Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Kroniki Archeo. Skarb Atlantów

Agnieszka Stelmaszyk

Ocena ( 6 osób )
5.0
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2011-04-22
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7623-895-1
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

W każdej legendzie tkwi ziarno prawdy

Przybyłem, zobaczyłem i zdjęcie zrobiłem! - w przypadku młodych bohaterów Skarbu Atlantów Agnieszki Stelmaszyk ta coraz bardziej powszechnie stosowana zasada nie obowiązuje. Nie są oni bowiem przeciętnymi turystami, „zaliczającymi” kolejne ciekawe miejsca, znane obiekty, słynne galerie, lecz rozwiązującymi zagadki kryminalne młodymi, dociekliwymi, mającymi szeroko otwarte oczy podróżnikami. Skarb Atlantów jest kolejną częścią, po Tajemnicy klejnotu Nefertiti, serii Kroniki Archeo. Kontynuacją, którą jednakże można czytać niezależnie od pozostałych tomów, choć niektóre informacje będą wtedy nie do końca zrozumiałe.Grecja - słońce, wyspy, starożytne zabytki, fascynujące historyczne miejsca - wielbiciele sztuki, aktywnego zwiedzania, dużej ilości ciepła i wodnych kąpieli lubią ten kraj. Nic zatem dziwnego, że na wakacje wybrały się tu dwie zaprzyjaźnione rodziny: Ostrowscy i Gardnerowie. Ich najbardziej aktywną, stale poszukującą nowych przygód część stanowią dzieci: Bartek i Ania Ostrowscy oraz Mary Jane, Martin i Jim Gardnerowie. Ich rodzice, archeolodzy zaszczepili w nich ciekawość świata. Rodzeństwu Ostrowskich towarzyszy pełna specyficznego uroku panna Ofelia Łyczko, ich młoda opiekunka. Prawdziwa wakacyjna przygoda nastolatków zaczyna się, kiedy Bartek znajduje starożytną ozdobę, gemmę. Znalezisko rozpala ich wyobraźnię. Wydaje się mieć związek ze starożytnym olbrzymim posągiem Neptuna i z opowieściami o ukrytym skarbie mieszkańców mitycznej Atlantydy. Okazuje się, że w okolicy,w której przebywają dzieci, podwodne prace archeologiczne prowadzi tajemniczy profesor Barry Flemming z Uniwersytetu w Nottingham. Dziwne jest to, że niezwykle pieczołowicie dba on o poufność swoich prac, a jego niektórzy współpracownicy zachowują się nie jak badacze, ale jak banda opryszków. Bartek, Ania i Gardnerowie oraz poznana na wyspie ich rówieśniczka Klejto próbują rozwiązać zagadkę gemmy i uprzedzić niecne knowania prof. Flemminga. Szybko bowiem okazuje się, że dzieci kiedyś już zetknęły się z tą postacią, a Flemming bynajmniej nie jest uznanym naukowcem, lecz wyrafinowanym złodziejem dzieł sztuki.

Śledzimy losy nastolatków, wydarzenia związane z ich śledztwem, zawiązywanie się przyjaźni, psoty i figle typowe dla ich wieku. To wszystko przeplatane jest zapiskami w Kronikach Archeo, prowadzonych przez Anię i Bartka. Wpisy te porządkują i systematyzują informacje.

Skarb Atlantów, podobnie jak pozostałe książki cyklu, jest wyjątkowo udanym połączeniem książek przygodowej i popularnonaukowej dla młodzieży. Jest tu zawarty wątek sensacyjno-kryminalny. Jest wątek romantyczny, wpleciony w mnóstwo ekscytujących przygód. Jest sporo przekazywanej jakby przy okazji wiedzy. Cykl przypomina trochę powieści Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka.

W zasadniczym tekście dominują dialogi. Zmienna, dynamiczna akcja nie pozwala się nudzić. Świetnym uzupełnieniem słów są liczne ilustracje, zarówno te związane z bieżącymi wydarzeniami, jak i te dotyczące ciekawostek oraz faktów historycznych. Można powiedzieć, że mottem tej książki (i ogólnie całej serii) jest nauka przez zabawę. Zabawę mitologią, historią starożytną, wiedzą o kulturze.

Wydarzenia, choć osadzone w realnej rzeczywistości, zawierają element fantastyczny. Spryt dzieci jest trochę zbyt wyrafinowany, szczęśliwe zbiegi okoliczności niezbyt prawdopodobne, ale całość zapewnia czytelnikowi solidną dawkę emocji. Dużym atutem książki jest humor, również słowny, na przykład odzywki młodych detektywów: Kurczę blade i koślawe!, O jasne gały, Nie bój żaby.

Warto również docenić wysoki poziom poligraficzny wydania, dbałość o szczegóły, rzadko spotykaną w książkach dla starszych dzieci. Książkę bierze się do ręki i czyta z przyjemnością również ze względu na doznania estetyczne. To ważne i warte docenienia, że wydawnictwo dba o sposób wydania książek dla młodego czytelnika. Warto bowiem, żeby poznawał on nie tylko książki z intrygującymi, kolorowymi okładkami, ale również te reprezentujące ogólnie wysoki poziom dbałości o jakość. Skarb Atlantów dowodzi, że książka dla nastolatków napisana przez polskiego autora może być ciekawa, zabawna, pouczająca, pięknie wydana i świetnie zilustrowana.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ewaboruch plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,detektyw, kryminał,dla dzieci,
W drugiej części przygód przyjaciele wraz z panią Ofelią i rodzicami spędzają w Grecji. Pewnego razu Bartek odnajduje Gemmę, jedną z dwóch pieczęci prowadzącą do skarby Atlantów. Skarbu tego szuka także Midas, który uciekł policji w poprzednim tomie i nie jest on zadowolony, że w jego poszukiwania znów wtrącą się dzieci. I tym razem nasi bohaterowie stawią czoło nie tylko przeciw niemu, ale także kolejnej zagadce.
Shi4 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 (327) książek w 2015 roku,Audiobooki,Dla dzieci,Mam,
Znani nam już z części pierwszej, młodzi bohaterowie tym razem wyruszają tropem zaginionego kontynentu - Atlantydy. Spotykają tu swoich starych znajomych oraz razem popadają w tarapaty.

Książka pełna jest informacji o starożytnej Krecie, Atlantydzie, więc czytelnik oprócz rozrywki, znajdzie tu także sporą kopalnię wiedzy, a przyznam, że w porównaniu z poprzednim tomem, który był o starożytnym Egipcie, tutaj znalazłam więcej informacji, o których wcześniej nie słyszałam.
martucha180 plusminus Linia koment
Wakacje w słonecznej Grecji są cudowne! Tak twierdzą Bartek i Ania Ostrowscy oraz Jim, martin i Mary Jane Gardnerowie. Ale słońce, plaża i zwiedzanie zabytków to dla dzieci archeologów zdecydowanie za mało. Bartek w trakcie powrotu z samotnej wycieczki z urwistego klifu znajduje błyszczącą płytkę. To gemma. Kilka minut później zwisa ze skarpy. Życie ratuje mu Greczynka Klejto. Jej dziadek, stary rybak, pomaga młodym detektywom i poszukiwaczom przygód w jednym wyjaśnić zagadkę gemmy. Rybak przypomina sobie starą opowieść przekazywaną z pokolenie na pokolenia dotyczącą skarbu ukrytego na Krecie. Ponoć to olbrzymi złoty posąg Posejdona powożącego rydwanem zaprzężonym w rumaki - skarb Atlantów, mieszkańców zaginionej wyspy Atlantydy.
Młodzi archeolodzy znów są na tropie zagadki historycznej sprzed tysiąca lat. Na jej tropie jest też profesor Barry Flemming z Centrum Badawczego Archeologii Podwodnej z Anglii. Przeczesuje on dno morza w Zatoce Cieni i wynajmuje prywatną detektyw, Mojrę Roditi, do wyśledzenia złodzieja danych z jego bazy. Robi się niebezpiecznie...
,,Skarb Atlantów" to drugi tom serii ,,Kroniki Archeo". W powieści dużo się dzieje. Przygody i nagłe zwroty akcji są na porządku dziennym, a do tego dochodzą psikusy bliźniaków Jima i Martina na ich opiekunce pannie Oliwii Łyczko. Niektóre przygody, perypetie młodych bohaterów mogą się wydawać nieco przesadzone czy nieprawdopodobne, ale na kartach powieści wszystko jest możliwe.
Największym atutem tej książki i chyba całej serii jest ogrom wiedzy historycznej przekazany niejako mimochodem. Czytelnik najważniejsze informacje historyczne o starożytności i nie tylko poznaje z tekstu, zgłębia też wiedzę o mitologii greckiej. Ale prawdziwą kopalnią wiedzy są wszelkie informacje wokół niego. W ramkach pod rysunkiem wyjaśnione jest dane pojęcie, przedstawiona dana postać historyczna. Na przykład: Eos, Gorgona, Minojczycy, gemma, Kolos rodyjski, Knossos, Akrotiri, Mit o Minotaurze, Biblioteka Aleksandryjska, Kazimierz Nowak, Sir Artur John Evans. Także dorosły czytelnik poszerzy swoją wiedzę. Oprócz tego są specjalne strony "Z Kronik Archeo", w których bohaterowie prowadzą na bieżąco zapiski ze swoich odkryć, rysują różne rzeczy i podpisują się imiennie.
Kolorowe ilustracje Jacka Pasternaka wzbogacają tekst i przybliżają czytelnikowi współczesną i starożytną Grecję. Mapka Grecji na wewnętrznych stronach okładki z zaznaczonymi miejscami akcji oraz małymi ilustracjami ułatwi poruszanie się po Grecji razem z bohaterami. Są też fragmenty artykułów prasowych umieszczone na ostatnich stronach powieści.
Krótkie rozdziały czyta się bardzo szybko. Książka napisana jest żywymi barwnym językiem, bez moralizowania i epatowania informacjami o starożytnej Grecji. Wiedza historyczna podana jest w przystępny i ciekawy sposób, autorka umiejętnie ją wplotła w wartką akcję. Bohaterowie kilka razy są w sytuacjach zagrożenia życia, co przyprawia o szybsze bicie serca i wzrost adrenaliny. A sroga opiekunka Oliwia Łyczko ujawnia jeden ze swych ukrytych talentów i nie jest to rozmowa z kozą.
Wakacje, przygody, tajemnice, skarb Atlantów dostarczają czytelnikowi sporej dawki emocji. Otwarte zakończenie i list od wujka Ryszarda o znalezionym w czasie prac konserwatorskich na zamku w Zalesiu Królewskim pergaminie sprzed kilku wieków od razu zachęca do sięgnięcia po kolejny tom ,,Kronik Archeo" Agnieszki Stelmaszyk.

AMAF12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Książka jest z gatunku podróżnicza.Dzieci i dorośli rozwiązują zagadkę zaginionego skarbu.Ale więcej dowiecie się gdy przeczytacie książkę.Książka bardzo mi się podobał.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
natusiaa Linia koment
Przeczytane:2013-12-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
speedi Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów