Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Kroniki Imaginarium Geographica 2. Powrót Czerwonego smoka
Kup Teraz

Kroniki Imaginarium Geographica 2. Powrót Czerwonego smoka

James A. Owen

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2008
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-10-11457-0
Liczba stron: 384
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Aleksander Krukowski

Niezwykła ostrożność zalecana jest przy recenzowaniu książek takich, jak "Powrót czerwonego smoka". Potrzeba wzmożonej czujności bierze się stąd, że tego typu powieści z jednej strony oddziaływają głównie poprzez zaskakiwanie przeciwnika, z drugiej zaś wywołują w ten sposób tak silne wrażenie, że po lekturze chce się nimi dzielić ze wszystkimi dokoła. W recenzji oczywiście robić to nie sposób, gdyż odbiera się tym przyjemność czytania potencjalnym czytelnikom. Będę więc uważał.

 

"Powrót czerwonego smoka" to drugi tom smoczej sagi Jamesa A. Owena. Ładnie wydana, prawie 400-stronicowa książka ozdobiona została ilustracjami w postaci drzeworytów wykonanych przez samego autora. Mówiąc o pewnych technicznych aspektach warto wskazać na minus w postaci bardzo cienkiej, tekturowej i nietrwałej okładki, która po jednorazowej lekturze wygląda, jakby książka była zaczytywana przez wszystkich znajomych właściciela... Ale nie należy książki po okładce oceniać, dlatego warto skupić się na tym, co wewnątrz. A tam mamy konsekwentnie realizowaną stylistykę wykształconą przez pierwszy tom. Zdarzenia z "Powrotu czerwonego smoka" rozgrywają się w dziewięć lat po zakończeniu przygód opisanych w "Tu żyją smoki". Trójka przyjaciół John, Jack i Charles spotyka się ponownie, by rozwiązać zagadkę dręczących ich snów. Szybko okaże się, że związane są one z losami Imaginarium i chłopcy, czy raczej mężczyźni, muszą udać się na Archipelag Snów by tam odnaleźć znikające dzieci i smocze okręty. John, Jack i Charles ponownie spotkają na swej drodze postaci, które autor "Kronik Imaginarium Geographica" zaczerpnął z przeróżnych źródeł i tradycji: różnego rodzaju zachodnich mitologii (germańskich, słowiańskich, greckich a nawet południowoamerykańskich), historii, tradycji biblijnej, antycznej, z popularnych utworów klasyki światowej literatury i tak dalej.

 

Mamy tu cały kulturowy kalejdoskop postaci, miejsc, motywów, artefaktów. Wszystko silnie intertekstualne, dostarczające czytelnikowi wiele radości płynącej z rozpoznawalnych przez niego elementów układanki. Bo na tym to właśnie polega - autor zamieszcza jakąś aluzję, mniej lub bardziej bezpośrednią - a czytelnik odczuwa swego rodzaju narcystyczną przyjemność z tego, że podołał intelektualnemu wyzwaniu i wyłapał ową aluzję. A ponieważ "Kroniki Imaginarium Geographica" są zręcznie poprowadzonym katalogiem takich nawiązań, to okazji do radości jest co niemiara. Z czasem jednak pośród gęstwiny intertekstu zaczyna wyłaniać się pewien sens. Nad-sens, bo nie ma on wiele wspólnego z logiką fabuły. Chodzi mianowicie o to, że wszystkie te cząstki tworzą spójną całość, pasują do siebie. Nie chodzi tu o pracę Owena, który oczywiście zrobił świetną rzecz łącząc to wszystko, ale dokonał tego tylko dlatego, że już wcześniej taka możliwość istniała.

 

Przechodzimy tu od konkretnych realizacji, tzn. konkretnych motywów, osób, przedmiotów na wyższy poziom, który Jung nazywał archetypowym. Fragmenty różnych kultur, różnych czasów, pasują do siebie, nakładają się na siebie i to pokazuje, że w istocie chodzi o to samo, tyle że wypowiada się owo "to samo" różnymi językami, ubiera w różne symbole. Ale konstrukcja pozostaje wspólna, mitogen realizuje się jedynie w różnych mitach i ich wariantach.

 

"Powrót czerwonego smoka" to propozycja raczej dla młodszych czytelników. Jest to jej zaletą, ponieważ przekazuje ona bardzo ważne i istotne kwestie kulturowe, jednak robi to w sposób praktyczny oraz ciekawy, spełniając tym samym oczekiwania dzisiejszej dydaktyki.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Kaena plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-07, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2014 r.,Fantastyka,Posiadam,Ulubione,

 


ACH, GDZIE TE SMOKI?


 


Po dziewięciu latach Jack, John i Chrles ponownie się spotykają, a to za sprawą tajemniczych snów, które nawiedzają każdego z nich. Zaraz potem, na skrzydłach zrobionych przez Dedala, przybywa do nich dziewczynka z pewną wiadomością. Oznajmia im, że poszukuje Opiekuna Imaginarium Geographica. Nie chodzi jej jednak o Johna, lecz o Jamiego – poprzedniego Principia Imaginarium, który nie chciał brać na siebie tak wielkiej odpowiedzialności i zrezygnował z powierzonej mu funkcji.


Początek drugiego „Powrotu Czerwonego Smoka” jest dość nużący. Bardzo wiele czasu bohaterowie wspominają przygody, jakie ich spotkały dziewięć lat temu podczas pobytu na Archipelagu Snów. Jeżeli więc sięgnęłoby się po ten tom długo po przeczytania „Tu żyją smoki”, to jak najbardziej tego rodzaju powtórki miałyby rację bytu. Ja natomiast, czytając jeden tom po drugim, miałam wrażenie, że cały ten wstęp jest kompletnie niepotrzebny i tylko wstrzymuje akcję w książce.


Kiedy się już przebrnie przez początkowe barykady wspomnień, to ma się możliwość podróżowania po Archipelagu Snów wraz z bohaterami, których prawdziwe oblicza zostały odkryte w pierwszym tomie. Wówczas też pojawia się wiele nawiązań, można by rzec – ciągów dalszych wydarzeń z tomu pierwszego. Wszystko nabiera sensu, akcja nabiera tempa, a czytelnik zostaje wciągnięty w wir wydarzeń i nie może oderwać się od lektury.


Po raz kolejny mamy okazję zetknąć się z mieszaniną wielu historii i opowieści napisanych na przestrzeni lat przez mistrzów gatunku. Do rzeszy postaci skupionych w pierwszym tomie dołącza między innymi Piotruś Pan. Pojawiają się też nowe miejsca, jak np. Biblioteka Aleksandryjska, czy Hades.


Czas kompletnie tutaj wariuje. Momentami staje się to wręcz przytłaczające. Morgana rozplątują stary Gobelin, gdyż twierdzą, że ktoś zmienił reguły Czasu i wydarzyło się coś, czego nie było na Gobelinie. Trzej przyjaciele starają się odgadnąć, czego dotyczyła Krucjata, mająca miejsce 700 lat temu. A to wszystko dlatego, że tamte wydarzenia mają jakiś związek z tajemniczymi zniknięciami Smoczych Statków i dzieci.


Im bardziej podąża się w głąb „Kronik Imaginarium Geographica” , tym większe odczuwa się wrażenie, że Archipelag Snów to swoista metafora wszystkich opowieści z gatunku fantastyki, jakie kiedykolwiek zostały napisane. W tym przekonaniu utwierdzają także prawdziwe oblicza Opiekunów atlasu. Poprzez to cykl Jamesa A. Owena zyskuje nowy wymiar. Czytając pierwszy tom, nie możemy być tego świadomi, bo autor oświeca czytelnika i otwiera mu oczy dopiero na końcu książki. Mając już jednak tę świadomość, lektura „Powrotu Czerwonego Smoka” przedstawia się w zupełnie innym świetle. Inaczej podchodzimy wówczas do pewnych faktów, a częste motywy zaczerpnięte z tekstów innych autorów, przestają być irytujące. Raczej dostarczają nowych wrażeń. Pozwalają na wielowymiarową podróż po alternatywnej rzeczywistości, o której pisywali już na przestrzeni wieków różni twórcy.


„Powrót Czerwonego Smoka” napisany jest prostym językiem. Fabuła jest spójna i logiczna. Jednak żeby w pełni zrozumieć tę powieść, trzeba posiadać choć niewielką wiedzę na temat mitologii greckiej, nordyckiej, wielu legend i wcześniej napisanych utworów z gatunku fantasy, jak chociażby „Boska Komedia” Dantego. Należałoby również orientować się w nazwiskach pisarzy i postaci historycznych. Co prawda zdarzają się w tej powieści przypisy, jednak będą one kroplą w morzu dla osoby, która nie miała do tej pory styczności z postaciami takimi jak np. Geoffrey Chaucer, Arthur Conan Doyle, Edgar Rice Burroughs, czy Harry Houdini.


Niewątpliwie James A. Owen w piękny i przejrzysty sposób połączył różne światy i dawne wydarzenia, o których kiedyś opowiadano legendy i spisywano historie. Na tym tle autor stworzył Archipelag Snów. Gorąco polecam podróż po tym niesamowitym świecie i gwarantuję wręcz nieziemską zabawę.

kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-04-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Bardzo fajna książka dla młodzieży
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów