Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Kudłaty Pazur i inni

Cornelia Funke

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2007
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-10-11354-2
Liczba stron: 96
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

„Kudłaty Pazur i inni: to książka, której nie powinno się czytać przy jedzeniu. Przed jedzeniem też lepiej nie. Nie należy bowiem do tych, w których na pierwszy plan wybija się smak czy elegancja, wręcz przeciwnie – z założenia przeznaczona dla chłopców, poraża momentami brzydotą fizjologii. Robaki, smród i brud to w końcu środowisko życia naturalne dla ziemnych potworków, lubiących soczyście splunąć i równie soczyście – chociaż bajkowo – przekląć. Kiedy więc Kudłaty Pazur, potwór zafascynowany ludźmi, chce się wprowadzić do rodziny małego Lolka, oznaczać to będzie niemałe kłopoty.

 

Potworek wyjada wszystko z lodówki – i żeby tylko… Smakują mu również środki czystości – wypija szampony i mydła. Jest leniwy i nie sprząta po sobie, ma za to szczególny talent do robienia bałaganu. Pluje jaskrawozieloną śliną. I kocha muzykę – to chyba jedyna jego pozytywna cecha. Nieokiełznany stwór o sześciu rękach nie daje się wychowywać, choć przecież – żeby zostać w domu Lolka – będzie musiał przestrzegać wielu zasad. Faktem jest, że trzymanie w domu potworka to rzecz nieporównywalnie trudniejsza niż opiekowanie się psem lub chomikiem. Rodzice Lolka to dwie indywidualności – matka przedstawiona została jako niezrównoważona emocjonalnie, rozhisteryzowana i znerwicowana nauczycielka muzyki. Ojciec – wiecznie nieobecny, podróżnik pozbawiony gustu (jak twierdzi jego żona). Lolek to chłopczyk, który dobrze wie, jak przekonać rodziców do swoich pomysłów – czasem decyduje się na dyplomatyczne nieujawnianie całej prawdy, innym razem wymusza korzystne dla siebie decyzje biorąc matkę na litość, udając chorego czy smutnego. Obierana przez niego taktyka z jednej strony jest dowodem pomysłowości czy kreatywności, z drugiej jest smutną prezentacją niezrozumienia rodziców i dzieci a także przykładem na osłabienie rodzinnych więzów. Dziecko zostaje skazane na siebie, musi sobie jakoś radzić – a dodatkowo opiekować się przybyszem ze świata potworków. Niełatwe zadanie czeka małego Lolka, ale w końcu chłopiec jest dzielny i poradzi sobie ze wszystkimi trudnościami. Martwi brak miłości i familijnego ciepła w książce – nie dość, że bohaterowie nie okazują sobie miłych, dobrych uczuć, to jeszcze prezentują wobec siebie często złość.

 

Wytłumaczenia tego faktu można szukać w dwóch źródłach – po pierwsze w docelowej grupie odbiorców – chłopcom z pewnością bardziej spodobają się przygody, pewna „niegrzeczność” i zadziorność głównego bohatera, brak uczuciowych wynurzeń będzie dla nich również atutem. Po drugie – książka jest odpowiedzią na przesłodzone pozycje dla najmłodszych, kusić może oryginalnością. Cornelia Funke świat potworów kreuje i przedstawia konsekwentnie i „Kudłaty Pazur” jest kolejną realizacją opowieści o bajkowych istotach, groźnych ale i przyjaznych. I również przyjaźń, jaką zdobywa dzięki niezapowiedzianej wizycie potworka mały bohater, stanowi olbrzymią wartość.

 

Książka przeznaczona jest dla maluchów od lat siedmiu, o kilka lat starsze dzieci łatwo mogą się tą pozycją znudzić. Najmłodszym zapewnia jednak uczestnictwo w jednym wtajemniczeniu – to zachęci do lektury. Autorka pisze w sposób jak najprostszy, nie ma rozbudowanej części opisowej, większy nacisk kładzie na akcję, choć w języku potworów stara się wprowadzić rys charakterystyczny. Ta ministylizacja ma uwiarygodnić wydarzenia, a przede wszystkim istnienie niezapomnianego Kudłatego Pazura.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów