Recenzja książki: Krótkie bajeczki dla chorej córeczki

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Bajka jest utworem literackim zawierającym życiowe pouczenie. Ponieważ jej bohaterami są nie tylko ludzie, ale również zwierzęta, przedmioty i zjawiska, dlatego ten rodzaj literatury cieszy się powodzeniem szczególnie wśród dzieci. Książeczka „Krótkie bajeczki dla chorej córeczki” składa się z dziewiętnastu bajek, poprzez które Joanna Monika Litwin przekazuje młodym czytelnikom niezmienną i niezniszczalną prawdę o wielkości dobroci i miłości.

Za sprawą autorki czytające lub słuchające dziecko przenosi się do tajemniczej krainy zwierząt. Ma okazję poznać małych i dużych przedstawicieli świata znanego z obserwacji. Uczy się delikatności od biedronki, posłuszeństwa od niesfornego niedźwiadka, roztropności od słoniątka, mądrości od żuczka, a od sympatycznych małpek Fiki i Miki - umiejętności pokojowego rozwiązywania konfliktów.

Joanna Monika Litwin, świadoma piękna otaczającego świata, pragnie, by młody czytelnik nie był pozbawiony pięknych wrażeń. Kolejna porcja bajek zawiera więc przesłanie, mające trafić do najbardziej głębokich pokładów dziecięcej duszy. Młody orzeł, tęskniący za miłością wróbelek, bezdomny pies, myszka-podróżniczka, a także dwie tajemnicze sroczki – wszyscy ci bohaterowie otwierają dziecku oczy i serce na to, co jest udziałem każdego z nas, a na co najczęściej nie zwracamy uwagi.

Jest jeszcze trzecia grupa bajek: te z kolei podkreślają cechy, jakimi powinniśmy kierować się wszyscy. Tak więc w codziennym życiu wskazane są rozwaga i odwaga, uporządkowane działanie, optymizm, koleżeńskość i otwartość na potrzeby innych, a także zadowolenie z tego, co posiadamy.

Wszystkie bajki cechuje złożona budowa: początek stanowi opis sytuacji konfliktowej, której następstwem jest podana treść, w zakończeniu zaś zawarty jest morał, mający zastosowanie w znanych dziecku sytuacjach życiowych. W książeczce umieszczono proste, czarno-białe ilustracje, ukazujące treść bajki. Dzięki nim młodemu czytelnikowi łatwiej jest utożsamić się z bohaterami, prezentującymi pozytywne postawy życiowe. Zachęcająca do sięgnięcia po książkę jest również kolorowa okładka (stanowiąca dodatkowe przesłanie), na której w doskonałej symbiozie występują łagodna owieczka, zwinna małpka, sympatyczny krokodyl, a także kot i mysz, które – jak wiadomo – zwykle nie znajdują „wspólnego języka”.

Napisana prostym, przystępnym i ciekawym językiem książeczka dla wszystkich dzieci, z pewnością wzbudzi ich zainteresowanie. Uważna lektura zaowocuje utrwaleniem pozytywnych postaw, których nie powinno zabraknąć w życiu żadnego człowieka.

Kup książkę Krótkie bajeczki dla chorej córeczki

Zobacz opinie o książce Krótkie bajeczki dla chorej córeczki