Recenzja książki: Książka o aniołach. O cudownych siłach, które nas chronią i prowadzą

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Aniołowie to byty duchowe stworzone przez Pana Boga, które na różne sposoby wspierają Jego działania. Będąc istotami nadrzędnymi w stosunku do człowieka, opiekują się nami, chronią nas i prowadzą. Ponieważ w nowoczesnym świecie nie ma dla nich miejsca, Josef Dirnbeck stara się stanąć ponad owym uproszczonym spojrzeniem i wprowadza czytelnika w tajemniczy świat aniołów, opisując ich stałą i nieprzerwaną obecność wśród nas.

Punktem wyjścia do teologicznych rozważań stały się głębokie przemyślenia uzasadniające istnienie „dobrych mocy”, nieustannie proszonych przez wielu chrześcijan o wstawiennictwo. Autor zwraca uwagę na ich ponadziemskie umiejętności oraz podkreśla znaczenie posłannictwa. Szukając wyjaśnień w Piśmie Świętym, popiera swoje rozważania wieloma fragmentami biblijnymi, zaczerpniętymi z ksiąg Starego i Nowego Testamentu (cytaty poparte są siglami). Przytacza również wypowiedzi Ojców Kościoła, teologów i filozofów, a także wspomnienia ludzi, którzy „na własnej skórze” doświadczyli obecności i działania aniołów. Ukazuje stanowisko przedstawicieli kultury i sztuki, cytuje fragmenty wierszy i pieśni. Analizuje maryjny tytuł Królowej Aniołów, wskazuje na dziewiętnastowieczną popularność Arcybractwa Matki Bożej Anielskiej, a także przytacza obszerne teksty modlitw. Wspomina również o pismach Marksa i Engelsa, w których można znaleźć pytanie o liczbę aniołów mieszczących się na główce od szpilki. Jak widać – w swoich poszukiwaniach autor sięgnął do różnorodnych źródeł, by „o dobrych mocach, które nas chronią i prowadzą”, opowiedzieć czytelnikowi w sposób jak najbardziej wyczerpujący.

Opublikowana nakładem Wydawnictwa Święty Wojciech „Książka o Aniołach” napisana jest językiem średnio przystępnym, nieco chaotycznym i monotonnym, co momentami utrudnia jej odbiór, zmniejszając tym samym liczbę czytelników. Każdy rozdział poprzedzony jest krótkim tekstem, adekwatnym do omawianych treści. Szczegółowe oraz obszerne przypisy nadają lekturze głębszego znaczenia, jednak pomimo widocznego ogromu pracy włożonej przez autora, czytelnik musi poświęcić wiele zainteresowania, uwagi i cierpliwości, by dotrzeć do końca.

Rozważania Josefa Dirnbecka są wyzwaniem zwłaszcza dla ludzi wierzących, zwracających się w swojej codziennej modlitwie do Anioła Stróża. Warto samemu sobie odpowiedzieć na pytanie: czy wierzę, że aniołowie są wśród nas i podążają z nami, by nas ochraniać i prowadzić? Czy wierzę, że są naszymi towarzyszami w najtrudniejszych chwilach życia, kiedy tak bardzo jest potrzebna nadzieja? „Książka o Aniołach” otwiera nasze serca i umysły na niewidzialną perspektywę. I w ten sposób doskonale spełnia swe zadanie.

Kup książkę Książka o aniołach. O cudownych siłach, które nas chronią i prowadzą

Zobacz opinie o książce Książka o aniołach. O cudownych siłach, które nas chronią i prowadzą