Recenzja redakcji granice.pl

Wydawnictwo: Editio
Data wydania: 2015-11-26
Kategoria: Literatura faktu
Dodał/a recenzję: Katarzyna Kurowska

Krym od dawna miał w sobie coś romantycznego - stał się przecież miejscem podróży romantycznych poetów, czego owocem są na przykład mickiewiczowskie Sonety krymskie. Maciej Jastrzębski przywołuje także poemat Aleksandra Puszkina Fontanna Bakczysaraju. Współczesny Krym nadal jest miejscem, gdzie rodzą się miłosne uczucia, jednak przez złożoną sytuację polityczną w ostatnich latach częściej dzieli ludzi - nienawiścią. Przykładem jest para ludzi, których pewnego razu spotkał Maciej Jastrzębski. To o Fiodorze, pochodzącym z Moskwy i Mariannie z Krymu opowiada ta książka. O ich uczuciach, lękach, różnicach w poglądach i zmaganiach z przeciwnościami losu.

Krym. Miłość i nienawiść zapowiada się jako ciekawy reportaż o tym, co obecnie dzieje się na Krymie. Potrzebne są takie książki, aby móc poznać sytuację z perspektywy nie mediów, ale ludzi, którzy tam żyją. Dzięki niezwykłym umiejętnościom pisarskim Macieja Jastrzębskiego dostajemy opowieść oscylującą pomiędzy reportażem a powieścią. Z jednej strony mamy historię, która wydarzyła się naprawdę, choć sama w sobie jest niewiarygodna. Z drugiej strony - autor potrafił przełożyć ją na język literacki i sprawić, że książkę czyta się jak dobrą powieść. Głównie dlatego, że usłyszaną historię poszatkował tak, aby pokazać ją z perspektywy kilku bohaterów oraz odpowiednio budować napięcie. Opowieść dwojga postaci przeplata się z innymi historiami ludzi, które Maciej Jastrzębski jako dziennikarz radiowy wcześniej usłyszał bądź zaobserwował podczas pracy. Do tego dochodzą opisy własnych doświadczeń reportera oraz wątki historyczne, ponieważ do zrozumienia współczesności potrzebna jest znajomość przeszłości. Taka kompozycja książki pozwala czytelnikowi mieć wgląd w różne strony politycznego konfliktu i poznać zarówno oficjalne motywacje władzy rosyjskiej, medialne doniesienia o ucieczce prezydenta Ukrainy, jak i tę najbardziej prywatną sferę, do której również wdarła się polityka, choć nie powinno się tak stać.

Sama historia o miłości Fiodora i Marianny, mimo poznanego już na wstępie lektury jej happy endu, nie jest prosta. Bo też taka nie mogła być, skoro bohaterowie pochodzą z wrogich sobie krajów. Kiedy Fiodor nie dostrzegał, że jego rosyjski kraj robi coś złego, a Marianna zmuszona była opuścić swoje rodzinne tereny, bo nie chciała przyjąć rosyjskiego obywatelstwa. Mamy w tej opowieści romans, dramat i thriller. Każde przekraczanie granicy było dużym ryzykiem, a powrót do domu wiązał się z aresztowaniem i przesłuchaniem. Z kolei mieszkanie z dala od rodziny budziło lęk o życie najbliższych. Każda podróż, nawet do sąsiedniego miasta, mogła zakończyć się porwaniem, czego zresztą w wyniku pomyłki Marianna również doświadczyła.

Książka Macieja Jastrzębskiego jest silnie nacechowaną emocjami i dobrze napisaną literaturą faktu, przybliżającą czytelnikowi problematykę konfliktu rosyjsko-ukraińskiego konfliktu z perspektywy zwykłych cywilów, których plany na przyszłość zostały zburzone przez polityczne decyzje.

Zakladka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Co do tej książki mam mieszane uczucia. Jednocześnie podobała mi się historia w niej przedstawiona, ale samo czytanie było trochę kłopotliwe. Co prawda moich Negatywnych odczuć jest mniej niż tych pozytywnych, jednak pozostają one w pamięci o tej książce. Cóż w moim odczuci nie jest idealna, ale z pewnością warta uwagi.
Z pewnością nie stwierdzę, że pomysł na fabułę był oryginalny. I wcale nie dlatego że czytałam wiele podobnych dzieł! Po prostu uważam, że w przypadku literatury faktu, takie określenia są niestosowne. Nigdy za wiele punktów widzenia na dane wydarzenie! W dodatku, jeśli jest ono tak sporne, jak wydarzenia na Krymie. Historia jak już pisałam, jest ciekawa. Miłość w niepewnych czasach na tle rozlewu krwi, zawsze ciekawiła czytelników. Mnie również zainteresowała, mimo. Iż nie przepadam za książkami typowo związanymi z historią czy wydarzeniami politycznymi. Dlatego właśnie ta część książki mi się nie podobała. Oczywiście autor doskonale wyjaśnił te kwestie i dzięki temu zrozumiałam pewne rzeczy, jednak przedstawione były według mnie w dość nudny sposób. Pomimo tego, z chęcią czytałam dalej i zagłębiam się w historię Fiodora i Marianny.
Podsumowując, jeśli jesteś osobą nieprzepadającą za takową tematyką, treść spodoba Ci się mniej, a jeśli lubisz historię, z pewnością zachwycisz się bohaterami, jak i samą fabułą.
tusiailena plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-28, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Krym- to półwysep, skrawek Ukrainy który siłą został przyłączony do Rosji. To jedno słowo : KRYM a tak wiele emocji, niezwykle dramatyczna współczesna historia, która dzieje się na naszych oczach.
I o tym skrawku ziemi, i o tej historii pisze właśnie Maciej Jastrzębski w swojej najnowszej książce „Krym. Miłość i nienawiść”.

Pan Maciej jest dziennikarzem Polskiego Radia i korespondentem tej stacji w Rosji. Książka jest kolejną pozycją reportersko-fabularną. Autor pisał już wcześniej książki o Rosji jak i o Gruzji. Tym razem jego powieść opowiada o Krymie...

Całość na:

gosia45 Linia koment