Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Księżycowa przysięga

J. R. Ward

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Videograf II
Data wydania: 2011-10-06
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7183-913-9
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Kasia Pessel

John jest wampirem. Nie został jednak przemieniony, stał się nim z racji genów. Istotą należącą do tego gatunku był również jego ojciec i jest nim także przyrodnia siostra. Stał się krwiopijcą niedawno, ale i jemu, i jego braciom daleko do legendarnego Vlada Draculi. Nim przybrał postać, w jakiej istnieje obecnie, los nie szczędził mu niczego. Był sierotą, porzuconym tuż po urodzeniu, niemową, a do tego jako kilkunastoletni chłopak stał się ofiarą gwałtu. Ból, strach, lęk, upokorzenie - to był jego dzień powszedni. Jedynym, czego nie poznał, było ciepło rodziny i jej ochrona. Tylko tyle - lub aż tyle - nie było mu dane, ale przeznaczenie, które wydawało się zrzucać na niego same trudne doświadczenia, miało również pewną niespodziankę - spotkanie z kimś, kto dawał szanse na odmianę egzystencji.

 

Wszystko to bohater ma już za sobą, nie jest odmieńcem i najsłabszym ogniwem w grupie. Wręcz przeciwnie. Nowe życie nie jest usłane różami, raczej krwią bliskich i ich cierpieniem, tym razem jednak wiele zależy od niego. To on może być wsparciem dla kogoś, kogo obdarzył uczuciem i kto je odwzajemnił. Przeszłość i związane z nią wspomnienia dały mu wiedzę o tym, co odczuwa ktoś, komu było dane doświadczyć tego samego, wciąż ciążą na Johnie, którego rany do dziś nie mogą się zabliźnić.

 

Taki początek może sugerować historię z gatunku romansów paranormalnych, ale byłoby to nadmierne uproszczenie, autorka bowiem - biorąc na warsztat popularną postać wampira - połączyła typowe cechy przypisywane tym istotom z autorskimi pomysłami. Księżycowa przysięga jest równocześnie kontynuacją cyklu, jak i odrębną opowieścią o bohaterach i demonach, które ich nękają. Z jednej strony mamy tu nadnaturalne istoty, z drugiej - osoby skrzywdzone i starające się wymazać z pamięci dramat, którego były ofiarami. Gwałt jest wydarzeniem, które pozostawia ślad w każdym, kto go doświadczył. W powieści została przedstawiona, krok po kroku, trauma, jaką gwałt pozostawia oraz jakie są jego następstwa. W tle mamy wielusetletnią wojnę prowadzoną przeciwko Reduktorom - wojnę, w której każdy chwyt jest dozwolony, a słowa "litość" na próżno szukać w słowniku przedstawicieli rywalizujących stron. Każda noc może przynieść ostateczne rozstrzygnięcie, ale także śmierć przyjaciół oraz niewinnych świadków.

 

Autorka w serii Bractwo Czarnego Sztyletu stworzyła nie tylko odmienne wydanie popularnej postaci literacko-filmowej, ale również zupełnie nietypowy świat wampirów. Bohaterowie nie są tu częścią ludzkiego społeczeństwa i nie chcą przystosować się do niego, chociaż chętnie korzystają z jego dokonań. Żyją według własnych zasad i praw wywodzących się z ich wierzeń i przeszłości. Ich natura nie jest przekleństwem, a wręcz przeciwnie, powodem do dumy. Tytułowe bractwo przywodzi na myśl rycerski zakon, chociaż w bardzo nowoczesnym wydaniu. W miejscu rumaków znajdujemy tu konie - tyle, że mechaniczne, i to z górnej półki, a zamiast chorałów gregoriańskich i dworskich minstreli w tle rozbrzmiewa rap, hip-hop i death metal. Taka perspektywa oraz stopniowo odsłaniane tajemnice sprawiają, że Księżycowa przysięga - choć to kolejna część cyklu, nie jest nudna i potrafi zaskoczyć rozwojem fabuły. Poza tym - pozostawia niedosyt, skłaniając do sięgnięcia po następny tom serii. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów