Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Labirynt w Sierra Madre

Jarosław Klonowski

Ocena ( 2 osoby )
4.0
Wydawnictwo: Żywia
Data wydania: 2012-10-20
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-934241-4-6
Liczba stron: 208
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Koszmar z Sierra Madre


Olmekowie stworzyli cywilizację Azteków i Majów. To od nich Środkowa Ameryka zaczerpnęła zarówno kalendarz, jak i podstawy pisma czy architektury, a także legendy. Wśród nich jest ta o Cuauhxicalli, Panu Czaszek i Podziemi. Wierzono, że przemierzał on Labirynt, będący przejściem pomiędzy Piekłem Mictlana a Złotym Miastem, zaś jego wędrówki wywoływały kataklizmy nawiedzające Michoacan. Ów Cuauhxicalli był ponoć wielkim szamanem, Pożeraczem Dusz, który nie tylko przywracał zdrowie w zamian za krwawe ofiary, ale też więził nieszczęśników w ogromnym labiryncie, zmuszając ich do noszenia w sobie bóstwa. Co jednak wspólnego ma mroczny i szpetny Cuauhxicalli z przemytem dzieł sztuki, narkotykami czy Fundacją Bernhardta?


Na to pytanie próbowałam znaleźć odpowiedź w mrożącej krew w żyłach książce Jarosława Klonowskiego, która przetacza się przez naszą świadomość niczym walec, pozostawiając uporczywie tkwiące w umyśle pytanie: o co tak naprawę chodzi? Labiryntowi w Sierra Madre, opublikowanemu przez Wydawnictwo Żywia, trudno zarzucić nudę, bowiem lawinowo tocząca się akcja nie pozostawia czasu nawet na chwilę zastanowienia, choć nagłe jej zwroty powodują coraz większą konsternację. Za dużo jest tu wszystkiego, a mroczna sensacja, tudzież thriller, niestety przeistacza się w kiepski horror. Mimo, że autor zaserwował czytelnikom wciągającą historię, to nierówny styl i wybujała fantazja sprowadziły go na manowce. Jakże inne były choćby Ognie Świętego Wita, po lekturze których najnowsza książka może być (niestety) tylko rozczarowaniem…


Niestety, bowiem klimat niepewności, w jakiej utrzymuje czytelnika Klonowski przez pierwsze kilkadziesiąt stron, frapuje i wciąga. Historia Jacka Witwickiego i Darka Waleskiego rozbudza ciekawość i pragnienie poznania prawdy. Co wydarzyło się tak naprawdę w Meksyku, gdzie przyjaciele mieli przygotować reportaż dotyczący życia społeczności indiańskich? Dlaczego Darek nagle znika, zaś jego przerażona żona Agnieszka wzywa na pomoc Jacka? Dlaczego oboje są  przesłuchiwani przez agentów Interpolu? Zgubiłam się w domysłach, natomiast kiedy byłam przekonana o odkryciu prawdy, autor znów „podrzucał” informacje, dzięki którym moje teorie teorie upadały.


Wątek sensacyjny przeplata się tu z dawnymi wierzeniami i legendami o Labiryncie. To właśnie tam udał się Darek pod wpływem makabrycznych opowieści o przeklętym miejscu, które istniało przed Aztekami i Montezumą. To właśnie tam zobaczył coś, co śmiertelnie go przeraziło i zburzyło całe jego dotychczasowe życie. Od momentu powrotu z Labiryntu w Sierra Madre Darek wpadł w sidła paranoi, a przynajmniej tak twierdzi Agnieszka. Tyle tylko, że nie można ufać kobiecie, która współpracuje z agentami ICPO, wdaje się w romans z prezesem Fundacji Bernhardta, a na dodatek bez skrupułów uprawia seks z najbliższym przyjacielem męża. Może jednak jej zachowanie wynika ze strachu przed prawdziwą naturą Darka, posądzanego o przemyt dzieł sztuki?


Czy rzeczywiście Witwicki, nie znając języków, byłby w stanie organizować przemyt na tak dużą skalę? Czy Jacek, zdradzając prawdę, jest wiarygodny? Jaką rolę w całej opowieści odgrywa Agnieszka i co ma wspólnego z Fundacja? Zgłębianie odpowiedzi na te pytania jest pasjonującym dochodzeniem do czasu, kiedy autor przenosi akcję do Meksyku. Kraj skrywający mroczne tajemnice Olmeków stał się zgubą nie tylko dla bohaterów, ale i dla samego autora. Pomysłami Klonowskiego można obdzielić kilka powieści i tak powinno zostać. Ich kompilacja w Labiryncie w Sierra Madre wywołuje zniechęcenie i lekki ból głowy, odstraszając czytelnika. Podobnie jak sam Labirynt odstrasza tych, którzy w legendach upatrują ziaren prawdy.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Jarosław Klonowski to pisarz, niedoszły artysta plastyk. Zadebiutował w 2010 roku na łamach „Nowej Fantastyki” opowiadaniem p.t. „Mała Chińska Osobowość”. Publikował też w „Qfancie”, „Słowach i Rzeczach”  i „Magazynie Fantastycznym”. Jest autorem m.in. „Tajemnic Świętego Wormiusa” i „Ogni Świętego Wita” oraz kontynuacji tej trylogii p.t. „Miriam”. 


„Labirynt w Sierra Madre” to najnowsza książka Jarosława Klonowskiego. 


Główni bohaterowie powieści to fotograf –Darek Waleski i dziennikarz – Jacek Witwicki. Pewnego dnia, po powrocie z Meksyku Waleski znika. Tuż przed zniknięciem poinformował przyjaciela, że w Labiryncie w Sierra Madre natknął się na zwłoki. Przerażona żona, Agnieszka, wzywa na pomoc Jacka. Zjawiając się w domu przyjaciela wpada w pułapkę, czekają na niego dwaj podejrzani mężczyźni, pragnący poznać szczegóły wyprawy do Meksyku. Wszyscy razem udają się na miejsce, żeby poznać prawdę o zniknięciu zarówno Jacka, jak i prawdę na temat zwłok, które rzekomo odnalazł tam zaginiony. 


Akcja przedstawiona w książce jest tak pogmatwana i pokomplikowana, że przez pewien czas nie mogłam się w niej odnaleźć. Gdy już myślałam, że wszystko jasne, autor „wprowadził” kolejny wątek, który potrafił nieźle namieszać i odwrócić akcję o 180 stopni. I już nie byłam niczego pewna. 


Sytuacja komplikuje się z każdą przeczytaną kartką i w pewnym momencie miałam już serdecznie dosyć tego szaleństwa. Jednak chęć rozwiązania zagadki była mocniejsza i doczytałam do końca. 


Czy książka mi się podobała? I tak i nie.


Pomysł dobry, wątek sensacyjny przeplata się tu z legendą, co jest niesamowicie ciekawe, ale samo przedstawienie tematu, akcja, dla mnie zbyt skomplikowane i pogmatwane. Nie wiem co myśleć o książce. Może po prostu przemilczę…
zuzankawes plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,

Pożeracz dusz


 


Kiedy tylko na jednym z portali poświęconych literaturze zobaczyłam zapowiedź nowej książki Jarosława Klonowskiego „Labirynt w Sierra Madre”, wiedziałam, że muszę ją mieć. Po pierwsze z uwagi na świetne wspomnienie lektury „Tajemnica świętego Wormiusa” wydanej nakładem MG, z drugiej zaś strony przez chwytliwy tytuł, z tych, które silnie do mnie przemawiają i wrzeszczą wręcz, bierz mnie, bierz! Korzystając z dobrego serca autora, książka niedługo po ukazaniu się na księgarskich półkach, znalazła się i w mojej biblioteczce.


 


Jeśli do tej pory nie czytaliście niczego, co wyszło spod pióra Jarosława Klonowskiego, to powiem od razu, wstydźcie się i zapamiętajcie to nazwisko. Autor debiutował niedawno, bo w roku 2010 na łamach Nowej Fantastyki opowiadaniem „Mała Chińska osobowość”. Dlaczego każę wam się wstydzić? Bo to świetnie zapowiadający się pisarz, który ma na swoim koncie bardzo udane powieści historyczno-przygodowe, ze wspomnianą „Tajemnicą św. Wormiusa” i „Ogniami św. Wita” na czele, które zdobyły sporą popularność i sympatię ze strony czytelników. W tym i moją. Z całą pewnością Jarosław Klonowski, to postać, którą warto zapamiętać i z uwagą śledzić, jak rozwija się jego pisarska kariera. Myślę, że niejednokrotnie nas zaskoczy, podobnie, jak zaskoczył mnie swoją nową książką „Labirynt w Sierra Madre”.


 


Przyznam bez bicia, że „Labirynt…” okazał się dla mnie sporym zaskoczeniem, pozostawiając po sobie uczucia dość ambiwalentne. Bo z jednej strony pozytywnie zaskoczyła mnie obmyślona przez autora intryga, z drugiej zaś przez sporą część książki zastanawiałam się, czy do książki bardziej pasuje określenie skomplikowana, czy jednak zbyt zagmatwana fabuła. Ostatecznie postawiłam jednak na skomplikowaną, bo choć miejscami wydawała się nieco przekombinowana, to bawiłam się przy niej nieźle i w końcowym rozrachunku, wszystkie wątki stały się dla mnie jasne.


Szybkie tempo książki sprawia, że nie sposób przy niej się nudzić. Do tego dochodzą częste zwroty akcji i dobrze przemyślany kontekst historyczny - coś dla wielbicieli kultur prekolumbijskich. Sprawią one, że poczujecie się przez chwilę niczym Indiana Jones w akcji.


 


Cała afera kręci się wokół dwóch przyjaciół: dziennikarza i fotografa, Jacka Witwickiego i Darka Waleskiego. Gdy pewnego dnia po powrocie z Meksyku, gdzie mężczyźni zdobywają kolejny materiał dziennikarski Waleski znika, jego zaniepokojona żona wzywa na pomoc Witwickiego. Tuż przed zniknięciem mężczyzna sugerował, że w meksykańskim Labiryncie Sierra Madre natknął się na zwłoki…


Jacek Witwicki bez wahania rusza na pomoc, ale szybko spotyka go przykra niespodzianka. Jaka? Uchylę wam rąbka tajemnicy – w domu Waleskich zastawiona zostaje na fotografa pułapka. Tu czekają na niego dwaj podejrzani mężczyźni, pragnący poznać szczegóły wyprawy do Meksyku oraz miejsce pobytu Waleskiego. Po sporych perturbacjach całe towarzystwo postanawia wyruszyć do Meksyku, gdzie prawdopodobnie udał się zaginiony mężczyzna. Sytuacja komplikuje się coraz bardziej i nikt nie jest tym, za kogo się podaje. Afera okazuje się być niebotyczna, a wplątani w nią przypadkowo i celowo ludzie stają się marionetkami w rękach szalenie niebezpiecznych handlarzy narkotyków. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze legendarne krwawe bóstwo Olmeków, Cuauhxcicalli – pożeracz dusz, w którego istnienie wierzą Meksykanie, grasujące podobno w labiryncie Sierra Madre, do którego prowadzą wszystkie drogi wplątanych w aferę ludzi.


Jak zakończy się to prawdziwe szaleństwo i o co tak naprawdę chodzi w całej aferze z prehistorycznymi bóstwami, narkotykami i trupami w jaskiniach, o tym przeczytajcie koniecznie w książce Jarosława Klonowskiego.


 


Drobną uwagę muszę rzucić w stronę korekty w książce, a właściwie w stronę jej braku. Karygodne jest dopuszczenie do druku błędów, jakie pojawiają się w „Labiryncie…”. Dla przykładu - fatalnie wyglądają zdania typu: „powinien pomyśleć nad tym, czy przypadkiem nie zaraża się właśnie grzybicom”. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że za takimi błędami stoi autor. A błędów jest tu niestety więcej, jakby wydawca zupełnie nie dbał o to, by tekst dopieścić i wygładzić, jakby był on korygowany w olbrzymim pośpiechu. Szkoda, bo psuje to obraz smakowitej powieści, napisanej w niezłym stylu. Ze szkodą dla dobrej prozy autora, który zasługuje na to, by jego teksty wydawać z pełną starannością i dbałością o najdrobniejszy szczegół.

blebelebe plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Opis dość interesujący, mogłabym się skusić.
speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-26, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Fabuła, przynajmniej początkowo intrygująca, akcja dynamiczna, ale dialogi nieautentyczne, miejscami mocno irytujące. Postaci, ich zachowania również. Logika pokrętna jak rozgotowany makaron spaghetti ze zwykłej mąki. I do tego jeszcze zdania typu
"Czuł, że zjedzony około siedemnastej obiad podchodzi mu do gardła."
czy
"Krzykliwy kolor ubrania przykuł wypłowiały wzrok obleśnego hotelarza."
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów