Recenzja książki: Kształcenie wyzwalające w edukacji wczesnoszkolnej

Recenzuje: Justyna Gul

O kształceniu wyzwalającym słów kilka

Obecne czasy, pełne zmian i zawirowań oraz bodźców i rozmaitych wzorców (zarówno tych dobrych, jak i tych złych), stawiają przed szkołą rozliczne wyzwania. Zaistniała konieczność dokonania gruntownych przemian w systemie szkolnictwa tak, by wreszcie koncentrowało się ono na osobie ucznia. Takie postawienie sprawy wymaga jednak nowego spojrzenia na proces komunikowania się i stosunki interpersonalne w procesie kształcenia, respektowania zasady podmiotowości ucznia oraz bezwarunkowej jego akceptacji jako osoby. Jest to ściśle związane z zagadnieniami psychologii humanistycznej, a szczególnie z kształceniem wyzwalającym.

Obszernie temat ten opracował Władysław Puślecki, a jego książka „Kształcenie wyzwalające w edukacji wczesnoszkolnej” to nie tylko zespół rad przydatnych w procesie kształcenia, ale i ćwiczenia praktyczne. Autor wprowadza nas w zagadnienie, opisując teoretyczne podstawy kształcenia wyzwalającego, posługując się przy tym podstawowymi pojęciami skorelowanymi z badanym tematem. Dowiadujemy się także o związku edukacji z kulturą interpretowaną m.in. poprzez wzorce, kryteria ocen estetycznych i moralnych przyjęte w danej zbiorowości czy zasady współżycia społecznego.

Sięgając do korzeni, poznajemy prekursorów kształcenia wyzwalającego - m.in. Jana Jakuba Rousseau, który był jednym z głównych twórców tego nowego kierunku pedagogicznego. Jego zasada, jakoby „człowiek z natury był dobry”, stanowiła podwalinę wyznawanych przez tego pisarza, filozofa i pedagoga poglądów, a koncepcja swobodnego wychowania opiera się na przekonaniu, że „wychowywać (…) znaczy tyle, co uczyć żyć naturalnie, a następnie - żyć społecznie”.

Puślecki uważa, że kształcenie wyzwalające powinno przejawiać się we wspieraniu przez szkołę nieograniczonego rozwoju zainteresowań i zdolności uczenia się uczniów. Pogląd ten ewoluuje w dynamiczny system dydaktyczny, którego elementami składowymi są: dezyderaty edukacji (autor dzieli je na dwie grupy: o charakterze ogólnowychowawczym i dydaktycznym), upodmiotowiające zajęcia dydaktyczne, w których punktem wyjścia jest zaprezentowanie uczniom potrzeby samorealizacji czy zainteresowania, oferowane uczniom do wyboru podmiotowe cele kształcenia oraz intencjonalne i samodzielne działania uczniów powiązane z samokontrolą, samooceną i ponoszeniem odpowiedzialności za wyniki tych działań.

„Kształcenie wyzwalające w edukacji wczesnoszkolnej” to także opracowane zagadnienie stanu doświadczania poczucia przedmiotowości ucznia w edukacji wczesnoszkolnej, podstawy metodologiczne badań własnych nad skutecznością koncepcji kształcenia wyzwalającego czy rozważania na temat wpływu tego kształcenia na rozwój uczniów w młodszym wieku szkolnym. Przeprowadzone przez Puśleckiego obserwacje i badania, wsparte ćwiczeniami praktycznymi, zmierzają ku podniesieniu rangi kształcenia wyzwalającego i pokazują, że warto zmierzyć się z tym wyzwaniem.

Omawiana książka jest owocem ciężkiej pracy i dogłębnej analizy tematu, pozwalającej zarówno na śledzenie toku myśli Puśleckiego, jak i własne rozważania i wnioski. To niezbędnik dla pedagogów, nauczycieli i studentów pedagogiki oraz wszystkich tych, którzy stawiają sobie za cel wdrożenie przemian w systemie edukacji. „Kształcenie wyzwalające w edukacji wczesnoszkolnej” daje istotne wskazówki, a tylko od zainteresowanych tematem będzie zależało, czy „zechce im się chcieć”.

Kup książkę Kształcenie wyzwalające w edukacji wczesnoszkolnej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Kształcenie wyzwalające w edukacji wczesnoszkolnej
Inne książki autora
Model pedagogicznej pracy naukowej
Władysław Puślecki0
Okładka ksiązki - Model pedagogicznej pracy naukowej

W pozycji tej w sposób ustruktualizowany pokazano, co należy przedsięwziąć w toku czynności związanych z określonymi badaniami pedagogicznymi...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy