Recenzja redakcji granice.pl

Data wydania: 2015-10-01
ISBN: 9788374206341
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Pies, twój czworonożny przyjaciel

Pomysł na serię książeczek o małych „księżniczkach” polega na stworzeniu ciekawej opowieści z  „drugim dnem” o dziecku i jego pupilu, domowym zwierzątku. Pragnąc zwrócić uwagę na ważne sprawy, można bowiem szukać pewnych analogii właśnie w zachowaniu, sposobie bycia, nawykach i cechach charakterystycznych dla danego zwierzaczka. Jest to metoda obrazowa, poglądowa, dobrze zrozumiała zwłaszcza przez te dzieci, które już mają w domu jakieś zwierzątko.

Bohaterami książeczki Księżniczka Amelka i jej pies są mała dziewczynka oraz piesek. Tematem przewodnim jest jednak nie tylko życie codzienne pieska, jego potrzeby i radości, ale również powinności właściciela czworonoga. Wszystko to ma uświadamiać dziecku, jak ważna jest odpowiedzialność za kogoś, na czym polega wierność i prawdziwa przyjaźń. Historyjka nie jest skomplikowana ale ma w sobie coś dramatycznego. Wydaje się dostosowana do wieku małego czytelnika. Jest napisana prostym językiem, zrozumiała, nasycona emocjami. Historia ma tu spory dynamizm, dobrze stopniowane napięcie. Rysunki i tekst nieźle się wzajemnie uzupełniają, wciągając w ciekawie opowiedzianą historię.

Rozterki i zachowania Amelki powinny być zrozumiałe dla każdego dziecka. Tak jak wnioski z dramatycznych wydarzeń, w których mała bohaterka bierze udział. Śledząc przygody dziewczynki, można nauczyć się, że domowe zwierzątko nie jest zabawką. Że czuje, przeżywa różne sytuacje, cierpi. Że pies potrafi być wierny nawet wtedy, kiedy go źle czy niesprawiedliwie potraktujemy. Czworonóg potrafi wybaczać nam błędy i my powinniśmy umieć czynić to w stosunku do niego. Książka pokazuje, na czym polega prawdziwa wierność, którą tu unaocznia przyjaźń pieska i Amelki.

Część książeczki zatytułowana Praktyczny poradnik opieki nad psem przybliża dzieciom różne tematy związane z psami, ich zachowaniami, zwyczajami, instynktami. Zrozumienie ich pozwala lepiej dogadywać się z czworonogiem, lepiej go zrozumieć i zaakceptować. Autorzy książki dobrze oddają charakter psów i nieźle szkicują rodzaj więzi, jakie można z nimi nawiązać. Wielu zachowań pieska ukazanych w książce doświadczamy w domu na własnej skórze - zarówno tych kłopotliwych, jak i tych uroczych. Są one w książce obrazowo przedstawione.

Do atutów książeczki należą z pewnością świetne ilustracje. Są nasycone ciepłym humorem, utrzymane w miłej kolorystyce. Kreska jest bardzo przyjemna dla oka. Tekst tworzy z ilustracjami przemyślaną i dobrze skomponowaną całość. Historyjka opisana w książce jest dynamiczna, ma świetnie stopniowane napięcie i punkt zwrotny. Jest historią z morałem, ale podaną w przyjemny, a nie drażniący sposób.

Myślę, że książeczka taka jak Księżniczka Amelka i jej pies może być świetnym prezentem dla małego dziecka, które marzy o piesku. Może mu - a czasami również rodzicom lub opiekunom - uświadomić, na czym polega opieka nad czworonogiem, jakich problemów czy kłopotliwych zachowań można się spodziewać podczas opiekowania się szczeniakiem oraz na czym polega wychowywanie pieska. Książka jest skierowana zasadniczo do starszych przedszkolaków i ich rodziców. Jest sposobem na zdobywanie wiedzy poprzez rozrywkę, czyli sprytne łączenie miłego z pożytecznym. Polecam.

magdalenardo plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,

Większość dzieci marzy o psie. Ich rodzice czasem spełniają to marzenie, czasem nie. Tylko czy nasze dzieci mają świadomość na czym polega opieka nad psem?

Gdy Księżniczka Amelka zobaczyła małego, białego pieska w rękach cioci Małgorzaty koniecznie chciała go przytulić i... mieć. Tyle tylko, że chyba pomyślała, że piesek będzie kolejną piękną i przytulną zabawką. Myślała, że będzie to jej kolejna ozdoba, idealnie pasująca do sukienek, pereł i brylantów. Dziewczynka bardzo zdziwiła się, że piesek psoci i dokazuje, że nie siedzi cichutko w kąciku, gdy akurat Amelka nie ma chęci się z nim bawić. Zrozumiała, że pieskiem trzeba się opiekować i... nie bardzo jej się to spodobało. Któregoś dnia postanowiła na swój sposób poradzić sobie z problem. Co zrobiła? Jak skończyła się ta historia? Zdradzę tylko, że Amelka zrozumiała, że pies może być najlepszym przyjacielem człowieka. Jak do tego doszło? Czy Puszek da szansę Amelce, czy też dziewczynka zrozumie swój błąd za późno? Zapraszam do lektury.

Ta część serii "Księżniczki kochają zwierzęta" napisana jest bardziej wprost. Autorka dość dobitnie wyjaśnia, że nawet dzieci muszą być odpowiedzialne, a opieka nad zwierzętami domowymi to nie zabawa. Mnie w czasie lektury zrobiło się smutno, utożsamiałam się z Puszkiem i czułam to co on. Na szczęście książeczka wszystko wyjaśnia i każde dziecko popełniające te same błędy (lub tak myślące) co Amelka zrozumie, że jego postępowanie (myślenie) jest złe.

Bardzo, ale to bardzo podobają mi się ilustracje. Głównie ze względu na emocje, które malują się na twarzy (czy pysku psa) Amelki. Idealnie oddają wszystkie odczucia księżniczki i jej czworonoga. Są bardzo wymowne. Tekst jest wyraźny, a czcionka duża. Zdania proste i zrozumiałe. Ilość treści na stronie niewielka, dostosowana do możliwości początkującego czytelnika.

Z tyłu książki znajduje się poradnik, w którym przedstawiono podstawowe informacje o psach m.in.: sposoby porozumiewania się psów, instrukcje dotyczące dbałości i tresury pupila. Na ostatniej kartce dodatkowo znajdziemy wyjaśnienie pojęcia "wierność", która od zawsze kojarzy się z psem, a równocześnie jest główną wartością cechującą prawdziwą przyjaźń. Wszak nieprzypadkowo mówimy "wierny jak pies".
ejotek plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Dzięki tej książeczce moje dziecko (i wiele innych, które poznają historię Puszka i jego opiekunki) dostało świetną lekcję życia i odpowiedzialności za pupila, który jest żywym stworzeniem i też ma uczucia. Nie można się go pozbyć jak niepotrzebnej zabawki, nie można rzucić w kąt, gdy się znudzi po kilku dniach... Zwierzątka też czują, tęsknią, mogą się obrazić za złe traktowanie. Nie pozwólmy, by psie serduszko się smuciło, bo przecież to najwierniejsi przyjaciele (to właśnie wierność jest słowem-kluczem tej książeczki), którzy tylko wzrokiem czy ogonkiem pokażą swoje przywiązanie, złego słowa nie powiedzą...

O tym, jaką rolę pełnią psy w życiu człowieka, jak się komunikują, co wyrażają poprzez odpowiednie ustawienie uszy czy ogona dowiemy się z "Praktycznego poradnika opieki nad psem". Jest też słów kilka o zdrowiu, wychowaniu oraz nauce. Nie zapominajmy też o uczuciach i więzi, która łączy właściciela z pieskiem.

To ostatnia opisywana przeze mnie książeczka z tej serii, bowiem jest ich cztery. Przepięknie zilustrowana historia z morałem doskonale działa na kilkuletniego odbiorcę. Sprawdziłam w praktyce i dlatego serdecznie polecam!

Całość recenzji oraz foto: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2015/12/aleix-cabrera-ksiezniczka-amelka-i-jej.html
Kasiaaa Linia koment
Dizzy Linia koment