Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Kuzynki
Kup Teraz

Kuzynki

Andrzej Pilipiuk

Ocena ( 17 osób )
5.1
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2010-02-10
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7574-247-3
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Niezwykle długa i zawiła nić życia

Rozumiem - powiedział prezydent, choć nic nie rozumiał.” Oto próbka mocno osadzonego w naszej rzeczywistości, niezmiennie aktualnego humoru Andrzeja Pilipiuka, którym jak dobrym alkoholem nasączony biszkopt tortu jest ta, kolejny już raz wznawiana, powieść. Stanowi ona magiczną podróż w świat nas otaczający, przemieniony przez bujną pisarską wyobraźnię. Podróż w świat marzeń, wyobrażeń, oczekiwań i realnych możliwości, spotykających się w zasnutym zawsze świeżym, przyciężkawym smogiem starym grodzie.


Trzy podstawowe wątki łączą się z trzema głównymi postaciami.

Szesnastoletnią Monikę Stiepankovic ratują przed śmiercią żołnierze polskiego batalionu KFOR. Służący na albańskiej ziemi zasadniczy żołnierze wolności, a może raczej żandarmi strzegący kruchego jak jesienne liście porządku. Wyrywają ją z rąk wzburzonego tłumu wieśniaków bez wnikania w sedno sprawy, bez zastanowienia i dociekania przyczyn. Zauroczeni dziewczyną, przejęci jej losem, zabierają ją do swojego kraju, starając się jakoś pomóc. Dziewczyna natomiast ze swojej strony radzi sobie całkiem nieźle. Można powiedzieć, że wyjątkowo dobrze jak na zwykłą nastolatkę po przejściach.

Katarzyna Kruszewska jest informatykiem zatrudnionym w CBŚ. Genialnym programistą, z których słynie podobno kraj nad Wisłą. Opracowany przez nią program komputerowy dokonuje rzeczy niewiarygodnych. Wyszukuje ludzi, penetrując dostępne bazy danych, strony WWW. Znajduje powiązania, rozpina sieci neuronowe i korzysta z pojawiających się w nich mocnych impulsów. Od zwykłych, przypadkowych zdjęć potrafi dojść do odtworzenia powiązań między sfotografowanymi ludźmi. Cudowna to rzecz do walki z mafią, szpiegami, przestępcami czy też wrogami politycznymi.

Dwudziestojednoletnia Stanisława Kruszewska przybywa do Krakowa prosto z Afryki. Podejmuje społecznie poważaną pracę nauczycielki. Znajomość wielu języków obcych, niektórych egzotycznych, elegancja i pewność siebie sprawiają, że bez problemu zdobywa posadę w prywatnym liceum.

Czy coś łączy te postaci? Powinno, skoro pojawiają się one na kartach tej samej powieści. Los sprawi, że staną się sobie naprawdę bliskie, jednak w różnym tego słowa znaczeniu.


Realizm magiczny, który pojawia się w książce, jest nieraz zabawny, ale jednocześnie też pełen krytycyzmu wobec istniejącego świata. Chwilowo nawet groteskowo-tragikomiczny w wymowie. Polityka i ludzie się nią zajmujący nie jawią się jako grupa aniołów, które z poświęceniem przybliżałyby innym nieba. Służby specjalne prowadzą różne niejawne gry, kreują - oczywiście za pieniądze podatników - niejasne interesy. Zajmują się przede wszystkim własnymi sprawami, nazywanymi nie wiadomo dlaczego sprawami wagi państwowej. Dziewczyny w liceum to stado „zapasionych gąsek” i pozbawionych ambicji podlotków. Wieśniacy albańscy to „zasrani mordercy”. Pospolici obwiesie pałętający się ulicami Krakowa, stanowią najbardziej charakterystyczny folklor wielu jego starych dzielnic. Od optymizmu i wiary w człowieka w powieści aż kipi... Przynajmniej według co bystrzejszych recenzentów.

Sposób prowadzenia akcji przypomina warkocz. O ile warkocze nie są dziś szczególnie modne, to taki sposób pisania jest dla wielu atrakcyjny. Kilka wątków zostaje splecionych jak warkocz. Krótkie rozdziały mocno dynamizują akcję. Z początku trochę trudno w związku z tym odnaleźć się w fabule, jej odnogach, ale po pierwszym szoku czyta się już gładko. Rozdziały są jak migawki, opisując wybrane sytuacje. Silna koncentracja na losach konkretnych osób sprawia, że nie jest tu budowane szerokie tło. Świat widzimy oczami bohaterów, bez nadmiernej szczegółowości dotyczącej zarówno tego, co zewnętrzne, jak i przestrzeni wewnętrznej. Momentami styl przypomina reportaż: brakuje dłuższych opisów czy budowania odpowiedniej atmosfery. Zdaje się, że Pilipiuk nie chce nas nadmiernie męczyć, przygnębiać czy zmuszać do intelektualnego wysiłku. Choć i tak przewaga w tej powieści ludzi złych czy głupich daje się wyraźnie odczuć i nie wywołuje miłych emocji.

A jak wygląda kwestia humoru? Jest on, choć nie zawsze nachalny, wprost uchwytny. Najlepszy jego wyraz stanowią autoironiczne wstawki, opisujące ze swadą samego Pilipiuka „buszującego w zbożu” kolejnych rozdziałów czy co i rusz balangującego w zacnych krakowskich knajpkach.


Grafoman nieprzeciętny. Na wewnętrznej stronie okładki zamieszczono fotografię autora. Paskudna gęba, zarośnięty jak artysta, nóż sam się w kieszeni otwiera.

Ciekawy jest styl pisarza. Z jednej strony pełen nostalgii i jakiegoś ciepła, z drugiej nie stroniący od dość ostrych opisów. Jest lekko, choć tylko miejscami, politycznie niepoprawny, bajkowy, nostalgiczny. A co z lekkością pióra? Nie zawsze towarzyszy jej lekkość tematu. Postaci nie żyją w spokojnym, prostym świecie. Walczą o przeżycie i to nieustannie. „Wiadomości jak co dzień, zdrajcy ojczyzny znowu uchwalili szereg ustaw utrudniających ludziom życie. Sprzedawczyki z rządu popchnęli swój nieszczęsny kraj kawałek głębiej w ramiona Unii. Korupcja, malwersacja, złodziejstwo, afery, przestępczość, aż rzygać się chce...” - takie myśli nachodzą krytyczną, niezależną, inteligentną i nie mieszającą się do polityki Katarzynę, oglądającą zwykły codzienny serwis informacyjny.

To dobrze napisana fatnastyczna powieść przygodowa, coś z gatunku lekkiego urban fantasy, którą się doskonale czyta. Nie o każdej książce polskiego autora można to powiedzieć z czystym sumieniem. Pilipiuk nie drażni formą, nie irytuje stylem. Pisze, bo lubi. Dla tych, którzy czytają, bo lubią. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
arven1989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-27, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,,
czytałam wydanie z 2003 r. które czyta się dość ciężko pod względem redakcyjnym czytałam co jakiś czas po kilka stron dlatego zabrało mi to ok pół roku. Sama przedstawiona historia, jest ciekawa i oryginalna, choć myślałam, że bardziej się wciągnę i więcej z tego frajdy wyniosę. To przecież Pilipiuk czyli jeden z czołowych autorów w Polsce. sięgnę po następne cz. sagi ale w wersji audio. i jestem niezwykle ciekawa sagi "Oko Jelenia"
dorka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Lekka i przyjemna fantastyka szczególnie dla kobiet. Intrygująca opowieść o trzech niezwykłych kobietach całkowicie od siebie różnych a jednocześnie połączonych silną więzią . Katarzyna Kruszewska- młodziutka agentka CBŚ poszukuje śladów swojej prababki, która według legendy nigdy się nie zestarzała, Stanisława Kruszewska -nieśmiertelna kuzynka Katarzyny - nauczycielka francuskiego w prywatnej szkole, żyje już od ponad 4 stuleci oraz Monika Stiepankovic - serbska księżniczka , wampir- z pozoru niewinna szesnastolatka -poszukują alchemika Sędziwoja a wraz z nim sekretu kamienia filozoficznego oraz wiecznego życia. Książkę czyta się naprawdę z przyjemnością . Dodatkową zaletą książki są ciekawe informacje przemycone przez pan PIlipiuka w tekście dotyczące wiedzy z różnych dziedzin życia. Książka z cyklu : czyta się milo i przyjemnie.
maciejka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013 - czytasz jedną książkę tygodniowo,
Trylogia Andrzeja Pilipiuka o kuzynkach Kruszewskich, czyli "Kuzynki", "Księżniczka" i "Dziedziczki" to moja tegoroczna lektura świąteczna zaczerpnięta z "braku laku" (w prezencie świątecznym, książkowym bowiem w tym roku otrzymałam pozycje kucharskie) z półki domowego nastolatka :) I zdaje się, że tam jej miejsce. Książki z tej trylogii są napisane lekko, przyjemnie, zgrabnym językiem. Lektura dla relaksu i odpoczynku - jak znalazł. Nie znajdziemy tam głębokich myśli i wzniosłych zagadnień. Jest słodko, banalnie i naiwnie. Nieśmiertelność, wampiry, kamień, filozoficzny... czyli wszystko to, co w lekturze dla nastolatków powinno się znaleźć. Nie żałuję jednak chwil z kuzynkami Kruszewskimi, po pierwsze dlatego, że odpoczęłam, a po drugie mam o czym podyskutować z nastoletnimi czytelnikami mojego domu, którym pozycje podsunęłam :)
Mamut plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach:
Wspaniała książka, wspaniała seria. Aż dziw że napisał to polak ;p
speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-01-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
MyFantasyLand Linia koment
Przeczytane:2016-06-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Cykle książkowe 2016,
Margarita1980 Linia koment
Przeczytane:2016-01-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie - z historią w tle,
Gutek Linia koment
Przeczytane:2015-10-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
hrysia Linia koment
Przeczytane:2015-05-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2015r,
Styrana Linia koment
Przeczytane:2014-11-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ewaboruch Linia koment
Przeczytane:2012-03-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,obyczaj,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2014-03-26, Na półkach: Przeczytałem,
hanka04 Linia koment
Przeczytane:2014-01-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
yyetii Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Andrzej Pilipiuk,
TakeItIzzy Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,
ivka86 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
wisnia86 Linia koment
Przeczytane:2013-08-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Minevra Linia koment
Przeczytane:2013-06-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Hypnose Linia koment
Przeczytane:2013-05-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,przeczytane,
PaulaMi Linia koment
Przeczytane:2013-04-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
Okładka - Kuzynki Żar mrozu
Patricia Briggs
Okładka - Kuzynki Ołowiany świt
Michał Gołkowski
Okładka - Kuzynki Ja, Inkwizytor. Łowcy dusz
Jacek Piekara
Okładka - Kuzynki Przebudzenie Lewiatana. Część 2
James S.A. Corey
Okładka - Kuzynki Księżniczka
Andrzej Pilipiuk
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów