Recenzja książki: Księżniczka Zosia i jej kot

Recenzuje: Damian Kopeć

Każdy dziecko jest inne, każde ma swój charakter

Małe dziewczynki często wyobrażają sobie, że są księżniczkami. Jest to chyba taki rodzaj marzenia o byciu pięknym, bogatym, na swój sposób ważnym. Marzenia o pięknych strojach, zabawkach, życiu w luksusie. Pragnienie, które towarzyszy im w dzieciństwie, dość szybko jednak - o ile nie pochodzą z arystokratycznego lub bogatego rodu - odchodzi w siną dal rzeczywistości. Bycie księżniczką nie oznacza jednak tylko samych przywilejów i życia "na luzie". Dzieci mogą usłyszeć, że księżniczki nie biegają, nie krzyczą jak opętane, nie ubierają się w to, co chcą, nie zachowują się tak. Dorośli lubią na swój sposób wykorzystywać owo romantyczne pragnienie dziewczynek do dyscyplinowania ich, do zmiany zachowania. Do opanowywania żywiołu, jakim jest niejedna z pociech. Zadają sobie pytania: jak sprawić, by dziecko pozostając sobą, było zarazem grzeczniejsze, bardziej odpowiedzialne, opanowane? Co w tym może pomóc?

Książeczka Księżniczka Zosia i jej kot jest próbą odpowiedzi na tak postawione pytania. To pouczająca, wesoła historia słowno-graficzna, połączona z praktycznym poradnikiem opieki nad kotem. To opowieść o roli, jaką w życiu dziecka może odgrywać czworonożny przyjaciel, będący silną osobowością.

Zwracają naszą uwagę całostronicowe ilustracje, wesołe, nasycone humorem i ciepłem, w miłych dla oka pastelowych kolorach. Tworzą one wraz z tekstem zwartą całość, są dobrze przystosowane do możliwości percepcji małego dziecka i jego wrażliwości. Przedstawiają dynamiczne scenki z życia Zosi w ciekawy, zabawny sposób, zmierzając do pouczającego zakończenia historii.

Księżniczka Zosia i jej kot to opowieść o osobowości i sile charakteru, które w szczególny sposób uosabia w niej rasowy kot. Ukazuje te cechy kotów, które odróżniają je od innych zwierząt, które są ich wyróżnikami. Omawia, w części praktycznej, podstawowe zasady opieki nad tym domowym zwierzęciem. Nie ma w tej książce miejsca na wchodzenie w szczegóły, jest raczej zwracanie uwagi na pewne aspekty kocich zachowań, które są dla nich charakterystyczne i mogą czasami prowadzić do pewnych trudności.

Książeczka Księżniczka Zosia i jej kot jest skierowana przede wszystkim do starszych przedszkolaków. Jest próbą połączenia przyjemnego z pożytecznym, zabawy z edukacją. Dla dziecka intensywnie poznającego świat i uczącego się życia może być dobrym źródłem inspiracji i rozrywki. Podobnie dla rodziców, pragnących wspólnie z dzieckiem spędzić czas nie tylko w miłej atmosferze, ale i z pożytkiem dla rozwoju malucha. Książka nie jest gruba, bierze się ją do ręki z przyjemnością, a przygody sympatycznej Zosi i jej pupila powinny bez trudu przykuć uwagę dziecka.

Kup książkę Księżniczka Zosia i jej kot

Zobacz opinie o książce Księżniczka Zosia i jej kot
Zdrowe nawyki. Basia i higiena czyli eksplozja baniek
Aleix Cabrera0
Okładka ksiązki - Zdrowe nawyki. Basia i higiena czyli eksplozja baniek

Basia nie lubi myć zębów. Wkrótce odkryje, że ten zły zwyczaj ma okropne konsekwencje. Jeśli się nie myjesz lub nie sprzątasz w domu, wokół...

Księżniczka Amelka i jej pies
Aleix Cabrera0
Okładka ksiązki - Księżniczka Amelka i jej pies

Była sobie księżniczka, która dostała w prezencie psa. Szczeniak gryzł, ślinił i co wpadło mu w zęby. Nie robił wyjątku nawet dla balowych sukien i eleganckich...