Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Lekarz, który wiedział za dużo

Christer Mjåset

Ocena ( 6 osób )
4.8
Wydawnictwo: Smak Słowa
Data wydania: 2012-12-05
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-62122-35-6
Liczba stron: 456
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Przysięga Hipokratesa


Przysięgam na Apollina, lekarza, na Asklepiosa, Hygieę i Pahaceę, oraz na wszystkich bogów i boginie, biorąc ich za świadków, że wedle mej możności i zdolności będę dochowywał tej przysięgi i tego zobowiązania (…). Jeżeli dochowam tej przysięgi i nie złamię jej, obym osiągnął pomyślność w życiu i pełnieniu swej sztuki, ciesząc się uznaniem ludzi po wszystkie czasy; w razie jej przekroczenia i złamania niech mię los przeciwny dotknie. Ten tekst stanowi fragment przysięgi Hipokratesa, stanowiącej podstawy dzisiejszej etyki lekarskiej. Oddając się w ręce specjalistów, możemy zatem być pewni, że zrobią oni wszystko, by wyleczyć nas zgodnie z posiadaną wiedzą, że możemy obdarzyć ich bezgranicznym zaufaniem. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Może rozsądniejszym podejściem będzie to, stosowane w naukach o zarządzaniu – ufaj, ale kontroluj?


O lekarzach, kontrowersyjnych terapiach i błędach w sztuce lekarskiej pasjonująco pisze Christer Mjåset, który środowisko medyczne zna od podszewki. Jako neurochirurg swobodnie posługuje się medycznymi terminami, uwiarygodniając opisywane wydarzenia i sprawiając, że jego historie budzą grozę i nieufność. Lekarz, który wiedział za dużo to już piąta pozycja autorstwa utalentowanego lekarza i pierwsza, która została przetłumaczona na język polski. Jestem również przekonana, że nie ostatnia, bowiem połączenie powieści medycznej i kryminału, spojone jeszcze mrocznymi klimatami norweskiej wyspy i dzikością przyrody, to doskonała propozycja nie tylko na długie, zimowe wieczory. Tym samym autor dołączył to plejady znakomitych autorów skandynawskich kryminałów, stając obok Mankella, Larssona czy Läckberg i nie dając o sobie zapomnieć.


Mjåset przenosi czytelników do Hitry, miasta leżącego w regionie Sør-Trøndelag, gdzie pracę otrzymuje młody i pełen ideałów lekarz Mads Helmer. Pobyt na tym „końcu świata” ma być zadośćuczynieniem za grzech, który nasz bohater w swoim mniemaniu popełnił – na jego stole operacyjnym na skutek błędu lekarskiego umarła mała dziewczynka. Trauma, w połączeniu z atakami epilepsji, zmusza lekarza do opuszczenia Lørenskog i przyjęcia posady w spokojnym miasteczku, gdzie czynniki stresogenne są zredukowane niemal do zera, zaś dyżury odbywają się sporadycznie. W Hitrze jednak Mads napotyka na opór mieszkańców, którzy nie dość, że nie uznają leczenia szpitalnego, to jeszcze wszelkie decyzje lokalnej społeczności podporządkowane są słowom gminnego lekarza, Aldusa Caroliussena.


Kiedy Mads, wracając w nocy do domu, odkrywa rozbity samochód swojego przełożonego, który zjechał z drogi bez wyraźnego powodu, zaczyna odkrywać drugą twarz Starego Doktora. Kim tak naprawdę był Caroliussen, prawdziwa ostoja Hitry? Naukowcem, który przed kilkoma miesiącami przerwał pracę nad doktoratem, do którego materiału dostarczały badania genetyczne nad hemochromatozą? Szanowanym lekarzem, który nie dość, że stawiał błędne diagnozy, nie prowadził dokumentacji medycznej swoich pacjentów, to jeszcze przepisywał im… cukier gronowy?


Wątpliwości Madsa co do przestrzegania etyki lekarskiej przez Caroliussena potęguje jeszcze rozmowa z córką zmarłego, Line Schönfelt, która dokonuje w domu ojca zdumiewającego odkrycia. Okazuje się, że Stary Doktor nie tylko trzymał w piwnicy własną kartotekę pacjentów, w której zapiski znacząco różniły się od tych znajdujących się w oficjalnej  dokumentacji medycznej, to jeszcze zbiory przypominały teczki służb wywiadu – wszystkie zawierały bowiem szereg informacji, mogących zniszczyć niejednego mieszkańca gminy i przekreślić niejedną karierę. Wydaje się, że nie tylko córka odkryła to sekretne archiwum, bowiem stan akt wskazuje na wizytę włamywacza.


Czy to właśnie jedna z umieszczonych w kartotece teczek oznaczała wyrok śmierci na Caroliussena? Co wspólnego z jego śmiercią ma założona przez lekarza fundacja Atlantyda, założona w celu finansowania jego badań? Czy, pracując nad doktoratem, odkrył coś, czego nie powinien? Co sprawiło, że przedmiot badań wart był dla jednej z lokalnych firm aż półtora miliona? Mads zostaje wciągnięty w wir prywatnego śledztwa, w którym żaden z elementów układanki nie pasuje do innych, zaś każdy nowy trop wydaje się nasuwać kolejne pytania. Na dodatek zgon przełożonego powoduje spiętrzenie obowiązków i chroniczne zmęczenie, co w każdej chwili może wywołać u Helmera nowy atak. Tymczasem w Hitrze tak wiele jest do zrobienia, a śmierć zaczyna zbierać swoje żniwo. Zagrożony jest również sam Mads…


Lekarz, który wiedział za dużo Christera Mjåseta to przykład doskonalej równowagi pomiędzy wciągającą fabułą a terminologią medyczną dawkowaną w niezwykle rozsądnych ilościach, w żadnym momencie nie wywołującą chronicznego bólu głowy. Choć akcję trudno określić mianem „brawurowej”, a bieg wydarzeń - „toczącym się lawinowo”, to jednak płynne przejścia pomiędzy poszczególnymi wątkami, kolejni pacjenci Madsa, dostarczający nowe fakty na temat Caroliussena czy dowody na kontrowersyjną działalność zmarłego nie pozwalają nawet na chwile odpoczynku i dekoncentracji. Przerażającej prawdzie towarzyszą norweskie klimaty i oszczędne opisy przyrody, które potęgują uczucie osamotnienia czy grozy sytuacji. Sytuacji, w której żaden człowiek nie jest bez winy i każdy może być podejrzanym. Mimo mistrzowskiego podejścia autora do tematu, warto się jednak głęboko zastanowić przed rozpoczęciem lektury. Po czterystu pięćdziesięciu stronach Lekarz, który wiedział za dużo również przychodnie rejonowe mogą zacząć świecić pustkami!

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
martucha180 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-10-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 r.,
Na norweskiej wyspie w gminie Hitra w przychodni wraz ze Starym Doktorem Aldusem Caroliussenem od niedawna pracuje Mads Helmer. Wprawdzie w kalendarzu jeszcze jesień, ale za oknem krajobraz iście zimowy. Napadało mnóstwo śniegu, na drodze są zaspy, ciągle trzeba odśnieżać drogi o dojścia do domów, a śnieg wciąż sypie. Młody lekarz wracając od pacjenta, został zmuszony zatrzymać się na drodze na pustkowiu. W dole odkrywa rozbite auto przysypane śniegiem. Za kierownicą siedział jego szef. Nie żył. Policjant Ove Forsnes uznaje to za wypadek, choć Mads sugeruje mu wykonanie sekcji zwłok.
Następne dni to maraton dla Madsa Helmera. Ma na głowie pacjentów w przychodni, wizyty domowe, nagłe wezwania. Pracuje 24h na dobę. Jest przeciążony pracą, przemęczony i niewyspany, a jego zwierzchniczka nie potrafi znaleźć nikogo do pomocy. W dodatku Mads stopniowo dowiaduje się coraz ciekawszych rzeczy o swoim byłym przełożonym. Aldus Caroliussen cieszył się dużym poważaniem wśród miejscowej ludności, ale...jak się okazuje... miał też swoje za uszami. Stary Doktor był człowiekiem, z którym nie warto było zadzierać. Helmer ma niezłą zagwozdkę, dlatego postanawia dowiedzieć się, o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi. Z pomocą przychodzą mieszkańcy i Lina, córka zmarłego lekarza.
Wokół bohatera dzieją się dziwne rzeczy, które są powiązane ze Starym Doktorem, między innymi: wypadek w śnieżycy, puste kartoteki w przychodni, znalezione u pacjentów białe koperty z napisem: ,,Jedna tabletka w razie potrzeby - na serce" (s. 140) zawierające tajemnicze białe tabletki, domowa piwnica pełna papierów... itd. Etyka lekarska w przypadku Aldusa była co najmniej dziwna, miała inny wymiar. Czasami lekarz działał na korzyść chorego, choć wbrew jego woli. Poczynał sobie niezbyt etycznie.
Zdawało się między innymi, że Stary Doktor na dobrą sprawę porzucił ideę leczenia profilaktycznego pacjentów, którzy przekroczyli pewną granicę wieku lub tych, którzy z powodu choroby mieli obniżoną jakość życia. (s. 195)
Poruszony w powieści problem etyki lekarskiej zmusza czytelnika do zastanowienia się nad etyką zawodową w ogóle, a w szczególności lekarza rodzinnego. Czy na pewno jesteśmy dobrze leczeni? Czy lekarz rodzinny mówi nam prawdę i nie zataja czasem złych informacji? Czy nie wpisuje w kartę fałszywych informacji? Pytania można mnożyć. A odpowiedzi szukać bez końca...
Czytelnik ma okazję z bliska przyjrzeć się działaniu służby zdrowia w Norwegii i zapoznać z tamtejszymi przypadkami, choć większość z nich jest taka jak u nas. Tło obyczajowe jest bardzo rozbudowane - autor lubi opisy pomieszczeń i zwraca uwagę na pogodę. To ona w dużej mierze wpływa na funkcjonowanie mieszkańców, których relacje damsko-męskie i sąsiedzkie oraz sposób zachowania w pracy i poza nią oraz sposób myślenia zostały dokładnie opisane, czasami aż nazbyt.
Dla mieszkańców ważniejsze są zawody w kręgle niż śledztwo w sprawie śmierci lekarza. Dlatego też książkę się czyta jak obyczajówkę. Wprawdzie czuć jakiś niepokój, jakieś napięcie związane ze Starym Doktorem, lecz przez długi czas jest ono tylko tłem. Dopiero pod koniec zaczyna się coś dziać, akcja przyspiesza i nabiera rumieńców, choć samo zakończenie jakoś mnie nie powaliło.
Powieść podzielona jest na 5 części. Cztery pierwsze są zakończone mocnym akcentem, urwane w takim momencie, że czytelnik jest zły na autora. Jego złość się jeszcze powiększa, gdy następna część zaczyna się od nowego wątku. Dopiero po pewnym czasie ciekawość czytelnika zostaje zaspokojona i wie, co takiego ciekawego wydarzyło się wcześniej. Choć jak się okazuje, czasami lepiej za dużo nie wiedzieć...
Co do gatunku... Według mnie nie jest to thriller ani sensacja, ani kryminał. Jest to zdecydowanie obyczajówka oscylująca wokół tematyki medycznej w Norwegii z rozbudowanym wątkiem kryminalnym. Wprawdzie są dziwne przypadki śmierci i inne wypadki, ale nie ma tu typowego okrucieństwa, strzelaniny, przelewu krwi. Jakby padający śnieg maskował zło dziejące się na Hitrze.
Nadchodzące Boże Narodzenie, intensywne opady śniegu, śmierć Starego Doktora tworzą mroczny klimat. Dlatego książkę tę najlepiej czytać zimą, gdy za oknem pada śnieg.
mag-maggie plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-26, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
To nie jest typowy kryminał. Nie ma śledczych czy detektywów. Jest lekarz na głębokiej prowincji, który wplątuje się w wyjaśnienie śmierci kolegi. Dla mnie nieznośnie dłużące się były opisy w tej książce.
pokooj36 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Norweski kryminał, w którym krew nie leje się zbyt często, a ludzie żyją swoim własnym życiem. Na wyspę przybywa młody lekarz, który dosyć szybko zostaje uwikłany w skomplikowane relacje między mieszkańcami. Pojawi się także pewien denat, będzie jego piękna córka, do tego okres przed Bożym Narodzeniem, a więc śnieg i pośpiech. Bo dość prędko się okaże, że nic nie jest tak oczywiste jak początkowo się wydawało.
en-ca_minne plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-03, Na półkach: Przeczytałem,

 


 
Pragmatyzm: o to właśnie chodziło. (...) Stary Doktor (...) odgrywał na Hitrze rolę ojca. Bynajmniej nie była to nieznana interpretacja roli lekarza. Paternalizm cechował medycynę od czasów Hipokratesa aż do połowy ubiegłego wieku. Lekarz miał decydować za swoich pacjentów. Jego słowo było prawem, a białe kłamstwo zalecano, jeśli służyło dobru pacjenta. Był tylko jeden mały problem: w ostatnich latach w służbie zdrowia zaszły zmiany. Teraz pacjent mógł nawet zdecydować o swoim leczeniu, a lekarza zdegradowano do roli doradcy.
Mads był... zbyt dobrym człowiekiem jak na chirurga, musiał się więc zadowolić medycyną rodzinną. Nie miał zresztą wyboru, ponieważ po ataku epilepsji stracił pracę w szpitalu. Okazało się jednak, że ta nielubiana przez studentów specjalizacja niewiele ma wspólnego ze stereotypowym wystawianiem zwolnień hipochondrykom czy przepisywaniem antybiotyków na chore gardła. Jest za to tajemnica starego lekarza - Caroliussena, śmierć tegoż, niezakończone sprawy, dziwne archiwum w domowej piwnicy i mroźny klimat Norwegii przełomu listopada i grudnia. Taki przepis na powieść o Lekarzu, który wiedział za dużo miał inny lekarz o ogromnej wiedzy - Christer Mjåset.Główny bohater i tytułowy lekarz jest w pewnym sensie typowym everymanem, młodym człowiekiem na tyle dojrzałym, że odpowiedzialnym, ale na tyle nieukształtowanym, że szukającym wciąż swej drogi. Nie dowiemy się o nim zbyt wiele, ale przez jego pryzmat spojrzymy na tajemnicę niewielkiej norweskiej wyspy. Aż się prosiło więc o narrację pierwszoosobową, której czytelnik jednak nie doświadczy. Doświadczy natomiast surowości klimatu, kryminalnych zagadek, które mnożą się i wyjaśniają na zmianę oraz wrażenia, że niezależnie od szerokości geograficznej są pewne rzeczy niezmienne, jak dajmy na to... natura człowieka. Tym ciekawsze jest to doświadczenie, że dotyczy środowiska lekarzy i tego szczególnego połączenia etyki ogólnoludzkiej z czasem wypaczoną, bo indywidualną, lekarską.Nikomu nie uda się drążyć tej sprawy, nie budząc podejrzeń. Nikomu prócz ciebie. (...) Jesteś lekarzem. Twoja praca polega na rozmowie z ludźmi. Nikt nie będzie się dziwił, że w ciągu dnia widziano cię w trzech różnych miejscach lub że pytasz pacjentów, czym zajmował się Twój poprzednik.


Z pierwszej opublikowanej w Polsce powieści autora dowiemy się może mniej niż z drugiej - zdecydowanie jednak lepszej (Białe kruki), ale sam proces dowiadywania się jest nie mniej przyjemny, bo warsztat Norwega wydaje się być ukształtowany. A za najlepszy przykład niech posłuży jego zgrabne zdanie: Został z wyrzutami sumienia i włosami pokrytymi śniegiem. Mnie z kolei Mjåset zostawił z czytelniczym ukontentowaniem i pustym kubkiem po zimowej herbacie.


 

Ancia272 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Biorę udział w konkursie w którym można wygrać tę książkę.Może mi się poszczęści i wygram,Bardzo chciałabym ją mieć i przeczytać.
wordila Linia koment
Przeczytane:2016-09-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2016,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ewia101 Linia koment
Przeczytane:2016-04-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ivy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów