Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Księga stylu Coco Chanel. Jak stać się elegancką kobietą z klasą

Karen Karbo

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2014-07-03
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788308053805
Liczba stron: 252
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Poproszeni o wskazanie ikony stylu i niezaprzeczalnej patronki elegancji w jedenastu na dziesięć możliwych przypadków wymienimy Coco Chanel. Chociaż minęło wiele lat od momentu, gdy powstał pierwszy kapelusz, pierwsza sukienka i pierwsza garsonka z niedającym się z niczym pomylić logiem w kształcie dwóch nachodzących na siebie liter „c”, stroje oferowane przez dom mody Chanel nadal są niepowtarzalne i ponadczasowe. Ubrania z metką Chanel nie straciły niczego w wyniku upływu czasu, niewiele też zmieniły się od czasu, gdy dyrektorem artystycznym Domu Mody Chanel został Karl Lagerfeld. Czy jednak aby być kobietą elegancką i prezentować nienaganny styl wystarczy zaopatrzyć się w warte tysiące dolarów kreacje od Chanel? Czy od kobiety z klasną należy wymagać czegoś więcej niż idealnie skrojonej garsonki? Karen Karbo, autorka Księgi stylu Coco Chanel, z łatwością udziela odpowiedzi na te pytania. A wnioski, jakie czytelnik odnajdzie w książce, niejednokrotnie go zaskoczą.

Biografii, fabularyzowanych życiorysów i książek beletrystycznych poświęconych Gabrielle Coco Chanel powstało – i wciąż drukowanych jest – wiele. Karen Karbo, posiłkując się literaturą poświęconą tej niezwykłej krawcowej – jak Chanel sama o sobie mówiła – stworzyła książkę, będącą poradnikiem stylu, elegancji i dobrego smaku.


Z wewnętrznym poczuciem estetyki i umiejętnością zestawiania ze sobą nieoczywistych elementów stroju, wzorów, deseni, materiałów i dodatków trzeba się urodzić. Z natury praktyczna Chanel, obdarzona tym właśnie talentem, uznałaby za świętokradztwo zmarnowanie takich umiejętności. Coco niesamowicie wyprzedziła swoją epokę. W czasie, gdy kobiety szczelnie zamykały się w koszmarne gorsety, a na głowy zakładały kapelusze przypominające tace z egzotycznymi owocami, Chanel postanowiła podarować im wygodę. W pierwszych latach dwudziestego wieku światło dzienne zobaczyły lekkie, słomkowe kapelusze z dodatkami w formie tasiemek lub piórek oraz pierwsze projekty wygodnych dżersejowych sukienek i praktycznych garsonek z pikowaną podszewką. To była rewolucja. Francuska, oczywiście. Chanel niczym burza pojawiła się na rynku francuskim i niemal całkowicie go opanowała. 

O samej Chanel dowiemy się z książki Karen Karbo naprawdę sporo. Nie jest to jednak długa (choć pewnie byłaby barwna), kolejna biografia, w której rok po roku poznajemy kolejne etapy życia i twórczości Coco. Karbo żongluje faktami, zasypuje czytelnika anegdotami, nie szczędzi legend i plotek, jakie z biegiem lat nawarstwiły się na perłowym posągu Chanel. Owszem, w swojej opowieści autorka stosuje pewną chronologię, jednak nie jest jej całkowicie wierna. W pierwszym momencie można odnieść wrażenie, że sposób prowadzenia narracji przypomina nieco Stephena Clarke’a. Z tą jednak różnicą, że Clarke’owi brakuje ogłady i subtelności, jego celem jest nieustanne wyśmiewanie i wytykanie błędów Francuzom przy pomocy niedwuznacznych dowcipów i wulgaryzmów. Karen Karbo nie szczędzi Chanel przytyków, nie boi się też nazwać jej „złośliwą jędzą”. Nie przekracza jednak granicy świętości – nie wchodzi do bazyliki Chanel w szortach i bluzce bez ramiączek.

Problemem, jaki w pierwszej kolejności i przede wszystkim porusza Karen Karbo, jest elegancja. Elegancja pojmowana nie jako założenie na siebie najdroższych kreacji od najmodniejszego w danym sezonie projektanta (Chanel, Diora, Gucciego), lecz elegancja prezentowana jako sposób życia, myślenia, podejmowania decyzji, manifestowania ich czy - wreszcie - wyrażania własnego zdania. Elegancja pochodzi z naszego wnętrza – tak jak od podszewki zaczynała się elegancja kreacji Chanel. Nie jest istotne, czy założymy na siebie małą czarną z metką „CC” (być może nawet przy ogromnych funduszach nie pozwoli nam na to sylwetka) czy prostą dżersejową podróbkę z sieciówki – jeśli jesteś odważną i pewną siebie osobą, masz dobry gust (nie łączysz wzorzystych fioletowych rajstop z kwiecistą spódnicą, a do sandałów nie zakładasz skarpet), możesz stać się kobietą z klasą.

W książce Karen Karbo znalazły się także subtelne i eteryczne ilustracje autorstwa Chelsey McLaren, przypominające projekty strojów z lat dwudziestych XX wieku. Ilustracje dodają opowieści smaczku, swoistej pikanterii w stylu Coco i zabierają czytelnika w podróż na rue Cambon, pracowni mademoiselle Chanel.

Księga stylu Coco Chanel to publikacja, w której znajdziemy wiele porad dotyczących tego, jak przekuć własne umiejętności i osobowość oraz wykorzystać charakter, by stać się kimś wyjątkowym. Osobą, którą już przy pierwszym spotkaniu i przy jakże ważnym pierwszym wrażeniu określi się jako „elegancką”. Jak nie od razu flakon z Chanel No. 5 wypuszczono na rynek, tak proces dojrzewania do elegancji będzie trochę trwał. Kiedy jednak się zakończy, na dobre zmieni nasze życie. Książka Karen Karbo to także inspirująca opowieść o kobiecie-legendzie, kobiecie-ikonie, kobiecie, która swoją niezachwianą pewnością siebie, asertywnością i bezkompromisowością podbiła serca innych kobiet, której aforyzmy utrwaliły się w światowej kulturze i która na zawsze zmieniła świat mody, udowadniając, że można być piękną w prostej sukience z białym kołnierzykiem. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
AdelaMi plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-02, Na półkach: Przeczytałem,

Karen Karbo


Księga stylu Coco Chanel


Jak stać się elegancką kobietą z klasą


 


Gabrielle Chanel nie była ani piękna, ani wyrafinowana. Miała niewyparzony język i nie wahała się żądać rzeczy, których nikt nie zamierzał jej dawać. A jak ją zapamiętano? Jako elegancką, uroczą i szykowną damę. Pochodziła z biednej rodziny, a dzieciństwo spędziła w sierocińcu. Ledwie potrafiła szyć i nie potrafiła zamknąć buzi wtedy, kiedy wypadało. A jednak jej legenda mówi o mistrzyni nożyczek, genialnej wizjonerce i wyniosłej paryskiej mademoiselle.


Mistrzyni autokreacji, kłamczucha, podrabiająca swoją historię blagierka i czarodziejka Coco Chanel miała dwie cechy, które sprawiły, że ta rewolucjonistka z Owernii zapisała się w historii. Była bezczelna i odważna. Cała reszta nie miała już znaczenia.


Historia mody mówi, że kiedy Coco spacerowała morskim nabrzeżem z jedynym mężczyzną swego życia (po tym jedynym było jeszcze kilku) zrobiło jej się zimno. Węglowy potentat Athur Boy Capel zaoferował swojej damie pulower. Zanim Coco zdecydowała się zdjąć kapelusz, zburzyć fryzurę i naciągnąć męski sweter rozcięła go wzdłuż i związawszy paskiem w szczupłej talii stworzyła cardigan. Nie wiemy skąd podczas spaceru wzięła nożyce, ale dzięki nim mamy dzisiaj zapinane na guziczki narzutki w stu tysiącach wersji. Szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie bez nich życia. I bez wielu innych pomysłów Chanel też nie. I nie mam na myśli idiotycznie małej torebki 2.55, czy plastikowej biżuterii przy czarnym żakiecie z lamówką, w której każda kobieta wygląda na swoją babcię. Myślę o umiejętności łapania okazji, gdy tylko się nadarzają, niezależności wobec świata i dominujących ludzi a także o pracy, którą kocha się do nieprzytomności, do końca życia.


Bo Coco była okrutna i nieprzewidywalna. Podobno nienawidziła niedziel, bo wtedy jej szwaczki zostawały w domu. Podobno flirtowała z nazistami. Podobno rozdawała francuskim żołnierzom buteleczki Chanel nr 5, aby chronili ją przed konsekwencjami romansu z faszystowskim oficerem. Podobno umarła zgorzkniała i nieszczęśliwa, bo w jej życiu zabrakło czegoś więcej niż tylko praca. Podobno, podobno...


Czy to dzięki jej tupetowi kobiety stały się niezależne, bo nie musiały korzystać z pomocy pokojówek odpinających im gorsety? Czy to dzięki Coco kobiety mogły zacząć samodzielnie myśleć, gdy zdjęła im z głów ważące po kilka kilogramów konstrukcje z piór, kwiatów i podtrzymujących to wszystko martwych włosów? Wreszcie, czy to dzięki niej krawcy na całym świecie zaczęli szyć dokładnie, a projektanci zrozumieli, że piękno i elegancja mają wspólny mianownik: wysoką jakość. Nawet jeżeli pierwsza kolekcja damy z Paryża powstała z najtańszego beżowego dżerseju, z którego dotychczas robiono jedynie bieliznę. Prawdziwą bezczelnością było kupienie go za grosze, uszycie serii eleganckich sukienek i sprzedanie ich za niebotyczne kwoty. A przy tym sprawienie, że kobiety zapragnęły tych sukienek bardziej niż świeżego powietrza.


I nieważne, że stroje Chanel pasują jedynie kobietom o wąskich biodrach, których biusty określa się na literę zaczynającą alfabet. Styl Coco pozwala nawet tym o pełnych kształtach zbliżyć się do ideału. A wszystko zamyka się w kilku prostych zasadach.


Niewiarygodnie prostych i przez to genialnych.


Karbo zebrała je w swojej „Księdze stylu...” i dała jasno do zrozumienia, że Chanel to nie żakiet na jedwabnej podszewce z Amazona za jedyne 3.500 $. To coś zupełnie przeciwnego. Przekonujące i jakże inne od serii poważnych opracowań życia małej Gabrielle. Nie można przeoczyć!


 


 


 

Betsy plusminus Linia koment
,,Księga stylu Coco Chanel" to krótka, acz treściwa opowieść o znanej ikonie w świecie mody. Karbo ukazuje sylwetkę tej kobiety ,,od kuchni", co daje nam obraz zwykłej kobiety z niezwykłym wyczuciem stylu. Mamy okazje doświadczyć tego, jak żyła Coco Chanel, jak pięła się w świecie projektantów i jak to się wszystko skończyło. Sposób przedstawienia tej historii pozostawia jednak trochę do życzenia, dlatego nie każdy będzie zachwycony tym tytułem. Bo chociaż zamysł i temat jest dobry, to wykonanie niestety dużo gorsze. Nie zniechęcajcie się jednak. Może Wam akurat przypadnie do gustu. Nigdy nie wiadomo...
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anoola Linia koment
Przeczytane:2014-09-04, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
PM Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mireu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
auriga Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
elfgirl Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Almiria Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Lena122 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
rena_cz Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
elyria Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dallea Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
madak Linia koment
Przeczytane:2014-06-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 roku,Poradniki,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów