Recenzja książki: Księga rzeczy utraconych

Recenzuje: mrowka

Baśń dla dorosłych – tak najłatwiej obrazowo określić najnowszą książkę Johna Connolly’ego – książkę niepodobną do innych powieści tego autora, książkę mroczną, a jednocześnie zachwycającą. Przez niektórych uznawaną za intertekstualne fantasy, przez innych – za piękną grę wyobraźni. Pewne jest jedno: „Księga rzeczy utraconych” nikogo nie pozostawi obojętnym na uroki i tragedie tajemniczej krainy.

 

Dwunastoletni David nie może pogodzić się ze śmiercią matki. Jest mu jeszcze trudniej, kiedy ojciec zakochuje się w Rose i na świat przychodzi przyrodni brat chłopca, Georgie. David nie potrafi zaakceptować nowej żony ojca, nie umie odnaleźć się w nowym domu, w domu Rose. W dodatku David zaczyna słyszeć głosy książek, a w snach pojawia mu się przerażająca postać Garbusa. Trwa druga wojna światowa. Pewnej nocy Davidowi wydaje się, że z ogrodu dobiega go głos nieżyjącej matki; kobieta ma wzywać go do zapuszczonej części ogrodu. Chłopiec wychodzi z domu i staje się świadkiem wojennej tragedii: obok budynku spada płonący niemiecki samolot. W ostatniej chwili David przekracza magiczną granicę, przedostając się do groźnego baśniowego lasu.

 

Tak zaczyna się niebezpieczna przygoda. Zwęgloną czaszką pilota i rozpłatanymi zwłokami wilka powitał dziecko niegościnny las. Napotkany na drodze Leśniczy też nie napawa otuchą – dzierży zakrwawioną siekierę i chociaż postanawia pomóc Davidowi, nie wiadomo, czy można mu zaufać. Baśniowy las zamieszkują baśniowe istoty: kto przeżyje w starciu z wilkami i wilkonami? Czerwony Kapturek zrodziła te ostatnie ze związku z wilkiem: teraz wilkoni, w których połączyła się ludzka chęć zdobycia władzy i instynkt dzikich zwierząt, pragną zapanować nad lasem. Są bezwzględni – a połączenie morderczych skłonności człowieka i dzika natura sprawia, że to jedne z najstraszliwszych leśnych stworzeń. Chatka z piernika jest trująca, porywcze krasnoludki z kompleksem wzrostu popierają komunizm, Śnieżka ma ogromną nadwagę. Łowczyni zabawia się łączeniem głów dzieci z ciałami zwierząt i polowaniem na tak stworzone istoty. Pod ziemią mieszka Bestia, zrodzona z wyobraźni i koszmarów. Kwiaty, które wyrosły na krwi ludzkiej, mają twarze zaginionych dzieci. Las przypomina koszmarną scenerię: ciągle ktoś kogoś zabija, zapach krwi miesza się w powietrzu z okrzykami ranionych i zabijanych, bezustanne zagrożenie sprawia, że nawet na chwilę nie można stracić czujności. Stwory zamieszkujące las są przerażające i złe. Większość wydarzeń nie kończy się happy endem, a jatką. David jednak nie poddaje się, idzie, szukając księgi rzeczy utraconych – księgi, dzięki której miałby szansę przywrócić do życia matkę.

 

„Wchodzisz do świata, którego nie rozumiesz, idąc za głosem osoby, która nie żyje” – zarzuca bohaterowi jedna z postaci. Ale jest „Księga rzeczy utraconych” zbudowana jak klasyczna powieść drogi. Rozwiązanie historii nie należy do przewidywalnych – z czasem pojawiają się coraz to inne aspekty sprawy, wychodzą na jaw nowe okoliczności. Zamienia się powieść w historię kryminalno-thrillerową, z niebanalnym zakończeniem. „Większość ludzi tu wraca (…). Na koniec” – dowiaduje się w pewnym momencie David. Ale czy jemu uda się z tego świata wydostać? Jeśli nawet kogoś zrażą drastyczne często opisy walk z wyimaginowanymi potworami i krwawe potyczki – zakończenie książki wynagrodzi wszystko.

 

„Księga rzeczy utraconych” wciąga i nie daje o sobie zapomnieć. To baśń dla dorosłych: większość wydarzeń rozgrywa się w świecie wyobraźni, jedynie poziom brutalności i natężenia strachu wskazuje na właściwych adresatów tej pozycji. Książka operuje sytuacjami grozy, strachem odbiorców i… pięknymi metaforami. Połączenie piękna i zła przynosi zachwycający efekt. Connolly posługuje się czytelnymi i znanymi wszystkim odwołaniami, w jego powieści odżywają postacie, które wszyscy pamiętają z dziecięcych lat. Włączenie do historii znanych motywów pozwala uwiarygodnić świat wyobraźni. Oniryczne przygody Davida wprowadzają czytelników w baśniową, intrygującą krainę, z której wyjść wcale nie jest łatwo. Odwieczna walka dobra ze złem dla dorosłych? To właśnie „Księga rzeczy utraconych”.

Kup książkę Księga rzeczy utraconych

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Księga rzeczy utraconych
Książka
Inne książki autora
Morderczy gatunek
Connolly John0
Okładka ksiązki - Morderczy gatunek

Nikt nie chce uwierzyć, że grace Peltier popełniła samobójstwo: ani Curtis, jej ojciec, ani też były senator Jack Mercier, ani prywatny detektyw Charlie...

Czarny anioł
Connolly John0
Okładka ksiązki - Czarny anioł

Charlie Parker powraca. Jego koszmary także...... Spokój w rodzinie Parkera był ciszą przed kolejną burzą.... Takie połączenie thrillera i opowieści...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

W każdym bowiem dorosłym mieszka dziecko, którym kiedyś był, a w każdym dziecku dorosły, którym kiedyś będzie.


Więcej

„W każdym bowiem dorosłym mieszka dziecko, którym kiedyś był, a w każdym dziecku dorosły, którym kiedyś będzie”


Więcej
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Niegasnący żar
Hannah Fielding
Niegasnący żar
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy