Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Księga Sandry

Tamora Pierce

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Initium
Data wydania: 2011-03-23
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-62577-06-4
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Sekrety magii


Tysiąc lat temu z gwiazd spadł kamień i roztrzaskał się, pozostawiając po sobie krater, w którym zbudowano Wietrzny Krąg. Kamienie są pozostałością po nim, a ich magiczna moc może być wykorzystywana do wielu celów. Głazy umożliwiły budowniczym Wietrznego Kręgu zakotwiczenie tu skomplikowanych zaklęć ochronnych, dzięki czemu nie zakłóciły one prowadzonych później magicznych prac. To właśnie tu, we wspólnocie Wietrznego Kręgu, znalazło schronienie czworo dzieci, bohaterów niezwykle interesującej powieści fantasy autorstwa Tamory Pierce. „Księga Sandry” otwiera czterotomowy cykl „Krąg Magii” i czyni to w wielkim stylu, przyciągając do lektury nie tylko nastoletnich miłośników przygody, ale i trochę starszych adeptów magii.

 

Sandra, Briar, Daja i Tris – pozornie nic ich nie łączy, pochodzą z różnych środowisk, różny jest ich status materialny, a nawet - temperament. Łączy ich tylko jedno – drzemiące głęboko w środku zdolności, które pod czujnym okiem nauczycieli mali bohaterowie będą mogli doskonalić, ucząc się przy okazji prostych, codziennych prac i… życia. Sandra, której poświęcona jest pierwsza część cyklu, to właściwie lady Sandrilene fa Toren – wysoko urodzona dziewczyna, obdarzona darem wplatania światła w jedwabne nici. Tris, czyli Trisana Chandler, została oddana przez rodziców pod opiekę Najwyższej Służebnej z Kamiennego Kręgu. Jednak jej umiejętności – tajemnicza więź z pogodą – przerażają opiekunów dlatego też chętnie pozbywają się oni dziewczynki, odsyłając ją z Mistrzem Niko do Wietrznego Kręgu, najlepszego centrum kształcenia i magii w basenie Morza Kamienistego. Tu dziewczyna ma szansę nauczyć się panować nad żywiołami, nazywać gwiazdy i opisywać różne rodzaje chmur, a także dowiedzieć się, jak czerpać siłę z prądów morza i powietrza. Daja ma z kolei niezwykle wyczucie do metali, natomiast złodziejaszek Plotka, który przybywając do szkoły przybrał imię Briar Moss, ma niesamowity wpływ na roślinność. Pod opieką magów dzieci uczą się przełamywać swoje ograniczenia, ale też troszczyć się o siebie i ufać sobie wzajemnie. Los jednak stawia przed nimi kolejne wyzwania.

 

Wszystkie ośrodki widzenia i przesłuchiwania notują ogromną aktywność. Wróżby i znaki wskazują na niebezpieczeństwo. W stronę Wietrznego Kręgu nadciąga coś potężnego i bardzo złego… Tamory Pierce stworzyła fascynujący świat, wypełniony magią, ale warto zwrócić uwagę nie na tę paranormalną stronę powieści, a na jej ludzkie oblicze – kontakty i relacje pomiędzy bohaterami.

 

„Księga Sandry” to także wspaniała przygoda i pełne tajemnic związki ludzi z otoczeniem i żywiołami. Prosty język autorki sprawia, że książka jest niezwykle łatwa w odbiorze nawet przez dzieci, można ją dosłownie „połknąć”  w ciągu jednego popołudnia. Warto wspomnieć, że cykl „Krąg Magii” został wielokrotnie nagrodzony, a lektura „Księgi Sandry” przekonuje, że były to zasłużone laury. Z niecierpliwością zatem czekam na kolejny tom i sekrety następnego bohatera cyklu. Kto wie, może poznam zaklęcie na przywołanie słońca bądź wyhodowanie monstrualnego storczyka?

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Simi_48 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,Mam,Wyzwanie Initium - fantastyka,
,,Skoro o tym wiesz, to możesz z tym walczyć."
,,Księga Sandry'' jest jedną z tych spokojnych, łagodnych i lekkich książek. Akcja nie biegnie prędko naprzód, raczej ze spokojem opowiada nam o dalszych losach bohaterów. Autorka wykreowała wspaniałe, barwne postacie i świat, który zachwyca. Książka ta niesie nadzieję, pokazuje, że jesteśmy silniejsi niż nam się wydaje. To na pewno nie ostatnia opowieść tej autorki, którą przeczytałam. Polecam!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
glaadys Linia koment
Przeczytane:2013-08-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
silverraven Linia koment
Przeczytane:2012-03-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów