Recenzja książki: Lekcje szczęścia i długowieczności. Mistrzowie mądrości o źródłach dobrego życia

Recenzuje: Justyna Gul

Jak być szczęśliwym?

Czym tak naprawdę jest szczęście? Dlaczego ludzie wciąż go bezskutecznie poszukują? Dlaczego nieustannie łudzimy się, że owo mityczne szczęście dadzą nam dobra materialne czy też prestiżowe stanowiska? Może się wydawać, że szczęście jest czymś praktycznie nieosiągalnym, czymś, na co trzeba pracować przez całe swoje życie. Tak naprawdę jednak szczęście jest na wyciągnięcie ręki i tylko czeka, by po nie sięgnąć. Czemu zatem tego nie robimy?

Być może lektura książki Lekcje szczęścia i długowieczności. Mistrzowie mądrości o źródłach dobrego życia pozwoli odpowiedzieć na te pytania, a przynajmniej wskaże drogę, którą powinniśmy podążać w poszukiwaniu szczęścia. Opublikowana nakładem wydawnictwa Sensus książka to zbiór przemyśleń ludzi reprezentujących odmienne religie i kultury, pochodzących zarówno ze Wschodu, jak i z Zachodu. Wszystkie teksty zebrane przez Ashoka Choprę zmuszają do refleksji i do zmiany zachowań, ale przede wszystkim uspokajają i pozwalają odbyć podróż do swojego wnętrza.

Tematem szczęścia zajmują się nie tylko mędrcy i filozofowie, ale staje się ono nawet tematem licznych konferencji czy badań naukowych. Niezależnie od naszego podejścia do tych dysput czy wyników analiz, pewne jest, że szczęście pozostaje kwestią niezwykle złożoną. Jak pisze Chopra: Aby osiągnąć ten stan [pomyślność], powinniśmy sięgać do innych źródeł – sztuki, literatury, poezji, muzyki, filmów oraz świętych ksiąg (…). To właśnie takie poszukiwania mogą nam pozwolić wypracować definicję kluczowych elementów tworzących szczęście.

Przyglądając się rozpowszechnionym szczególnie na Wschodzie praktykom oraz systemom filozoficznym, możemy dokonać znacznego przełomu w swoim postrzeganiu rzeczywistości i w dążeniu do szczęścia. Prawda jest bowiem taka – co starają się udowodnić autorzy kolejnych tekstów – że nasze szczęście jest uzależnione tylko od naszej woli (bądź jej braku) oraz od naszych reakcji. Jak jednak osiągnąć stan równowagi, zrozumienia otaczającego nas świata oraz przekonanie, że możemy polegać na sobie i innych? Być może lektura tekstów tak niezwykłych postaci, jak Jego Świątobliwość XIV Dalajlama, Deepak Chopra czy Khushwant Singh, pozwoli na zmianę naszych przekonań, podejścia do życia, sposobu myślenia?

Na książkę składają się teksty dziesięciu autorów – myślicieli, duchowych przywódców, autorytetów zajmujących się powiązaniami zachodzącymi pomiędzy ciałem i umysłem, a także pisarzy i felietonistów czy założycieli organizacji humanitarnych. Zebrane przez Ashoka Choprę teksty są zapisem wieloletnich obserwacji, przemyśleń i doświadczeń autorów, dlatego warto potraktować je jak wskazówki pomagające przejść przez życie w poczuciu pomyślności i szczęścia. Sama książka natomiast może stać się źródłem siły. Warto po nią sięgać w chwilach słabości, zwątpienia, warto też odbywać tę duchową podróż w chwilach upragnionego szczęścia.

Kup książkę Lekcje szczęścia i długowieczności. Mistrzowie mądrości o źródłach dobrego życia

Zobacz opinie o książce Lekcje szczęścia i długowieczności. Mistrzowie mądrości o źródłach dobrego życia
Ashok Chopra (Editor) // spis autorów w informacjach dodatkowych