedniej części cyklu dalej zaskakują swoimi niezwykłymi talentami. Wyruszają na prawdziwe wakacje, gdzie chcą odpocząć od codzienności i od przygód sprzed kilku miesięcy. Jednak już na początku pobytu Bartek znajduje gemmę i poznaje Greczynkę, Klejto. Piątka przyjaciół rozpoczyna kolejną, niebezpieczną przygodę. Czy wyjdą z niej cało? Czy uda im się odnaleźć zaginiony skarb Atlantów? Czy zdołają pokrzyżować plany Midasowi nim będzie za późno?

Skarb Atlantów to powieść ogromnie udana. Zacznijmy od wspaniałej szaty graficznej, która zdobi każdą książkę Agnieszki Stelmaszyk. Piękne ilustracje wykonane są przez Jacka Pasterniaka. Fabuła jest ogromnie dopracowana i świetnie skonstruowana. Książka liczy ledwie dwieście czterdzieści stron, a znaleźć tu można całą masę ciekawostek, przygód, wyjaśnień trudniejszych pojęć, informacje o mitologii greckiej... To bardzo konkretny pakiet wiedzy i przygody. Połączenie dla młodych czytelników idealne!

Kroniki Archeo zaskakują co krok. Skarb Atlantów to literatura dla młodych czytelników na najwyższym poziomie. To także znakomite rozwinięcie popularnego cyklu - dobrze znanych bohaterów czytelnicy mają okazję tym razem poznać nieco bliżej. Odkrywamy, że ta piątka przyjaciół bardzo różni się od siebie, a naszych bohaterów łączą przede wszystkim przyjaźń, odwaga i miłość do rozwiązywania zagadek. Każdy z bohaterów jest nieco inny, każdy ma własne cechy charakterystyczne. Każdy zarysowany jest w ogromnie interesujący sposób.

Skarb Atlantów to wspaniała książka dla młodszych, ale i tych troszkę starszych czytelników. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Powieść jest pełna humoru i zapewni czytelnikom kilka godzin wspaniałej przygody. A potem wzbudzi apetyt, który zaspokoić będzie mogła dopiero lektura kolejnej części cyklu.
Avatar użytkownika - justa21
justa21

Tajemnica Posejdona

Link do recenzji
W drugiej części przygód przyjaciele wraz z panią Ofelią i rodzicami spędzają w Grecji. Pewnego razu Bartek odnajduje Gemmę, jedną z dwóch pieczęci prowadzącą do skarby Atlantów. Skarbu tego szuka także Midas, który uciekł policji w poprzednim tomie i nie jest on zadowolony, że w jego poszukiwania znów wtrącą się dzieci. I tym razem nasi bohaterowie stawią czoło nie tylko przeciw niemu, ale także kolejnej zagadce.
Znani nam już z części pierwszej, młodzi bohaterowie tym razem wyruszają tropem zaginionego kontynentu - Atlantydy. Spotykają tu swoich starych znajomych oraz razem popadają w tarapaty. Książka pełna jest informacji o starożytnej Krecie, Atlantydzie, więc czytelnik oprócz rozrywki, znajdzie tu także sporą kopalnię wiedzy, a przyznam, że w porównaniu z poprzednim tomem, który był o starożytnym Egipcie, tutaj znalazłam więcej informacji, o których wcześniej nie słyszałam.
Wakacje w słonecznej Grecji są cudowne! Tak twierdzą Bartek i Ania Ostrowscy oraz Jim, martin i Mary Jane Gardnerowie. Ale słońce, plaża i zwiedzanie zabytków to dla dzieci archeologów zdecydowanie za mało. Bartek w trakcie powrotu z samotnej wycieczki z urwistego klifu znajduje błyszczącą płytkę. To gemma. Kilka minut później zwisa ze skarpy. Życie ratuje mu Greczynka Klejto. Jej dziadek, stary rybak, pomaga młodym detektywom i poszukiwaczom przygód w jednym wyjaśnić zagadkę gemmy. Rybak przypomina sobie starą opowieść przekazywaną z pokolenie na pokolenia dotyczącą skarbu ukrytego na Krecie. Ponoć to olbrzymi złoty posąg Posejdona powożącego rydwanem zaprzężonym w rumaki - skarb Atlantów, mieszkańców zaginionej wyspy Atlantydy. Młodzi archeolodzy znów są na tropie zagadki historycznej sprzed tysiąca lat. Na jej tropie jest też profesor Barry Flemming z Centrum Badawczego Archeologii Podwodnej z Anglii. Przeczesuje on dno morza w Zatoce Cieni i wynajmuje prywatną detektyw, Mojrę Roditi, do wyśledzenia złodzieja danych z jego bazy. Robi się niebezpiecznie... ,,Skarb Atlantów" to drugi tom serii ,,Kroniki Archeo". W powieści dużo się dzieje. Przygody i nagłe zwroty akcji są na porządku dziennym, a do tego dochodzą psikusy bliźniaków Jima i Martina na ich opiekunce pannie Oliwii Łyczko. Niektóre przygody, perypetie młodych bohaterów mogą się wydawać nieco przesadzone czy nieprawdopodobne, ale na kartach powieści wszystko jest możliwe. Największym atutem tej książki i chyba całej serii jest ogrom wiedzy historycznej przekazany niejako mimochodem. Czytelnik najważniejsze informacje historyczne o starożytności i nie tylko poznaje z tekstu, zgłębia też wiedzę o mitologii greckiej. Ale prawdziwą kopalnią wiedzy są wszelkie informacje wokół niego. W ramkach pod rysunkiem wyjaśnione jest dane pojęcie, przedstawiona dana postać historyczna. Na przykład: Eos, Gorgona, Minojczycy, gemma, Kolos rodyjski, Knossos, Akrotiri, Mit o Minotaurze, Biblioteka Aleksandryjska, Kazimierz Nowak, Sir Artur John Evans. Także dorosły czytelnik poszerzy swoją wiedzę. Oprócz tego są specjalne strony "Z Kronik Archeo", w których bohaterowie prowadzą na bieżąco zapiski ze swoich odkryć, rysują różne rzeczy i podpisują się imiennie. Kolorowe ilustracje Jacka Pasternaka wzbogacają tekst i przybliżają czytelnikowi współczesną i starożytną Grecję. Mapka Grecji na wewnętrznych stronach okładki z zaznaczonymi miejscami akcji oraz małymi ilustracjami ułatwi poruszanie się po Grecji razem z bohaterami. Są też fragmenty artykułów prasowych umieszczone na ostatnich stronach powieści. Krótkie rozdziały czyta się bardzo szybko. Książka napisana jest żywymi barwnym językiem, bez moralizowania i epatowania informacjami o starożytnej Grecji. Wiedza historyczna podana jest w przystępny i ciekawy sposób, autorka umiejętnie ją wplotła w wartką akcję. Bohaterowie kilka razy są w sytuacjach zagrożenia życia, co przyprawia o szybsze bicie serca i wzrost adrenaliny. A sroga opiekunka Oliwia Łyczko ujawnia jeden ze swych ukrytych talentów i nie jest to rozmowa z kozą. Wakacje, przygody, tajemnice, skarb Atlantów dostarczają czytelnikowi sporej dawki emocji. Otwarte zakończenie i list od wujka Ryszarda o znalezionym w czasie prac konserwatorskich na zamku w Zalesiu Królewskim pergaminie sprzed kilku wieków od razu zachęca do sięgnięcia po kolejny tom ,,Kronik Archeo" Agnieszki Stelmaszyk.
Avatar użytkownika - AMAF12
AMAF12
Przeczytane:2015-04-24, Ocena: 6, Przeczytałem,
Książka jest z gatunku podróżnicza.Dzieci i dorośli rozwiązują zagadkę zaginionego skarbu.Ale więcej dowiecie się gdy przeczytacie książkę.Książka bardzo mi się podobał.
Top 5 książek
Złodziejka książek