Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Kubuś i Templariusze

Piotr Stalewski

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788374695541
Liczba stron: 172
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

„Kubuś i Templariusze” to jedna z propozycji młodej prozy. Propozycji, dodajmy od razu – świetnych i ciekawych. Dających sporo do myślenia, a przy tym wykorzystujących obraz Polski XXI wieku. Autor, Piotr Stalewski (urodzony w 1984 roku) bez kompleksów nakreślił surrealistyczny pejzaż miasta roztapianego przez palące słońce. W „Kubusiu” przeplatają się dwie narracje – jedna z opowieści to „Kubuś i Templariusze”, druga – „Czekaj, czekaj”. Rozdziały tych opowieści tworzą literacki przekładaniec, a z czasem i łączą się oraz wzajemnie uzupełniają. Bohaterami jednej są Sypcio i Grześ (Sypcio to dodatkowo narrator), narratorem i bohaterem drugiej – miejski watażka.

 

Coraz większy upał sprawia, że miasto zamiera. Owady i szczury padają martwe, asfalt się topi, rozpuszczają się już nawet tramwaje i autobusy. Wszystko rozpływa się, tworząc nierzeczywisty, oniryczny krajobraz. W tej atmosferze Grześ i Sypcio dzielą się opowieściami, zwierzają się, zdradzają niezawodną receptę na nieszczęśliwą miłość, receptę – jak i otoczenie – nietypową. Dwaj nierozłączni przyjaciele w jednej z historii przywołują ofiarę swojej strategii ratującej przed uczuciem bez przyszłości, zwąc ją (ofiarę) miejskim watażką. Odwiedzają go w końcu… Miejski watażka nie zauważa tak przykrych skutków upału, żyje w innym świecie. Sypcio i Grześ wiedzą, że wkrótce białko w ich ciałach zetnie się i tak będzie wyglądać ich kres. Miejski watażka niczego się nie spodziewa, więc dziwi go obecność dwóch osobników, którzy wszystko o nim wiedzą – wkrótce jednak zaprzyjaźnia się z nimi i spędza z nimi czas. Nie umie się natomiast przełamać i wypróbować niezawodnego sposobu na pozbycie się tragicznego uczucia. Kim jest tajemniczy Kubuś? Na czym polega gra, do której zaproszony zostaje miejski? Jak potoczą się losy nietypowych bohaterów>?

 

U Stalewskiego niewiele jest elementów jasnych, logicznych i prostych. Więc kiedy się już takie pojawią, przyjmowane są jak najbardziej nieprawdopodobne i zaskakujące. Autor konsekwentnie dzieli opowieść i tytułuje rozdziały, przypominając najpierw, do której z fabuł należą. Ale zmienia też ich styl i sposób zapisu. Miejski watażka wysławia się normalnie, bez udziwnień, jego narracja ma cechy tradycyjnego pierwszoosobowego przedstawienia nie zawsze zrozumiałych wydarzeń. Nie próbuje miejski wyciągać pochopnych wniosków, raczej opisuje niż tłumaczy. U Sypcia i Grzesia jest inaczej: brak wielkich liter, mnóstwo zdrobnień i kompozycja szkatułkowa. „Didaskalia” tworzące namiastki tytułów podrozdziałów. Złote myśli zapisywane gdzie popadnie, a w powieści wyróżniane tłustym drukiem.

 

Język części z Sypciem i Grzesiem przypomina Masłowską, poddaną liftingowi. Nie ma słabych punktów, zaskakuje ta książka groteskowością i odwagą, oddaleniem od typowych struktur narracyjnych, a przy tym konsekwencją. Niebanalne rozwiązania wymagają niebanalnej oprawy – o tym w końcu Stalewski wie i tej zasady się trzyma. Każda próba kontynuowania tego stylu byłaby już plagiatem, więc nie można powiedzieć, że język „Kubusia” to recepta na literacki sukces. Na sukces jednorazowy – owszem. Nie wątpię jednak, że Stalewski jeszcze nas zaskoczy.

 

Podoba mi się w „Kubusiu” plastyczność opisu, walka z samym sobą zgrabnie ukryta pod fabularnym płaszczykiem, pomysłowość, a przede wszystkim stylistyczne wariacje. Podoba mi się to, że w trakcie lektury cały czas podsyca się moje zainteresowanie. Podoba mi się wreszcie jej nowatorstwo i ironia przenikająca cały tekst. Jeśli tak ma wyglądać młoda polska proza – oby tak dalej.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ot Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mariuszdr Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
marian51015 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Kubuś i Templariusze Widzę Cię
Clare Mackintosh
Okładka - Kubuś i Templariusze Dawka życia
Lizzie Enfield
Okładka - Kubuś i Templariusze Simulakra
Philip K. Dick
Okładka - Kubuś i Templariusze Przypomnimy to panu hurtowo
Philip K. Dick
Okładka - Kubuś i Templariusze Czekam na ciebie
Lisa Scottoline
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów