Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Kuba sam w domu

Ewa Ostrowska

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2009-01-16
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788374373210
Liczba stron: 24
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Ewa Ostrowska jest chyba jedyną autorką, która tworzy augmentativum od zdrobnienia „Kuba”. Mamy w jej książkach, kiedy są wściekłe na swoich synów, noszących to właśnie imię, zwracają się do nich per „Kubeł”… Niby nic, a rzuca się w oczy przy lekturze. W serii supełków Skrzata opublikowana została książka – podpowiedź dla maluchów, „Kuba sam w domu”.

 

W zasadzie tytuł, jeśli pominąć skojarzenia z przypominanym w każde święta filmem, wyjaśnia wszystko, a ilustracja na okładce (na obrazku chłopiec trzyma telefon komórkowy) dopowiada resztę. Mały Kuba musi zostać sam w domu, a nie zgadza się, by przyjechała się nim opiekować nielubiana ciotka. Maluch zostaje pouczony, że nie może pod żadnym pozorem otwierać drzwi – i dzięki posłuszeństwu nie wpadnie w ręce groźnych bandytów, którzy przyszli obrabować mieszkanie. Mało tego, zadzwoni na policję i przyczyni się do schwytania przestępców.

 

Trąci to wprawdzie idealistycznym filmem sensacyjnym, a w dodatku kilkulatek w rozmowie z bandziorami zachowuje zbyt dużą trzeźwość umysłu, co więcej, włącza mu się nawet zmysł ironii, ale ogólnie chodzi przecież o to, by pouczyć dzieci, jak powinny się zachowywać, gdy zostaną same w domu. Ostrowska postarała się o nadanie książce odpowiedniej dynamiki – mocno gra na emocjach małych odbiorców, wyraźnie też zależy jej, żeby fabuła dobrze zapadła im w pamięć – to rodzaj akcji edukacyjnej, ukrytej w zgrabnej i nawet ciekawej opowiastce. Autorka przyłącza się do wielkich akcji informacyjnych, przemyca w książce przestrogę i napominania.

 

Rozwój akcji jest tu dość ciekawy, a brak elementów baśniowości sprawia, że książeczka budzi jeszcze więcej emocji. Ale tym razem słabiej wybrzmiewa warstwa tekstowa – najgorzej wypadają dialogi, które sprawiają wrażenie nienaturalnych, wręcz sztucznych. To pewien zgrzyt stylistyczny, albo zwyczajnie bak dopracowania opowiastki. Pełni ona jednak swoją ważną rolę w procesie edukowania maluchów, więc też nie można jej pomijać, to dobra lektura dla kilkulatków.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów