Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Kwiat Diabelskiej Góry

Enerlich Katarzyna

Ocena ( 4 osoby )
4.5
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2010-12-20
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788361297079
Liczba stron: 280
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: edith
Katarzyna Enerlich, jak sama twierdzi, miłość do Prus Wschodnich ma we krwi. Może właśnie dlatego tło swej najnowszej książki umiejscowiła w małej wsi na Mazurach – w Pustnikach (za czasów Prus Wschodnich nazywanych Pustnick). Miejscowość ta, na pozór spokojna i cicha, kryje w sobie wiele rodzinnych historii, które splotły się ze sobą na kartach tej książki. Pozwólmy zabrać się autorce w podróż na piękne Mazury, te dawne i te obecne.

Główną bohaterką książki jest Inga, czterdziestoletnia Niemka. Jako dziecko mieszkała ona w Pustnikach z matką i babką, ale obie wyprowadziły się do Niemiec w latach siedemdziesiątych XX wieku. Gdzieś w pamięci jeszcze miała mazurską wieś, jednak było to wspomnienie zamglone i nie z tych, do których chętnie wracała. Wolała być nowoczesną Niemką, niż wspominać dawne czasy, do których coraz częściej w rozmowach powracała jej matka. Inga nie zwracała uwagi na rodzinne opowieści i dawną klątwę, którą stara zielarka rzuciła na jej babkę u stóp Diabelskiej Góry. Wydawało jej się, że właściwie przypadkowo każda z kobiet w jej rodzinie jest sama, a ona do tej pory nie ułożyła sobie życia. Wszystko się jednak zmienia podczas podróży Ingi z przyjaciółmi do Francji. Decyzja o wcześniejszym powrocie z koncertu okazuje się tragiczna w skutkach. Jednak dzięki temu nasza bohaterka poznaje na jednej z plaż w Bretanii tajemniczego Michaela, który - ku jej zdumieniu - potrafi mówić po polsku. Chwilowa fascynacja może na zawsze zmienić jej życie.

W tym samym czasie matka Ingi – Rosemarie, natrafia w niemieckiej gazecie na wywiad z dawną gospodynią dworu Heimannów, która pracowała tam z jej matką, kucharką. Wspomnienia spadają na nią jak lawina, nie potrafi wyzbyć się chęci powrotu na Mazury. Chce, chociaż ostatni raz w życiu, ponownie zobaczyć rodzinny dom i ziemię, na której się wychowała. Ma nadzieję, że ten artykuł zainteresuje w końcu jej córkę przeszłością rodziny i wpłynie na jej decyzję, by towarzyszyć matce.

Może to właśnie Mazury naprawią sytuację, w jakiej obecnie znalazła się Inga? Naprowadzą ją na dobrą ścieżkę, a może nawet wskażą prawdziwe szczęście, którego do tej pory nie dostrzegała? Może tytułowy kwiat z Diabelskiej Góry odmieni złą wróżbę i ocali prawo obu kobiet do miłości?

Katarzyna Enerlich w przyjemny sposób opowiada nam rodzinną historię. Choć autorka zaznacza, że w książce przeplatają się fakty i fikcją, to chciałoby się naprawdę uwierzyć, że to wszystko się wydarzyło. Uwielbiam książki inspirowane prawdziwymi historiami, którym pisarz daje szansę na dłuższe istnienie w ludzkiej pamięci. Bo czy nie jest tak, że historia żyje tak długo, jak o niej pamiętamy? W Pustnikach wciąż wspomina się pewien nietypowy (mało powiedziane) ślub z czasów wojny...

Chciałoby się powtórzyć za autorką: „Czy Hilda, gdyby wiedziała, jak to wszystko się dalej potoczy, podjęłaby decyzję o ślubie z Erichem?” Sama myślę, że nie, bo nikt nie chce skazywać swoich potomków na życie z klątwą ze względu na coś, z czego tak naprawdę nie czerpało się nawet chwili szczęścia.

Książka jest uzupełniona wieloma zdjęciami, obrazującymi współczesną Bretanię (zdj. Andrzeja Skrodzkiego) i Pustniki (zdj. autorki). Ten dodatek jeszcze bardziej wpływa na wyobraźnię czytelnika, a także zwiększa wiarygodność całej opowieści. Sama po lekturze książki wiem jedno: tegoroczne wakacje spędzam na Mazurach i z wielką chęcią zajrzałabym do Pustników.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
edith plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
lusiast Linia koment
Przeczytane:2015-02-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2015,52 książki - 2015,Obyczajowe,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2015-12-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2015,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jusia Linia koment
Przeczytane:2013-06-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów