Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Kształcenie wyzwalające w edukacji wczesnoszkolnej

Władysław Puślecki

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2010-05-25
Kategoria: Pedagogika
ISBN: 978-83-7587-429-7
Liczba stron: 242
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul
O kształceniu wyzwalającym słów kilka

Obecne czasy, pełne zmian i zawirowań oraz bodźców i rozmaitych wzorców (zarówno tych dobrych, jak i tych złych), stawiają przed szkołą rozliczne wyzwania. Zaistniała konieczność dokonania gruntownych przemian w systemie szkolnictwa tak, by wreszcie koncentrowało się ono na osobie ucznia. Takie postawienie sprawy wymaga jednak nowego spojrzenia na proces komunikowania się i stosunki interpersonalne w procesie kształcenia, respektowania zasady podmiotowości ucznia oraz bezwarunkowej jego akceptacji jako osoby. Jest to ściśle związane z zagadnieniami psychologii humanistycznej, a szczególnie z kształceniem wyzwalającym.

Obszernie temat ten opracował Władysław Puślecki, a jego książka „Kształcenie wyzwalające w edukacji wczesnoszkolnej” to nie tylko zespół rad przydatnych w procesie kształcenia, ale i ćwiczenia praktyczne. Autor wprowadza nas w zagadnienie, opisując teoretyczne podstawy kształcenia wyzwalającego, posługując się przy tym podstawowymi pojęciami skorelowanymi z badanym tematem. Dowiadujemy się także o związku edukacji z kulturą interpretowaną m.in. poprzez wzorce, kryteria ocen estetycznych i moralnych przyjęte w danej zbiorowości czy zasady współżycia społecznego.

Sięgając do korzeni, poznajemy prekursorów kształcenia wyzwalającego - m.in. Jana Jakuba Rousseau, który był jednym z głównych twórców tego nowego kierunku pedagogicznego. Jego zasada, jakoby „człowiek z natury był dobry”, stanowiła podwalinę wyznawanych przez tego pisarza, filozofa i pedagoga poglądów, a koncepcja swobodnego wychowania opiera się na przekonaniu, że „wychowywać (…) znaczy tyle, co uczyć żyć naturalnie, a następnie - żyć społecznie”.

Puślecki uważa, że kształcenie wyzwalające powinno przejawiać się we wspieraniu przez szkołę nieograniczonego rozwoju zainteresowań i zdolności uczenia się uczniów. Pogląd ten ewoluuje w dynamiczny system dydaktyczny, którego elementami składowymi są: dezyderaty edukacji (autor dzieli je na dwie grupy: o charakterze ogólnowychowawczym i dydaktycznym), upodmiotowiające zajęcia dydaktyczne, w których punktem wyjścia jest zaprezentowanie uczniom potrzeby samorealizacji czy zainteresowania, oferowane uczniom do wyboru podmiotowe cele kształcenia oraz intencjonalne i samodzielne działania uczniów powiązane z samokontrolą, samooceną i ponoszeniem odpowiedzialności za wyniki tych działań.

„Kształcenie wyzwalające w edukacji wczesnoszkolnej” to także opracowane zagadnienie stanu doświadczania poczucia przedmiotowości ucznia w edukacji wczesnoszkolnej, podstawy metodologiczne badań własnych nad skutecznością koncepcji kształcenia wyzwalającego czy rozważania na temat wpływu tego kształcenia na rozwój uczniów w młodszym wieku szkolnym. Przeprowadzone przez Puśleckiego obserwacje i badania, wsparte ćwiczeniami praktycznymi, zmierzają ku podniesieniu rangi kształcenia wyzwalającego i pokazują, że warto zmierzyć się z tym wyzwaniem.

Omawiana książka jest owocem ciężkiej pracy i dogłębnej analizy tematu, pozwalającej zarówno na śledzenie toku myśli Puśleckiego, jak i własne rozważania i wnioski. To niezbędnik dla pedagogów, nauczycieli i studentów pedagogiki oraz wszystkich tych, którzy stawiają sobie za cel wdrożenie przemian w systemie edukacji. „Kształcenie wyzwalające w edukacji wczesnoszkolnej” daje istotne wskazówki, a tylko od zainteresowanych tematem będzie zależało, czy „zechce im się chcieć”.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów