Recenzja redakcji granice.pl

Kroniki Archeo. Skarb Atlantów

Agnieszka Stelmaszyk

5.0
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2011-04-22
ISBN: 978-83-7623-895-1
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Tajemnica Posejdona

Przed tysiącami lat mieszkańcy Santorini ukryli na Krecie prawdziwy skarb ze świątyni na Atlantydzie. Złoty posąg, przedstawiający Posejdona stojącego w rydwanie zaprzężonym w skrzydlate konie był obiektem pożądania wielu ludzi. Niestety, nikomu jak dotąd nie udawało się go odnaleźć. A szkoda, bowiem stanowi on fizyczny dowód na to, że Atlantyda istniała nie tylko w dwóch dialogach Platona - „Timaios” i „Kritias”. Według tego greckiego filozofa królestwo Atlantydy znajdowało się gdzieś za słupami Heraklesa na ogromnej wyspie. Według legendy, aby odszukać posąg, potrzebne są dwie pieczęcie… Czy to możliwe, by zwykła wycieczka z rodzicami zamieniła się w fascynująca wędrówkę tropem zaginionego państwa i skarbu? Oczywiście, że tak - zwłaszcza wówczas, kiedy przewodnikiem będzie Agnieszka Stelmaszczyk, a zamiast mapy będziemy dzierżyć w dłoni „Kroniki Archeo”.

Po sukcesie „Tajemnicy klejnotu Nefertiti” dotyczącej cywilizacji egipskiej, czas na podróż do Grecji, gdzie wraz z bohaterami przeżyjemy niezapomnianą przygodę. Książka, choć adresowana głównie do młodzieży, z pewnością skusi także dorosłych, a już sama okłada przyciąga niczym magnes. Wydawnictwo Zielona Sowa zadbało o wyjątkowość tej pozycji, a twarda obwoluta i przepiękne ilustracje Jacka Pasternaka stanowią wisienkę na torcie.

Po raz kolejny spotykamy w „Skarbie Atlantów” znane nam już z pierwszej części serii rodzeństwo, Bartłomieja i Annę Ostrowskich, dzieci znanego archeologa, profesora Adama Ostrowskiego. W słonecznej Grecji nie mogło zabraknąć również ich przyjaciół - Mary Jane i bliźniaków Jima oraz Martina Gardnerów. Oczywiście, towarzyszy im też bibliotekarka z żyłką podróżnika (choć do tego nigdy się ona nie przyznaje), czyli panna Ofelia. Pech chciał, że na wyspie schronienie znalazł także ukrywający się przed policją Midas Valzakis, który kierował wcześniej szajką rabusiów w Egipcie. Teraz postanowił odnaleźć legendarny skarb Atlantów i, występując jako profesor Barry Fleming z Centrum Badawczego Archeologii Podwodnej na Uniwersytecie w Nottingam, prowadzi on badania na Krecie. Posunął się nawet do kupienia mrocznej Zatoki Cieni i tam przeczesuje dno w poszukiwaniu wskazówek prowadzących do niezmierzonych bogactw.

Oszust nie przewidział jednak tego, że znów na jego drodze stanie niezwykle inteligentna grupa dzieci, które zrobią wszystko, by zapobiec przestępstwu. Nawet zdecydują się same odnaleźć złoty posąg Posejdona - zwłaszcza, że mają już pewną wskazówkę – jedną z dwóch pieczęci stanowiących klucz do Skarbu. Teraz już nic nie powstrzyma dzielnej piątki, szczególnie, że niebywałym wsparciem będzie dla nich pewna Greczynka spotkana w rybackiej wiosce Panormo i jej dziadek Spyros Dymitrios, który opowiada fascynujące historie.

„Skarb Atlantów” to prawdziwy skarb dla wszystkich lubiących tajemnice, zaginione lądy, mity oraz dla prawdziwych tropicieli zagadek. Agnieszka Stelmaszczyk stworzyła wspaniałą opowieść (przy której data narodzin czytelnika nie ma znaczenia), wzbogaconą garścią informacji na temat historii Grecji, plejadą fascynujących postaci historycznych - takich jak Perykles, Bonaparte czy Kazimierz Nowak oraz postaci z mitologii. To książka, która zachęca nie tylko do zgłębiania historii, ale i do podróżowania, nauki języków i ciekawości świata, bo bez nich wszystkie skarby świata pozostawałyby do dziś ukryte. Wszystko to sprawia, że jeszcze nie ochłonęłam po wspaniałej przygodzie, a już z niecierpliwością czekam na następne spotkanie z rodzeństwem Ostrowskich i kolejne emocjonujące wydarzenia, czyli na trzeci tom serii. Ahoj, przygodo!

ewaboruch plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,detektyw, kryminał,dla dzieci,
W drugiej części przygód przyjaciele wraz z panią Ofelią i rodzicami spędzają w Grecji. Pewnego razu Bartek odnajduje Gemmę, jedną z dwóch pieczęci prowadzącą do skarby Atlantów. Skarbu tego szuka także Midas, który uciekł policji w poprzednim tomie i nie jest on zadowolony, że w jego poszukiwania znów wtrącą się dzieci. I tym razem nasi bohaterowie stawią czoło nie tylko przeciw niemu, ale także kolejnej zagadce.
Shi4 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 (327) książek w 2015 roku,Audiobooki,Dla dzieci,Mam,
Znani nam już z części pierwszej, młodzi bohaterowie tym razem wyruszają tropem zaginionego kontynentu - Atlantydy. Spotykają tu swoich starych znajomych oraz razem popadają w tarapaty.

Książka pełna jest informacji o starożytnej Krecie, Atlantydzie, więc czytelnik oprócz rozrywki, znajdzie tu także sporą kopalnię wiedzy, a przyznam, że w porównaniu z poprzednim tomem, który był o starożytnym Egipcie, tutaj znalazłam więcej informacji, o których wcześniej nie słyszałam.
martucha180 plusminus Linia koment
Wakacje w słonecznej Grecji są cudowne! Tak twierdzą Bartek i Ania Ostrowscy oraz Jim, martin i Mary Jane Gardnerowie. Ale słońce, plaża i zwiedzanie zabytków to dla dzieci archeologów zdecydowanie za mało. Bartek w trakcie powrotu z samotnej wycieczki z urwistego klifu znajduje błyszczącą płytkę. To gemma. Kilka minut później zwisa ze skarpy. Życie ratuje mu Greczynka Klejto. Jej dziadek, stary rybak, pomaga młodym detektywom i poszukiwaczom przygód w jednym wyjaśnić zagadkę gemmy. Rybak przypomina sobie starą opowieść przekazywaną z pokolenie na pokolenia dotyczącą skarbu ukrytego na Krecie. Ponoć to olbrzymi złoty posąg Posejdona powożącego rydwanem zaprzężonym w rumaki - skarb Atlantów, mieszkańców zaginionej wyspy Atlantydy.
Młodzi archeolodzy znów są na tropie zagadki historycznej sprzed tysiąca lat. Na jej tropie jest też profesor Barry Flemming z Centrum Badawczego Archeologii Podwodnej z Anglii. Przeczesuje on dno morza w Zatoce Cieni i wynajmuje prywatną detektyw, Mojrę Roditi, do wyśledzenia złodzieja danych z jego bazy. Robi się niebezpiecznie...
,,Skarb Atlantów" to drugi tom serii ,,Kroniki Archeo". W powieści dużo się dzieje. Przygody i nagłe zwroty akcji są na porządku dziennym, a do tego dochodzą psikusy bliźniaków Jima i Martina na ich opiekunce pannie Oliwii Łyczko. Niektóre przygody, perypetie młodych bohaterów mogą się wydawać nieco przesadzone czy nieprawdopodobne, ale na kartach powieści wszystko jest możliwe.
Największym atutem tej książki i chyba całej serii jest ogrom wiedzy historycznej przekazany niejako mimochodem. Czytelnik najważniejsze informacje historyczne o starożytności i nie tylko poznaje z tekstu, zgłębia też wiedzę o mitologii greckiej. Ale prawdziwą kopalnią wiedzy są wszelkie informacje wokół niego. W ramkach pod rysunkiem wyjaśnione jest dane pojęcie, przedstawiona dana postać historyczna. Na przykład: Eos, Gorgona, Minojczycy, gemma, Kolos rodyjski, Knossos, Akrotiri, Mit o Minotaurze, Biblioteka Aleksandryjska, Kazimierz Nowak, Sir Artur John Evans. Także dorosły czytelnik poszerzy swoją wiedzę. Oprócz tego są specjalne strony "Z Kronik Archeo", w których bohaterowie prowadzą na bieżąco zapiski ze swoich odkryć, rysują różne rzeczy i podpisują się imiennie.
Kolorowe ilustracje Jacka Pasternaka wzbogacają tekst i przybliżają czytelnikowi współczesną i starożytną Grecję. Mapka Grecji na wewnętrznych stronach okładki z zaznaczonymi miejscami akcji oraz małymi ilustracjami ułatwi poruszanie się po Grecji razem z bohaterami. Są też fragmenty artykułów prasowych umieszczone na ostatnich stronach powieści.
Krótkie rozdziały czyta się bardzo szybko. Książka napisana jest żywymi barwnym językiem, bez moralizowania i epatowania informacjami o starożytnej Grecji. Wiedza historyczna podana jest w przystępny i ciekawy sposób, autorka umiejętnie ją wplotła w wartką akcję. Bohaterowie kilka razy są w sytuacjach zagrożenia życia, co przyprawia o szybsze bicie serca i wzrost adrenaliny. A sroga opiekunka Oliwia Łyczko ujawnia jeden ze swych ukrytych talentów i nie jest to rozmowa z kozą.
Wakacje, przygody, tajemnice, skarb Atlantów dostarczają czytelnikowi sporej dawki emocji. Otwarte zakończenie i list od wujka Ryszarda o znalezionym w czasie prac konserwatorskich na zamku w Zalesiu Królewskim pergaminie sprzed kilku wieków od razu zachęca do sięgnięcia po kolejny tom ,,Kronik Archeo" Agnieszki Stelmaszyk.

AMAF12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Książka jest z gatunku podróżnicza.Dzieci i dorośli rozwiązują zagadkę zaginionego skarbu.Ale więcej dowiecie się gdy przeczytacie książkę.Książka bardzo mi się podobał.
jurata Linia koment
natusiaa Linia koment