Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Lekcje pana Kuki

Radek Knapp

Ocena ( 2 osoby )
3.5
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2013-07-03
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788375087680
Liczba stron: 328
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Kalakirya

Konserwy turystyczne stanowiące wyżywienie, na nogach trampki i niewiele pieniędzy. Nieco beztroskie podejście miał Waldemar, wyruszając w swoją pierwszą w życiu podróż. Bohater książki „Lekcje Pana Kuki” napisanej przez Radka Knapp’a (Polaka mieszkającego w Wiedniu) pragnie zobaczyć, jaki naprawdę jest Zachód, a przy okazji poszukać sezonowej pracy. Zwraca się po radę do swego sąsiada, pana Kuki - w przeszłości turysty zarobkowego, który o krajach Zachodu wie więcej niż niejeden przewodnik - i za jego namową decyduje się na podróż do Wiednia. Rady innych nie zawsze muszą być cenne, jednak Pan Kuka mądrze doradzał Waldemarowi, żeby nigdy nie przyznawał się, że jest Polakiem. Czyż taka rada jest wciąż uniwersalna i aktualna? Moim zdaniem tak.

 

Dziś wyruszając poza granice naszego kraju nie mamy pewności, że zostaniemy przyjęci przez innych z otwartymi ramionami. Wciąż słyszy się o coraz liczniejszych przypadkach wykorzystywania naszych rodaków za granicą. Waldemar okazał się być pojętnym uczniem. Miał szczęście, że znał język niemiecki. Udało mu się znaleźć pracę a w potrzebie pomógł mu nie kto inny, jak Polak. „Lekcje Pana Kuki” Radka Knapp’a to nie jest zwykła książka. Pokazuje, że zawsze jest dobry czas na lekcje, zwłaszcza od tak doświadczonego nauczyciela, jakim jest życie.

 

Lekcje, których nam udziela należy przyjąć z pełną pokorą. Waldemar, któremu początkowo wydawało się, że Zachód to inny, enigmatyczny świat, odkrył, że świat ten nie różni się niczym od kraju, w którym się wychował. Przeżył kilka przygód, które jak sam tłumaczy, nie były właściwie przygodami, ale zdarzeniami wynikającymi jedno z drugiego. A gdy dokładniej spojrzy, widzi wciąż tego samego człowieka. Widzi kogoś, kto wcale się nie zmienił a w gruncie rzeczy jest bogatszy o wiele cennych doświadczeń. Odnajduje swoje miejsce, które czeka na wypełnienie obecnością, i co najważniejsze – drugiego człowieka, który odpowie na pytanie: po co ta podróż w nieznane?

 

Radek Knapp demaskuje w sposób błyskotliwy mit Zachodu, który jest wciąż obecny w wyobraźni wielu ludzi. Zachód, który wydaje się czymś wspaniałym, miejscem, które przyciąga jak magnes i emanuje tajemniczością, poczuciem dobrobytu i życiowego spełnienia jest niczym innym jak kolejnym miejscem na ziemi, gdzie możemy (jeśli oczywiście chcemy) odnaleźć sens naszego życia. Po pierwszym oszołomieniu nowością i tysiącem wrażeń, przychodzą pierwsze wahania i refleksje – czy to aby miejsce dla nas? Historia wakacyjnej podróży Waldemara to zatem nic innego jak opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, o przyjaźni, miłości. Historia, która mimo mijającego czasu wciąż pozostanie aktualna i nie osiądzie na niej kurz. Polecam gorąco.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
karrun plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Historia bardzo zabawna, choć jednocześnie przerażająca i smutna, gdy sobie uświadomimy, jaką rzeczywistość opisuje autor. Polacy na Zachodzie- główny bohater jest jednym z nich. Ciężki los, pech, bieda, strach, wyzysk, samotność. Na szczęście wszystko jest napisane z dużym poczuciem humoru, więc czytelnik ma wrażenie, że przygody głównego bohatera są tylko fikcją literacką, zbiorem żartobliwych scenek, anegdotek. Radek Knapp pisze trochę jak Bill Bryson.
Ronja Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agata20793 Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 1, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2010-01-11, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
koral Linia koment
Przeczytane:2013-05-09, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Lekcje pana Kuki Ocalić Grace
Jane Green
Okładka - Lekcje pana Kuki Fałszerze (#1)
Antoine Bello
Okładka - Lekcje pana Kuki Trzecia ludzkość
Bernard Werber
Okładka - Lekcje pana Kuki Stacja Zodiak
Tom Harper
Okładka - Lekcje pana Kuki Fotograf
Garance Le Caisne
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów