Recenzja redakcji granice.pl

Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2016-10-14
Kategoria: Dla młodzieży
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Dorastanie to trudny okres - szczególnie dla kogoś, kto dojrzewać nie ma zamiaru i pragnie na zawsze pozostać beztroską dziewczyną, której jedynym zajęciem jest spędzanie czasu z ukochanymi przyjaciółmi. Toni ma ich trzech – są to chłopcy, z którymi przyjaźni się od zawsze. Razem urządzają tak zwane obławy na Jezioraka, potwora zamieszkującego rzekomo dno pobliskiego jeziora. Jednak czas płynie i najprawdopodobniej są to już ostatnie beztroskie wakacje w ich życiu. Od września zaczyna się nauka w liceum. Wszystko się skończy. Toni jest przerażona. Chce zatrzymać czas, zatrzymać chłopaków przy sobie. Pewien wygłup, który wymyśla, by spędzić z nimi jeszcze odrobinę czasu, sprawia, że zostaje wydalona ze szkoły. Ojczym wraz matką wysyłają ją do prywatnej placówki żeńskiej. To najprawdziwszy dramat dla dziewczyny, która całe dzieciństwo bawiła się wyłącznie z chłopakami, a teraz ma udawać „młodą damę”. Toni nie potrafi pogodzić się z tym, że będzie musiała spędzać teraz czas z rozhisteryzowanymi pannami. Jak tu znaleźć przyjaciółkę, skoro nie ma się doświadczeń z dziewczynami?

Ale i panny z dobrego domu mają swoje problemy. Te zaś są najczęściej związane z... brakiem chłopaków. Bogate dziewczyny są nawet gotowe zapłacić za towarzystwo jakiegoś przystojniaka. Toni ma kumpli, może ich „wypożyczać”. Ale nie za darmo. Tak rodzi się szalony pomysł stworzenia firmy, która będzie oferowała koleżankom towarzystwo chłopców. Wszyscy są zachwyceni: jedna z dziewcząt może nawet ukrywać przed rodzicami, że tak naprawdę jest lesbijką, mając „przykrywkę" w postaci opłacanego chłopaka na randki. Inna może utrzeć nosa swojemu chłopakowi, umawiając się na opłacaną randkę. Interes kwitnie. Niektórzy z przyjaciół Toni mają zajęte weekendy na cały semestr. Czas jednak robi swoje. Hormony także. Do głosu dochodzą uczucia - i tak zaczynają się komplikacje.

Pomysł na fabułę może wydawać się bardzo „amerykański”, powieść jednak napisana jest sprawnie i stanowi naprawdę udaną lekturę młodzieżową. Bohaterowie wypadają wiarygodnie, ich wypowiedzi i sposób zachowania nie są przesadzone. Przyjemnie się czyta tę książkę, wspominając przy tym czasy mniej lub bardziej beztroskiej młodości. Kumpelki to także swoista przestroga przed licznymi pułapkami, czyhającymi na młodych ludzi, którym wydaje się, że mogą wszystko. Kiedy jednak kumpelka się zakocha, świat nie będzie już tak łatwy do opanowania. Powieść Lisy Aldin to świetna lektura dla młodych i nieco starszych czytelników.

jagna1978 plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-02-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2017,
Siegnelam po ksiazke skuszona okladka i recenzjami. Przyznam minely czasy gdy bylam w wieku bohaterki ale jak ona bylam tzw.Chlopczyca" .Glownej bohaterce Toni nie wychodzi kumplowanie sie z dziewczynami za to z chlopakami swietnie sie rozumie.Sytuacja zmienia sie gdy trafia do zenskiej szkoly. Ksiazka mówi o wieloletniej przyjaźni, która wiele przetrzyma ale czy faktycznie?! Opowiada o problemach dorastania i probie dostosowania sie do nowej sytuacji.
szulikmonia plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Chcę przeczytać,
Toni jest chłopczycą i zawsze trzymała z paczą przyjaciół, lecz jeden głupi wybryk zmienia wszystko. Nowa szkoła i do tego żeńska, jest dla Toni szokiem. Szukając sposobu na utrzymanie przyjaźni z Wodnikiem, Lanserem oraz Kowbojem, wpada na wyjątkowy pomysł. Lipny chłopak, potrzeby? Jak najbardziej. Jej nowe przyjaciółki szukają pomocy przystojnego chłopaka, a Buła-Toni, może im jej udzielić. Interes z płatnymi randkami rozwija się zadziwiająco szybko, ale do czasu.

Toni wychowała się w męskim gronie i jako członkini, w dużej mierze chłopięcej paczki, zatraciła się w wygłupach i szukaniu drogi do wpasowanie się. Bohaterowie zaczynają ostatnia klasę i mają po siedemnaście lat. Tak naprawdę mam mieszane uczucia względem wieku bohaterów. Z jednej strony wydali mi się oni dziecinni. Głupie pomysły, choć zabawne, to były nadzwyczaj nieprzemyślane. Jednak z drugiej strony, w życiu nie ma niespełna osiemnastolatków doświadczonych w różnych sferach życia, w tym i seksualnych, a takich bohaterów jest masę w dzisiejszej literaturze młodzieżowej.
Duży plus dla autorki za lekkość, z jaką podeszła do tematu i łatwość z jaką  pokazała problemy młodzieży w tym wieku. Ostatnia klasa i planowanie studiów wiąże się z wielkimi zmianami i poważnymi decyzjami, co może przerażać i to zostało pokazane w tej książce. Toni obawia się utraty kontaktu z przyjaciółmi oraz zaczyna dostrzegać ich problemy i sekrety.

Akcja jest szybka, czeto zabawna i przede wszystkim lekka. Czyta się szybko i naprawdę przyjemnie. Narracja jest pierwszoosobowa, prowadzona z perspektywy Toni. Dzięki temu widzimy zmiany zachodzące w dziewczynie, to jak zaczyna dostrzegać własną dziewczęcość i uczucia, które starała się od lat ukryć. Problemy rodzinne również zostały ciekawie przedstawione.

,,Kumpela" to idealna lektura dla młodzieży, szczególnie tej, która nadal żyje szkolnym życiem i wszystkimi perypetiami z nim związanymi. Ja być może jestem już za stara na takie książki, ale widzę w niej książkę dobrą i warta lektury. Urocza i sympatyczna historia pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, które zachwycą nastoletniego czytelnika. Polecam 4+/6
AMAF12 Linia koment
Cień jabłoni