Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Kroniki Archeo. Skarb Atlantów

Agnieszka Stelmaszyk

Ocena ( 6 osób )
5.0
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2011-04-22
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7623-895-1
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: daniello99

Bohaterowie, z którymi czytelnicy mieli okazję spotkać się w poprzedniej części cyklu dalej zaskakują swoimi niezwykłymi talentami. Wyruszają na prawdziwe wakacje, gdzie chcą odpocząć od codzienności i od przygód sprzed kilku miesięcy. Jednak już na początku pobytu Bartek znajduje gemmę i poznaje Greczynkę, Klejto. Piątka przyjaciół rozpoczyna kolejną, niebezpieczną przygodę. Czy wyjdą z niej cało? Czy uda im się odnaleźć zaginiony skarb Atlantów? Czy zdołają pokrzyżować plany Midasowi nim będzie za późno?


Skarb Atlantów to powieść ogromnie udana. Zacznijmy od wspaniałej szaty graficznej, która zdobi każdą książkę Agnieszki Stelmaszyk. Piękne ilustracje wykonane są przez Jacka Pasterniaka. Fabuła jest ogromnie dopracowana i świetnie skonstruowana. Książka liczy ledwie dwieście czterdzieści stron, a znaleźć tu można całą masę ciekawostek, przygód, wyjaśnień trudniejszych pojęć, informacje o mitologii greckiej... To bardzo konkretny pakiet wiedzy i przygody. Połączenie dla młodych czytelników idealne!
 
Kroniki Archeo zaskakują co krok. Skarb Atlantów to literatura dla młodych czytelników na najwyższym poziomie. To także znakomite rozwinięcie popularnego cyklu - dobrze znanych bohaterów czytelnicy mają okazję tym razem poznać nieco bliżej. Odkrywamy, że ta piątka przyjaciół bardzo różni się od siebie, a naszych bohaterów łączą przede wszystkim przyjaźń, odwaga i miłość do rozwiązywania zagadek. Każdy z bohaterów jest nieco inny, każdy ma własne cechy charakterystyczne. Każdy zarysowany jest w ogromnie interesujący sposób.
 
Skarb Atlantów to wspaniała książka dla młodszych, ale i tych troszkę starszych czytelników. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Powieść jest pełna humoru i zapewni czytelnikom kilka godzin wspaniałej przygody. A potem wzbudzi apetyt, który zaspokoić będzie mogła dopiero lektura kolejnej części cyklu. 
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ewaboruch plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,detektyw, kryminał,dla dzieci,
W drugiej części przygód przyjaciele wraz z panią Ofelią i rodzicami spędzają w Grecji. Pewnego razu Bartek odnajduje Gemmę, jedną z dwóch pieczęci prowadzącą do skarby Atlantów. Skarbu tego szuka także Midas, który uciekł policji w poprzednim tomie i nie jest on zadowolony, że w jego poszukiwania znów wtrącą się dzieci. I tym razem nasi bohaterowie stawią czoło nie tylko przeciw niemu, ale także kolejnej zagadce.
Shi4 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 (327) książek w 2015 roku,Audiobooki,Dla dzieci,Mam,
Znani nam już z części pierwszej, młodzi bohaterowie tym razem wyruszają tropem zaginionego kontynentu - Atlantydy. Spotykają tu swoich starych znajomych oraz razem popadają w tarapaty.

Książka pełna jest informacji o starożytnej Krecie, Atlantydzie, więc czytelnik oprócz rozrywki, znajdzie tu także sporą kopalnię wiedzy, a przyznam, że w porównaniu z poprzednim tomem, który był o starożytnym Egipcie, tutaj znalazłam więcej informacji, o których wcześniej nie słyszałam.
martucha180 plusminus Linia koment
Wakacje w słonecznej Grecji są cudowne! Tak twierdzą Bartek i Ania Ostrowscy oraz Jim, martin i Mary Jane Gardnerowie. Ale słońce, plaża i zwiedzanie zabytków to dla dzieci archeologów zdecydowanie za mało. Bartek w trakcie powrotu z samotnej wycieczki z urwistego klifu znajduje błyszczącą płytkę. To gemma. Kilka minut później zwisa ze skarpy. Życie ratuje mu Greczynka Klejto. Jej dziadek, stary rybak, pomaga młodym detektywom i poszukiwaczom przygód w jednym wyjaśnić zagadkę gemmy. Rybak przypomina sobie starą opowieść przekazywaną z pokolenie na pokolenia dotyczącą skarbu ukrytego na Krecie. Ponoć to olbrzymi złoty posąg Posejdona powożącego rydwanem zaprzężonym w rumaki - skarb Atlantów, mieszkańców zaginionej wyspy Atlantydy.
Młodzi archeolodzy znów są na tropie zagadki historycznej sprzed tysiąca lat. Na jej tropie jest też profesor Barry Flemming z Centrum Badawczego Archeologii Podwodnej z Anglii. Przeczesuje on dno morza w Zatoce Cieni i wynajmuje prywatną detektyw, Mojrę Roditi, do wyśledzenia złodzieja danych z jego bazy. Robi się niebezpiecznie...
,,Skarb Atlantów" to drugi tom serii ,,Kroniki Archeo". W powieści dużo się dzieje. Przygody i nagłe zwroty akcji są na porządku dziennym, a do tego dochodzą psikusy bliźniaków Jima i Martina na ich opiekunce pannie Oliwii Łyczko. Niektóre przygody, perypetie młodych bohaterów mogą się wydawać nieco przesadzone czy nieprawdopodobne, ale na kartach powieści wszystko jest możliwe.
Największym atutem tej książki i chyba całej serii jest ogrom wiedzy historycznej przekazany niejako mimochodem. Czytelnik najważniejsze informacje historyczne o starożytności i nie tylko poznaje z tekstu, zgłębia też wiedzę o mitologii greckiej. Ale prawdziwą kopalnią wiedzy są wszelkie informacje wokół niego. W ramkach pod rysunkiem wyjaśnione jest dane pojęcie, przedstawiona dana postać historyczna. Na przykład: Eos, Gorgona, Minojczycy, gemma, Kolos rodyjski, Knossos, Akrotiri, Mit o Minotaurze, Biblioteka Aleksandryjska, Kazimierz Nowak, Sir Artur John Evans. Także dorosły czytelnik poszerzy swoją wiedzę. Oprócz tego są specjalne strony "Z Kronik Archeo", w których bohaterowie prowadzą na bieżąco zapiski ze swoich odkryć, rysują różne rzeczy i podpisują się imiennie.
Kolorowe ilustracje Jacka Pasternaka wzbogacają tekst i przybliżają czytelnikowi współczesną i starożytną Grecję. Mapka Grecji na wewnętrznych stronach okładki z zaznaczonymi miejscami akcji oraz małymi ilustracjami ułatwi poruszanie się po Grecji razem z bohaterami. Są też fragmenty artykułów prasowych umieszczone na ostatnich stronach powieści.
Krótkie rozdziały czyta się bardzo szybko. Książka napisana jest żywymi barwnym językiem, bez moralizowania i epatowania informacjami o starożytnej Grecji. Wiedza historyczna podana jest w przystępny i ciekawy sposób, autorka umiejętnie ją wplotła w wartką akcję. Bohaterowie kilka razy są w sytuacjach zagrożenia życia, co przyprawia o szybsze bicie serca i wzrost adrenaliny. A sroga opiekunka Oliwia Łyczko ujawnia jeden ze swych ukrytych talentów i nie jest to rozmowa z kozą.
Wakacje, przygody, tajemnice, skarb Atlantów dostarczają czytelnikowi sporej dawki emocji. Otwarte zakończenie i list od wujka Ryszarda o znalezionym w czasie prac konserwatorskich na zamku w Zalesiu Królewskim pergaminie sprzed kilku wieków od razu zachęca do sięgnięcia po kolejny tom ,,Kronik Archeo" Agnieszki Stelmaszyk.

AMAF12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Książka jest z gatunku podróżnicza.Dzieci i dorośli rozwiązują zagadkę zaginionego skarbu.Ale więcej dowiecie się gdy przeczytacie książkę.Książka bardzo mi się podobał.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
natusiaa Linia koment
Przeczytane:2013-12-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
speedi Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów