Recenzja książki: Kryzys wieku średniego. Nasza życiowa szansa

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Często się zdarza, że po upływie czterdziestego roku życia człowiek zaczyna odczuwać nieuzasadnioną złość, przygnębienie, rozżalenie, osaczenie i samotność. Emocje te, przybierając na sile, mogą doprowadzić do kryzysu małżeńskiego i pogorszenia stosunków międzyludzkich, a także do pogłębienia lęków związanych z procesem starzenia się. Świadomość nieubłaganie upływającego czasu oraz nieuchronności tego, co i tak musi nastąpić, sprawia, że człowiek zaczyna wątpić w dotychczasowe wybory i rozpaczać nad niepewną przyszłością. Książka Kryzys wieku średniego jest poradnikiem wspierającym tych, którzy zasilili grono dotkniętych wymienionymi symptomami.

Doświadczony kaznodzieja i rekolekcjonista Andre Daigneault pomaga wszystkim zainteresowanym przejść przez próbę czasu. Niezawodny ratunek dostrzega on w łasce zawierzenia, prowadzącego do pojednania z samym sobą, zaakceptowania własnych sił, moralnych słabości, zalet i wad, a także ofiarowania Panu Bogu niepokojów, smutków, żalu oraz niezadowolenia, by w końcu całkowicie Mu zaufać i ofiarować siebie całego. Wszystko to możliwe jest do osiągnięcia, gdy serce wypełni niezmienny Boży pokój.

W siedmiu rozdziałach autor zawarł skuteczny „program odnowy”, który został wypracowany w oparciu o dwa – przytoczone w całości – wydarzenia biblijne: wskrzeszenie Łazarza (por. J 11, 1-44) oraz epizod z uczniami wędrującymi do Emaus (por. Łk 24, 13-35). Dokładna analiza obu fragmentów pozwala utożsamić się z każdym z wymienionych nowotestamentalnych bohaterów. Z poszczególnymi etapami składającymi się na całość przytoczonych fragmentów Andre Daigneault związał kolejne problemy wieku średniego. Do przejawów zwykłej, szarej codzienności dołączył pierwiastki duchowe, co stanowi niezaprzeczalne ułatwienie na drodze wiodącej do osiągnięcia upragnionej zmiany.

Książka Kryzys wieku średniego przeznaczona jest dla tych, którzy znaleźli się w omawianym okresie życia (lub tak się czują). Każdy rozdział został zaopatrzony w stosowny fragment Pisma Świętego, myśl teologiczną lub życiową refleksję. Tekst wzbogacono o egzystencjalne pytania, pomagające w zmaganiu się z rozważanym problemem. Pomocą służą również zacytowane rozważania teologów, przemyślenia psychologów oraz wypowiedzi innych autorów. W zakończeniu znalazł się wiersz Przyzwyczajam się i Piękna opowieść pluszowego konika. Wszystko to sprawia, że publikacja Wydawnictwa Święty Wojciech warta jest polecenia. Dzięki niej czytelnik – by jak najszybciej pożegnać się z kryzysem wieku średniego – przestanie szukać nagannych „wyjść awaryjnych”, sięgając w zamian po skuteczny środek, jakim jest pojednanie z samym sobą i zaufanie Panu Bogu.

Kup książkę Kryzys wieku średniego. Nasza życiowa szansa

Zobacz opinie o książce Kryzys wieku średniego. Nasza życiowa szansa
Długa droga do pogody ducha, aby odnaleźć w sobie serce dziecka
André Daigneault0
Okładka ksiązki - Długa droga do pogody ducha, aby odnaleźć w sobie serce dziecka

Książka napisana jest w tym samym duchu, co jego bestseller: Od serca z kamienia do serca z ciała. Autor, kierownik duchowy i terapeuta ludzkiego serca...

Pory roku serca. O duchowej wędrówce do Źródła
André Daigneault0
Okładka ksiązki - Pory roku serca. O duchowej wędrówce do Źródła

„To, co jest najbardziej osobiste, jest też najbardziej uniwersalne” - ta myśl przekonała autora, by podzielić się z innymi prywatnymi przemyśleniami...