Recenzja książki: Kroniki Archeo. Skarb Atlantów

Recenzuje: DanielP

Skarb Atlantów to kolejny tom cyklu powieści Agnieszki Stelmaszyk Kroniki Archeo. Tym razem przenosimy się do słonecznej Grecji, gdzie dzieci muszą odnaleźć skarb mieszkańców mitycznej Atlantydy.

Ostrowscy i Gardnerowie wraz z opiekunką, Ofelią, wyjeżdżają na wakacje do Grecji, gdzie wolny czas spędzają na jednej z jej wysp. Bartek odnajduje tam tajemniczy kamień z wyrytymi dziwnymi literami. Okazuje się, że jest to starożytna gemma, która w jakiś sposób przetrwała do naszych czasów. Z pomocą Klejto i jej dziadka naszym bohaterom udaje się rozszyfrować tekst, ale to dopiero początek przygód. Pojawiają się wówczas podstępni prześladowcy, pragnący ukraść skarby przeszłości. Jaką tajemnicę skrywa gemma? Czy Midasowi uda się dopiąć swego i skraść bezcenne eksponaty? Kto jako pierwszy dotrze do skarbu?

Dużą zaletą książki jest jej wydanie. Piękne i kolorowa okładka przyciąga wzrok. Czcionka nie jest zbyt mała, nie męczy oczu. Rysunki Jacka Pasternaka zachwycają, odnosząc się do treści książki i świetnie ją uzupełniając.

Kolejny już raz autorka świetnie łączy fabułę z faktami historycznymi. Młody czytelnik poznaje historię, bawiąc się przy tym znakomicie. Powieść napisana jest w sposób przystępny, autorka zaś zadbała oto, by w tabelkach z boku zostały wytłumaczone trudne pojęcia.

Bohaterowie stali się nieco dojrzalsi w porównaniu z poprzednim tomem. Bartek przeżywa swoją pierwszą miłość, a Mary Jane przechodzi pierwszy miłosny kryzys. Ania jest bardzo dojrzała jak na swój wiek. Za to Jim i Martin zupełnie się nie zmienili. Dalej psocą i dokuczają Ofelii. Choć bohaterowie tak bardzo się różnią, łączy ich wielka przyjaźń. Młody czytelnik może z łatwością utożsamić się z którąś spośród postaci.

Skarb Atlantów to książka ogromnie interesująca, a ponadto wspaniale wydana. To świetna propozycja dla dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z książkami oraz czytelnikom nastoletnim, którym marzą się wielkie odkrycia, tajemnicze skarby i podróże.

Kup książkę Kroniki Archeo. Skarb Atlantów

Zobacz opinie o książce Kroniki Archeo. Skarb Atlantów
Kroniki Archeo. Skarb Atlantów
Agnieszka Stelmaszyk
Szafir, psiak na medal
Agnieszka Stelmaszyk0
Okładka ksiązki - Szafir, psiak na medal

Seria Kto mnie przytuli oczaruje wszystkich przyjaciół zwierząt. Psiaki i kotki, o których opowiadamy, mieszkały kiedyś w schronisku dla zwierząt - w...

Biuro śledcze. Tomuś Orkiszek i partnerzy. Przybysze z gwiazd
Agnieszka Stelmaszyk0
Okładka ksiązki - Biuro śledcze. Tomuś Orkiszek i partnerzy. Przybysze z gwiazd

Nadeszły wytęsknione wakacje i Tomuś, wraz z Euzebiuszem, Klotyldą i Kicią, jadą na wieś do wujka Juliana. Jednak zamiast odpoczynku na łonie natury, młodzi...