Okładka książki - Kobieta z Impetem

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-07-08
ISBN: 978-83-7839-785-4
Dodał/a recenzje: Katarzyna Krzan

Książek o ambitnych, energicznych kobietach wcale nie jest tak mało. Jeszcze więcej jest o tych, które pod wpływem przykrych wydarzeń (rozwód, zerwanie z chłopakiem) postanawiają zmienić swoje życie, budując dom, przenosząc się na drugi koniec Polski czy odkrywając w sobie zapomnianą pasję. Na szczęście Kobieta z Impetem wychodzi daleko poza ten schemat.

Streszczenie tej powieści jest w zasadzie niemożliwe - tyle się w niej dzieje. Co więcej: za wszystkim stoją niezmiernie oryginalne postaci, które emanują nie tylko poczuciem humoru, ale i ciekawymi charakterami. Kto by się bowiem spodziewał, że spotkamy tu znanego fotografa współpracującego z National Geographic oraz... polską policją, dwoje bliźniaków mieszkających w Nowej Zelandii, sfrustrowaną bibliotekarkę, eksponującą swój temperament gryzącymi w oczy stylizacjami, ekscentrycznego malarza malującego owady, przebojową bizneswoman ze skłonnością do nimfomanii, młodą policjantkę, budującą samodzielnie ekologiczny dom z gliny czy wreszcie pięknego Greka. A to nie całe towarzystwo. Jest jeszcze tajemniczy Szef, zajmujący się przemytem egzotycznych zwierząt, które wykorzystuje jako doskonałą broń w walce ze swoimi wrogami, a przede wszystkim jako narzędzie windykacji. Jad skorpiona czy pająka, na który nie ma w Polsce antidotum, może być przecież doskonałym narzędziem zbrodni.

Wszyscy tu mają coś wspólnego ze światem zwierząt. Interesują się nimi, fotografują, przemycają, malują, wykorzystują do własnych celów... To świat, o którym nie mówi się w mediach na co dzień, dlatego tak wielkim zaskoczeniem dla czytelnika jest skala opisanego tu przestępczego procederu.

Mariola Zaczyńska stworzyła, jak by nie było, powieść kryminalną, w której zbrodniarzami są egzotyczne pajęczaki. Pomysł z pewnością oryginalny i niezmiernie interesujący. Z pewnością dla ludzi o mocnych nerwach, bo osoby nie lubiące pająków powinny sięgnąć po inną lekturę.

Jedno tylko można zarzucić tej książce: zbyt wiele się w niej dzieje. Wątki dosyć długo wydają się zupełnie nie powiązane ze sobą. Zanim faktycznie zawiąże się konflikt, musi minąć niemalże pół powieści, co sprawia, że czytelnik długo nie wie, do czego to wszystko zmierza. Wiele scen mogłoby być krótszych albo całkiem wypaść w redakcji. Wszystko to jednak nie zmienia faktu, że całość czyta się znakomicie. Książka przynosi czytelnikowi nie tylko dobrą rozrywkę, ale i wiedzę zoologiczno-botaniczną. Co więcej – jest pisana z miłości do kraju ojczystego, jest pochwałą naszych jabłek, ekologicznego stylu życia, piękna polskiej przyrody i nawoływaniem o dbanie o nią. Mariola Zaczyńska bawi, a przy okazji i uczy - dorosłego czytelnika. Nie jest to częste połączenie w literaturze rozrywkowej.

Kup książkę

Avatar użytkownika - CicheBaBum
CicheBaBum
Przeczytane:2016-06-17, Ocena: 1, Przeczytałam,
Kryminał zoologiczny z ambicjami humorystycznymi. Ciekawa prozy kolejnej polskiej autorki zaeksperymentowałam z tą książką. Rozczulająca okładka i zapowiadający uroczą tematykę obyczajową z romansem w tle opis zapowiadał smaczną lekturę. Zaczęło się grubo! Już w pierwszym rozdziale poraziło mnie kilka "kur**". Krokodyl w Bugu i dialogi na poziomie intelektualnym pijaczków spod "Ranczowskiej" ławeczki. Sielsko? Nie. Potem mnóstwo postaci, co róż nowych, których życiorysy, stan rzeczywisty nie mają większego znaczenia w kryminalnej intrydze. Owszem każdy z bohaterów ma związek ze zwierzętami, ale przeskakiwanie z planu, miejsca fabuły też jest męczące. Domyślam się, że autorka chciała namieszać niczym mistrzyni komedio - kryminałów pani Chmielewska, jednak z okładki i opisu spodziewałam się mniej akcji szpiegowskiej, mafiosso, policyjnej... Zdania są jakoś niedopracowane, a niektóre słowa niezrozumiane. Domyślam się też, że wielbicielka zwierząt chciała spełnić misję dzięki tej książce i naświetlić ( choć wydumany) problem nielegalnego handlu egzotycznymi zwierzętami. Opis stania w korku - pierwsze spotkanie z Ireną ciągnie się równie długo co najdłuższy warszawski korek:-)). Myślę, że przy mnogości postaci trzeba było, albo wyeliminować niektóre, albo zrobić ich spis na początku z krótką charakterystyką. Teraz już wiem, że trzeba dilejtować wszystkie bzdury nie związane z emocjami i niepotrzebne, bez związku z esencją przekazu treści:-) Książka spodoba się miłośnikom lekkich kryminałów, tym którzy lubią wgryzać się w zagadki autora.
Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2014-12-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Pełna humoru opowieść z wątkiem kryminalnym. Na początku zgony osób nie wiążą się ze sobą w jakiś określony sposób, jednak gdy dochodzi do morderstwa na terenie posiadłości Ireny, wszyscy, z policją na czele, próbują powiązać je ze sobą. A że kobietę ciągle ktoś odwiedza, grono podejrzanych ciągle rośnie. Czytanie sprawia frajdę, nie można się nią zmęczyć, wprost przeciwnie ja odpoczywałam, więc polecam.
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2014-09-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Znakomita lektura, świetnie się czyta, chociaż jak ktoś panicznie boi się pająków może mieć problemy z zaśnięciem.
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2016-08-30, Ocena: 4, Przeczytałem, wyzwanie- ksiażki na lato 2016,
Szkodliwy pakiet cnót
Mariola Zaczyńska0
Okładka ksiązki - Szkodliwy pakiet cnót

Pod rządami nowej naczelnej Kalina traci status gwiazdy i zostaje „zesłana” na offowy tydzień mody do Siedlec. Jest to dla niej cios, bo absolutnie...

Jak to robią twardzielki...
Mariola Zaczyńska0
Okładka ksiązki - Jak to robią twardzielki...

Twardzielki? Kochają, płaczą, przyjaźnią się i rozpaczają, jak my wszyscy.Tylko bardziej! I, jak przychodzi co do czego, tęsknią do? silnych męskich ramion...