Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Kuchenne rewolucje. Nowe przepisy Magdy Gessler

Magda Gessler

Ocena ( 7 osób )
5.4
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-04-17
Kategoria: Kuchnia
ISBN: 978-83-240-2556-5
Liczba stron: 160
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Hasło „kuchenne rewolucje” kojarzy się jednoznacznie. Telewizyjne show, w którym znana restauratorka, Magda Gessler, przybywa do podupadającej restauracji i nie tylko stawia ją na nogi, ale też daje temu miejscu nową szansę, tchnie w nie nowe życie. Po emisji każdego odcinka programu widz odczuwa pragnienie dwojakiego rodzaju. Z jednej strony - ma szaloną ochotę wsiąść do samochodu i odwiedzić uratowaną restaurację, z drugiej jednak (zwłaszcza, gdy zrewolucjonizowaną restaurację dzieli od miejsca zamieszkania widza, bagatela, kilkaset kilometrów) – chęć przyrządzenia we własnej kuchni specjałów zaprezentowanych przez restauratorkę. Z pomocą przychodzi wówczas kolejna, po Kuchennych rewolucjach. Przepisach Magdy Gessler publikacja inspirowana programem telewizyjnym - książka Kuchenne rewolucje. Nowe przepisy Magdy Gessler.

Publikacja składa się z ponad sześćdziesięciu przepisów na dania, które miłośnicy kuchennego show mieli okazję zobaczyć w jednym z odcinków programu. W publikacji przepisy uszeregowano i pogrupowano w siedmiu rozdziałach. I tak, jak w restauracyjnym menu, na początku oczom czytelnika ukażą się pomysły na niebanalne przystawki. Dalej czytelnik będzie mógł wybrać jedną z najsmaczniej prezentujących się, jego zdaniem, zup. W dalszej części publikacji zaprezentowano sałatki, dania wegetariańskie i ryby. Oczywiście, nie mogło zabraknąć także miejsca na pyszne dania z mięs. Publikację zamykają natomiast słodkie desery.

Przeglądając pobieżnie Kuchenne rewolucje. Nowe przepisy Magdy Gessler, czytelnik może odnieść błędne wrażenie, że zaprezentowane w książce dania są jedynie standardowymi, znanymi z domu posiłkami. Trudno odmówić Magdzie Gessler inspiracji tradycyjnymi recepturami. Jednak w przepisach prezentowanych w książce znajduje się zawsze jakaś innowacja, element zaskoczenia, składnik bądź sposób podania, który tradycję odświeża bądź wręcz stoi do niej w opozycji. I tak wśród innych smakowitych dań czytelnik z pewnością zwróci uwagę na kluski śląskie z… pesto, rosół z kaczki z żurawiną czy oryginalną pizzę z piklingiem i dymką. 

Kuchenne rewolucje. Nowe przepisy Magdy Gessler nie są kolejną typową książką kucharską. Przeciwnie! Gdyby nie fenomenalne zdjęcia, ukazujące każde danie, publikacja przypominałaby raczej przekazywany z pokolenia na pokolenie notatnik z cennymi recepturami na serwowane przy różnych okazjach rodzinne przysmaki. Przy prezentacji dań nie uwzględniono czasu ich przygotowania (informacja o tym, ile czasu piec mięso, znajduje się w treści przepisu), który zwykle widnieje nad listą niezbędnych składników. W książce nie natrafimy także na „gwiazdki” sugerujące stopień trudności podczas przygotowywania potrawy. 

Po przejrzeniu przepisów zamieszczonych w publikacji większość czytelników dojdzie z pewnością do wniosku, że jest w stanie przygotować według tych wskazówek poszczególne dania. Składniki na potrawy są bowiem ogólnie dostępne, a przygotowanie dań nie wymaga ogromnych umiejętności czy znajomości skomplikowanych technik kulinarnych. 

W książce znalazło się także miejsce na ciekawostki związane z programem „Kuchenne rewolucje”. Magda Gessler przytacza anegdoty i historie, jakie miały miejsce podczas zbierania materiału do kolejnych odcinków. Opisuje także, jak wygląda proces przekształcania miejsc, które właściwie umarły w tętniące życiem i kolorami, piękne oraz pachnące smacznymi potrawami restauracje. „Kuchenne rewolucje” to nie tylko program telewizyjny oraz ciekawa, kierowana do szerokiego grona odbiorców publikacja. To sposób na zmianę złych przyzwyczajeń wielu restauratorów oraz nauka smaku dla wszystkich klientów restauracji.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Sil plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Posiadam,
W telewizji z dnia na dzień przybywa programów o gotowaniu. Gotują na każdym kanale, o każdej możliwej godzinie. Gotują młodzi i starsi. Gotują kobiety i mężczyźni. Gotują biedni i bogaci, biznesmeni i pisarze. Gotuje się wszędzie i wszystko. Kuchenny szał opanował już nie tylko kochających jedzenie, ale i "zawodowe" niejadki wchodzą do kuchni i szukają tam swojego powołania. Ostatnio gotowanie stało się więc kolejnym sportem narodowym Polaków. Zobaczymy jak długo ta tendencja się utrzyma. Kiedyś cała Polska tańczyła. Potem śpiewała. Teraz gotuje. Co czeka nas jutro? Może śpiewający lub tańczący kucharze? Wszystko jest możliwe.

Książkowa wersja Kuchennych Rewolucji nie stanowi niespodzianki dla zagorzałych wielbicieli tego programu. Autorka prezentuje w niej dania, które stały się specjałami restauracji, które odwiedzała i które wyciągała z nie lada tarapatów. Dzięki tej pozycji każdy może sobie samodzielnie, w zaciszu własnej kuchni, urządzić swoje kuchenne rewolucje. Tarta z porem i wędzonym łososiem na przystawkę? Kłania się nam dziesiąty odcinek 5 sezonu programu. Zupa? Może taka czosnkowa, z grzankami? Sięgamy do piętnastego odcinka 7 sezonu i voil?. Można tak w nieskończoność. No dobrze, bez przesady - przepisy kiedyś się kończą, w końcu omawiana pozycja ma tylko 160 stron. Ale jest ich całkiem sporo, na pewno wystarczy na kilkadziesiąt rewolucyjnych posiłków.

Kuchenne rewolucje składają się z siedmiu rozdziałów, tj. Przystawki, Zupy, Sałatki, Dania wegetariańskie, Ryby, Mięsa oraz Desery. Każdy rozdział to kilka, do kilkunastu smakowitych przepisów zawierających wyszczególnienie składników, podanie ilości osób, dla których danie wystarczy oraz sezonu i odcinka, w którym było ono serwowane. Autorka zamieściła również dokładny opis, jak wskazaną rzecz przygotować. Niestety, jak zwykle w tego typu książkach kucharskich zabrakło wyszczególnienia kaloryczności posiłku, przybliżonego kosztu jego przygotowania, miejsca, w którym składniki można dostać, oraz listy ewentualnych zamienników. Szczerze powiedziawszy autorka pominęła nawet wskazanie całkowitego czasu, jaki należy poświęcić by dane danie przygotować. Nie mogę więc Kuchennych rewolucji zaliczyć do najlepszych książek kucharskich, jakie miałam przyjemność "testować". Nie jest to jednak książka zła, co to, to nie. Opisy są zwięzłe i zrozumiałe, fotografie Adama Sztokiniera zachęcają do gotowania i pochłaniania przygotowanych potraw, a całość rozbudza w czytelniku kuchenne pasje. Po zapoznaniu się z tą pozycją nie pozostaje nic, jak tylko gotować, gotować i jeszcze raz gotować. Do czego, wraz z autorką, zachęcam.

Sil
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agaw Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
agi1999r Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
magda690 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
avim222 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ancia272 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
swibek Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
AskaK31 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
annna84 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
rena_cz Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
giostra Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
beata_s Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ilonkm Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ewelkg Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
olita17 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
madak Linia koment
Przeczytane:2014-04-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 roku,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów