Recenzja redakcji granice.pl

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2012-03-15
ISBN: 978-83-10-11275-0
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Kubuś Puchatek to obok Paddingtona chyba jeden z najpopularniejszych zwierzęcych bohaterów, uwielbiany i kochany przez dzieci na całym świecie. Książka A. A. Milnego doczekała się wielu kreskówkowych adaptacji, jednak to papierowa wersja bajki o przygodach małego niedźwiadka wciąż okazuje się najczęstszą okazją do spotkania z Kubusiem Puchatkiem oraz niedoścignionym wzorem dla twórców opowieści dla dzieci.

Kubuś Puchatek mieszka w Stumilowym Lesie wraz ze swoimi przyjaciółmi: Prosiaczkiem, Kłapouchym i Królikiem. Dzień beztrosko mija niedźwiadkowi na przechadzkach po lesie w poszukiwaniu miodu i przygód. A doświadcza ich Kubuś Puchatek na każdym kroku bardzo wiele. By zdobyć trochę miodu, przywiązuje się do błękitnego balonika i udaje burzową chmurkę. Innym znowu razem odnajduje zgubiony przez Kłapouchego ogon. Puchatek, mimo swojej naiwności, cechuje się także odwagą. Bez chwili zastanowienia postanawia ratować Prosiaczka, gdy Stumilowy Las zalewa powódź.

Najlepszym przyjacielem Kubusia Puchatka jest Krzyś. To od niego Puchatek uczy się nowych zabaw, a także wraz z nim uczestniczy w ciekawych i pełnych niespodzianek przygodach. Krzyś jest nie tylko przyjacielem Kubusia, ale przede wszystkim – wzorem do naśladowania. Jest od Puchatka starszy, a zatem nieco mądrzejszy, a – co się z tym wiąże – także bystrzejszy i zaradniejszy. Niejednokrotnie ratuje małego niedźwiadka z opresji, ale także służy radą i pomocą.

„Kubuś Puchatek” to lektura ponadczasowa. Książka została po raz pierwszy opublikowana w 1926 roku i od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością. Mały, pocieszny miś przypomina poznające świat dziecko. Każdą nowopoznaną rzecz wita z wielkim entuzjazmem, a kłopoty rozwiązuje w sobie tylko znany, niezwykle prosty sposób. „Kubuś Puchatek” to książka, która bawi i dostarcza wspaniałej rozrywki. Szalone przygody Puchatka rozbawią do łez nie tylko młodego, ale przede wszystkim – dorosłego czytelnika. Publikacja A. A. Milnego każe spoglądać na świat w optymistyczny sposób. W książce nie ma miejsca na smutek – królują radość i zabawa.

Prezentowani w książce Milnego bohaterowie stanowią projekcję rzeczywistych, spotykanych na co dzień ludzkich charakterów. Jest Kłapouchy – uosobienie pesymizmu, postać wiecznie narzekająca, nie potrafiąca cieszyć się z prostych rzeczy. Jest Sowa Przemądrzała – reprezentuje tę znakomitą większość ludzkości, która bez solidnych podstaw, bez umiejętności poprawnego pisania i bez znajomości ortografii uważa się za intelektualną elitę. Jest i Królik – postać niezwykle towarzyska, ale także bardzo sprytna i potrafiąca w zaskakująco zaradny sposób dbać o własne interesy.
„Kubuś Puchatek” zachwyca także pod względem narracyjnym. Autor sprawnie prowadzi opowieść, wplatając w treść książki liczne dowcipy i żarty, często trudne do dostrzeżenia dla młodego czytelnika, jednak zupełnie jasne dla dorosłych amatorów przygód Kubusia Puchatka. Kiedy autor opisuje dramatyczne wydarzenia podczas powodzi w Stumilowym Lesie, akcja powieści nabiera tempa, a język staje się żywy i wyrazisty. Jednak kiedy opisywane zdarzenia dotyczą przyjęcia wydanego na cześć Kubusia Puchatka, czytelnik wraz z bohaterami może bez trudu się zrelaksować – słowa zdają się płynąć wolno, niosąc smakowitą woń potraw czekających na gości.

„Kubuś Puchatek” to książka, dla której inspiracją stał się pluszowy miś, maskotka należąca do syna autora, Christophera. Książka opatrzona jest wspaniałymi, rozpoznawalnymi już od pierwszej chwili ilustracjami autorstwa Ernesta H. Sheparda. Rysunki są kolorowe i w doskonały sposób komponują się z lekką i zabawną fabułą powieści. Publikacja A. A. Milnego to pierwsza część cyklu przygód małego niedźwiadka, której kontynuację stanowi „Chatka Puchatka”.

lulux plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Książki ukierunkowane na dzieci, ale nawet i starsi się pogrążą w przepięknej lekturze. Wspaniale napisana, szczególnie te dialogi Puchatka i Prosiaczka, ich "inteligentne" przemyślenia i śmieszne przygody... Aż chce się wracać z powrotem w czasy dzieciństwa :)
Maryszka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka mojego dzieciństwa :) . I chyba tylko tyle mam do dodania w tej kwestii ;) .
aleksa6 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,
Powrót do czasów dzieciństwa. Przypomnienie ulubionej bajki. Kubuś Puchatek to opowiadania niezwykle sentymentalne, pełne uroku, śmiechu i zabawy. Zawsze wzruszała mnie opowieść o zgubionym ogonku Kłapouchego. I te wzruszające słowa Kubusia o przyjaźni.
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
akuS Linia koment
Przeczytane:2014-02-24, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane przed 2015. 😏,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2014-12-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Przeczytałam przed 2013,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: lektury,
ot Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
mysha Linia koment
Przeczytane:2013-04-22, Na półkach: Przeczytałem,100 książek wartych przeczytania wg BBC,
Okładka - Kubuś Puchatek Wołanie na Mlecznej Drodze
Janusz Andrzej Zajdel, Krzysztof Wiesław Malinowski, Wiktor Żwikiewicz, Zbigniew Prostak, Maciej Parowski, Tadeusz Zbigniew Dworak, Andrzej Mercik, Andrzej Czechowski, Andrzej Stoff, Henryk Gajewski, Andrzej Matoszek, Andrzej Grajek, Wojciech Streich, Zbigniew Żak, Jacek Szypulski, Michał Fotyma, Sławomir Swerpel
Okładka - Kubuś Puchatek Z muchą na luzie ćwiczymy buzie, czyli zabawy logopedyczne dla dzieci
Marta Galewska-Kustra
Okładka - Kubuś Puchatek Pan Tygrys dziczeje